Šachový mistr světa Carlsen prohrál a utekl z tiskové konference

ČTK ČTK
22. 11. 2016 9:44
Sergej Karjakin vede v duelu o titul mistra světa nad Norem Magnusem Carlsenem po osmi z dvanácti partií 4,5:3,5 bodu. Obhájce titulu úterní prohru neunesl, utekl z tiskové konference, což ho bude stát v přepočtu více než milion korun.
Magnus Carlsen
Magnus Carlsen | Foto: Reuters

New York – Po sedmi remízách přinesl zápas o šachový trůn v New Yorku první výhru. Připsal si ji překvapivě ruský vyzývatel Sergej Karjakin, přestože hrál černými figurami.

Nad Norem Magnusem Carlsenem vede po osmi z dvanácti partií 4,5:3,5 bodu. Obhájce titulu prohru neunesl, utekl z tiskové konference, což ho bude stát v přepočtu více než milion korun.

Carlsen se vrátil k zahájení dámským pěšcem z úvodní partie, tentokrát byl pokračováním Colleův systém, ale soupeř všechny útočné pokusy opět bez větších problémů odrazil. Po osmnácti tazích hodnotili komentátoři situaci na šachovnici jako jasnou remízu.

Norský velmistr, očividně frustrovaný tím, že se mu stále nedaří, začal příliš riskovat a to se mu vymstilo. Časovou tíseň před prvním limitem ještě ustál, ale v koncovce udělal hned dvě chyby, čehož vyzývatel chladnokrevně využil. Po 52 tazích a více než pěti hodinách hry mohl začít slavit. Pro devátého hráče žebříčku FIDE to bylo teprve druhé vítězství nad norskou světovou jedničkou z 29 partií.

Zachmuřený Carlsen při čekání na soupeře na tiskové konferenci chvíli čelil bleskům fotoreportérů, pak zlostně mávl rukama a zmizel. Neúčast na povinném pozápasovém setkání s novináři ho bude stát deset procent odměny, což je v případě celkové prohry 40 tisíc, při obhajobě titulu dokonce 60 tisíc eur.

Naopak vítěz rozdával úsměvy a ocenil i to, že soupeř vnesl do utkání atraktivitu. "Dnes to byl velký den, díky Magnusu Carlsenovi," prohlásil Karjakin. Na otázku, jak je možné, že první celý bod získal černými, odpověděl: "Je lepší hrát dobře než hrát bílými."

Zápas bude pokračovat po dni volna ve středu a první tah udělá Karjakin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy