Sáblíková zlepšila světový rekord na pětce. O 3 sekundy

ČTK ČTK
18. 2. 2011 23:00
Sáblíková překonala rekord na SP v Salt Lake City
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: Reuters

Salt Lake City - Martina Sáblíková vyhrála závod Světového poháru na 5000 metrů v Salt Lake City v novém světovém rekordu 6:42,66.

Své vlastní čtyři roky staré maximum z olympijského oválu pro hry v roce 2002 překonala o téměř tři sekundy. Její předchozí rekord měl hodnotu 6:45,61.

Čtěte také:
Nevěřila jsem, že jedu tak rychle, řekla Sáblíková

Třiadvacetiletá Sáblíková si úspěšným útokem na světový rekord spravila náladu po týden starém zklamání z mistrovství světa ve vícebojích v Calgary, kde právě na své parádní trati pětce upadla a s vypětím všech sil zachránila celkový bronz.

Sáblíková se dostala do čela SP před Beckertovou

Dvojnásobná olympijská vítězka předvedla suverénní výkon a na nejlepší čas historie útočila od prvních kol. Krok s ní neudržela ani její soupeřka v závěrečné rozjížďce závodu Stephanie Beckertová.

Navzdory zlepšení osobního rekordu prohrála německá reprezentantka se Sáblíkovou o 4,37 sekundy.

Díky druhému vítězství v sezoně se česká hvězda dostala do čela průběžného pořadí SP na dlouhých tratích o pět bodů právě před Beckertovou.

K celkovému pátému triumfu za sebou v hodnocení seriálu musí Sáblíková svou největší rivalku porazit ještě v březnovém finále SP v Heerenveenu.

Pechsteinová se vrátila třetím nejrychlejším časem

Třetí ve skupině A skončila dvanáct a půl sekundy za Sáblíkovou Japonka Eriko Išinová, ovšem třetí nejlepší čas dne zajela nečekaně Claudia Pechsteinová.

Claudia Pechsteinová (uprostřed)
Claudia Pechsteinová (uprostřed) | Foto: Václav Rojík

Slavná německá rychlobruslařka, jež se vrátila do SP po dvouletém trestu za doping, dosáhla ve skupině B vynikajícího času 6:51,63, a zajistila si tím účast na březnovém mistrovství světa v Inzellu.

"Jsem absolutně šťastná, jelo se mi prostě skvěle. Je to vynikající čas, i když musím přiznat, že jsem rychlý čas očekávala," řekla pětinásobná olympijská vítězka Pechsteinová po závodu na oválu, na němž před devíti lety získala zlato na obou nejdelších tratích 3000 a 5000 metrů.

"Nejen že jsem zpátky, ale dala jsem i správnou odpověď na ledě. Myslím ale, že Holanďani dneska jen tak pusu nezavřou," rýpla si Pechsteinová směrem do nizozemského tábora, který její návrat po trestu nehodnotil zrovna přátelsky.

Například trenér Bart Veldkamp ji přirovnal ke vředu na těle, s nímž se musí žít.

Výsledky: 

1. Sáblíková 6:42,66, 2. Beckertová (Něm.) 6:47,03, 3. Išinová (Jap.) 6:55,07.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 6 závodů):

1. Sáblíková 360, 2. Beckertová 355, 3. Rookardová (USA) 276.

 

Právě se děje

Další zprávy