Sáblíková vyhrála pětku na SP v Erfurtu

1. 3. 2013 20:45
Martina Sáblíková vyhrála o sekundu a půl před svou největší soupeřkou Němkou Stephanií Beckertovou. | Foto: Reuters

Erfurt - Martina Sáblíková vyhrála v Erfurtu závod na 5000 m a upevnila si vedení v hodnocení Světového poháru na dlouhých tratích.

Dvojnásobná olympijská vítězka z Vancouveru porazila druhou Stephanii Beckertovou z Německa o vteřinu a půl, další domácí závodnice Claudia Pechsteinová na třetí příčce zaostala už o 5,63 vteřiny.

"Já jsem spokojená. Mně se ten závod jel hodně dobře, i když ze začátku to vypadalo dost hrůzostrašně, protože mi Beckertová ujížděla. Ale trať byla super a musím říct, že jsem si to dneska užívala," řekla ČTK Sáblíková.

Sáblíková: Hrozně jsem se o záda bála

Pětadvacetiletá reprezentantka vyhrála navzdory tomu, že stále není stoprocentně fit. Už dlouho jí sužují problémy se zády a preventivně v polovině února vynechala mistrovství světa ve víceboji v Hamaru.

"Start byl dneska hodně špatný. Hrozně jsem se o ta záda bála, takže jsem to na tu pětku moc nerozebíhala," přiznala.

Trenér Petr Novák byl přesto s jejím výkonem spokojen. "Rozběh byl sice pomalý a začala závodit až po třech kilometrech, ale jela zodpovědně. Myslím, že si to dneska kontrolovala a užívala," uvedl.

Zda jeho svěřenkyně nastoupí v Erfurtu v sobotu na trati 1500 metrů, se prý teprve budou rozhodovat. Sama Sáblíková se spíše kloní k variantě, že nepojede.

Sáblíková si připsala druhou výhru

Česká rychlobruslařka si v Erfurtu připsala druhé vítězství v tomto ročníku a i v pátém závodu na dlouhých tratích v sezoně se umístila na stupních vítězů.

Poprvé Sáblíková vyhrála loni v prosinci v Astaně, před tím byla dvakrát druhá a před třemi týdny v Inzellu dojela třetí.

V průběžném pořadí SP má Sáblíková, která seriálu na dlouhých tratích vládne nepřetržitě od roku 2007, na kontě 430 bodů a před finále v Heerenveenu vede před Beckertovou o 80 bodů. Třetí Pechsteinová ztrácí 99 bodů.

Erbanová obsadila 12. místo

Karolína Erbanová na pětistovce obsadila dvanácté místo. Na vítězku Wang Pej-sing z Čína ztratila dvacetiletá česká závodnice 86 setin.

"Dvanácté místo je takový můj letošní průměr. Nebylo to úplně dobré, ale tu první pětistovku mám vždycky takovou, že jsem ještě neotrkaná, tak doufám, že je to nadějné do těch dalších závodů," komentovala Erbanová svoje první vystoupení v Erfurtu.

Tam by se měla ještě představit ve druhém závodě na 500 m, na dvojnásobné distanci a na patnáctistovce.

Muži:

10.000 m: 1. De Jong 12:53,56, 2. Bergsma (oba Niz.) 12:55,36, 3. I Sung-hon (Korea) 13:19,84.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Bergsma 400 b., 2. De Jong 380, 3. Kramer (Niz.) 300.

Ženy:

500 m: 1. Wang Pej-sing (Čína) 38,07, 2. Oenemová (Niz.) 38,34, 3. Wolfová (Něm.) 38,39, ...12. Erbanová 38,93.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 12 závodů): 1. I Sang-Hwa (Korea) 800, 2. Wolfová 551, 3. Richardsonová (USA) 485, ...11. Erbanová 242.

5000 m: 1. Sáblíková 7:01,33, 2. Beckertová 7:02,84, 3. Pechsteinová (obě Něm.) 7:06,96.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Sáblíková 430 b., 2. Beckertová 350, 3. Pechsteinová 331.