Šachový skandál. Carlsen opustil po jednom tahu zápas, bránil se Mourinhem

ČTK ČTK
20. 9. 2022 11:16
Mistr světa v šachu Magnus Carlsen ukončil po jediném svém tahu duel s Američanem Hansem Niemannem na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour.
Magnus Carlsen
Magnus Carlsen | Foto: Reuters

Učinil tak necelý měsíc poté, co s devatenáctiletým soupeřem překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis a den na to bez konkrétního vysvětlení z turnaje odstoupil. Podle odborných médií Carlsen pravděpodobně podezřívá mladého Američana z podvádění, byť takové tvrzení z jeho úst nikdy nezaznělo.

Na začátku září nicméně jednatřicetiletý Carlsen společně s oznámením, že na turnaji končí, zveřejnil na Twitteru video se starším pozápasovým rozhovorem s fotbalovým trenérem Josém Mourinhem, ve kterém se horkokrevný portugalský kouč po porážce vyhnul kritice rozhodčích slovy: "Raději nebudu nic říkat. Kdybych něco řekl, měl bych velký malér, a já se nechci dostat do velkého maléru."

Pravda je, že Niemann v minulosti skutečně při šachových turnajích podváděl. Jak sám přiznal, pravidla porušil na on-line turnaji ve svých dvanácti letech a pak ještě v šestnácti. V prvním případě mu radil kamarád a cílem bylo zvýšit si postavení v žebříčku, aby mohl zápasit s lepšími hráči. O čtyři roky později si pak Niemann pomáhal počítačovým programem, aby zvýšil sledovanost svých streamů. Kvůli tomu byl konfrontován serverem Chess.com a přestal na něm na čas hrát. 

"Tu chybu jsem udělal a přiznal se k ní. Teď chci, aby lidé věděli, že se hluboce omlouvám a vím, že mé činy mají důsledky," citoval Niemanna server worldchess.com.

Carlsen téma nekomentuje a beze slov se odlogoval i krátce po zahájení pondělního duelu. Vyvolal tím řadu reakcí mezi experty a kolegy. "Je to šokující a znepokojivé. Nikdo nemůže mít radost z toho, co se v šachovém světě děje," uvedl na Twitteru americký velmistr Maurice Ashley. "Nemám slov," vzkázal maďarský velmistr Péter Lékó.

Komentátorka turnaje a mezinárodní mistryně Jovanka Housková řekla worldchess.com, že Carlsen jen přilil olej do ohně. "Nemůže jen tak říct: 'Myslím, že jsi podváděl' a vyvolat tak hon na čarodějnice. Musí říct: 'Tady mám důkaz'," dodala. A krajana zkritizoval v norské televizi i velmistr Jon Ludvig Hammer. "Úmyslně prohrát je naprosto nepřijatelné chování. To je ta nejnesportovnější věc, jakou ve sportu můžete udělat," prohlásil a přidal požadavek na Carlsenovo potrestání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

NASA kvůli tropické bouři znovu odložila start nové rakety k Měsíci

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli nepříznivému počasí zrušil na úterý plánované vypuštění rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion k Měsíci. Jedná se o již třetí odklad startu testovací mise, kterou budou v případě úspěchu následovat cesty na Měsíc s posádkou. 

Po předchozích technických problémech rakety je tentokrát důvodem zrušení startu tropická bouře Ian, která podle prognóz v pondělí zesílí na hurikán a udeří na pobřeží Floridy. V předpokládané dráze hurikánu se nachází také Kennedyho vesmírné středisko, odkud má raketa odstartovat. V neděli padne rozhodnutí, zda se bezmála sto metrů vysoká raketa odveze ze startovací rampy a přesune se do hangáru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Půl milionu kanadských domácností u Atlantiku je kvůli bouři Fiona bez proudu

Půl milionu domácností na atlantickém pobřeží Kanady se dnes kvůli bouři Fiona, kterou doprovázejí větry o síle hurikánu, ocitlo bez elektrického proudu. S odvoláním na místní energetické společnosti o tom informovala agentura AFP. Před dopady bouře, která vyvrací stromy a sloupy elektrického vedení a už si vyžádala oběti v Karibiku, varovala kanadská meteorologická služba.

Fiona, která téměř před týdnem sužovala Portoriko a další části Karibiku, dosáhla pevniny mezi městy Canso a Guysborough v Novém Skotsku. Podle předpovědi na webu windy.com se ohnisko bouře dnes bude držet kolem středu Zálivu svatého Vavřince a během neděle se přesune k západní části ostrova Newfoundland a zeslábne. Vítr by si měl sílu hurikánu udržet až do sobotního odpoledne místního času, odhaduje americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Zdroj: ČTK
Další zprávy