Sáblíková vyhrála pětku a na ME ve víceboji bere bronz

12. 1. 2014 15:51
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: Pavel Lebeda pro Sport Invest Group

Hamar (Norsko) - Rychlobruslařka Martina Sáblíková ovládla závěrečný závod na 5000 metrů a na mistrovství Evropy ve víceboji v norském Hamaru získala bronzovou medaili.

Vyhrála Nizozemka Ireen Wüstová, která se tak potřetí v kariéře stala kontinentální šampionkou. Šestadvacetiletá Sáblíková získala na ME již sedmou medaili v kariéře, bronz vybojovala potřetí.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka se na severu Evropy postupně posouvala výsledkovou listinou. Po úvodní pětistovce byla 19., po třetím místě na trojce poskočila na jedenácté místo. Dnes obsadila pátou pozici na patnáctistovce a do závěrečné pětky vstupovala jako osmá žena průběžného pořadí.

Od medaile ji ale dělilo jen necelých šest sekund, i proto, že do té doby třetí Ruska Jekatěrina Šichovová se kvůli zdravotním problémům odhlásila ze závěrečného vytrvalostního závodu.

Sáblíková se představila ve druhé ze čtyř rozjížděk a podařilo se jí zajet velmi dobrý čas 6:58,13, kterým ještě vylepšila medailové vyhlídky. Před závěrečnou rozjížďkou, v níž se společně s Wüstovou představila další Nizozemka Yvonne Nautaová, bylo jasné, že mezi třemi nejlepšími česká reprezentantka chybět nebude.

Erbanová skončila šestnáctá

Zatímco o vítězství Wüstové nebylo pochyb, Nautaová srdnatě bojovala o stříbro, které nakonec vybojovala. Zaostala jen o pět setin sekundy za osobním rekordem a vedle Sáblíkové se jako jediná dokázala dostat pod hranici sedmi minut. Po přepočtu časů nakonec druhou a třetí ženu konečné klasifikace dělilo 31 setin sekundy.

Do nedělního programu postoupila i Karolína Erbanová, která na trati 1500 m obsadila 16. místo a stejná pozice jí patří i celkově. Do závěrečné osmičky podle očekávání nepostoupila, nepodařilo se jí ale splnit cíl v podobě umístění do 14. místa, což by jí zajistilo právo zúčastnit se vícebojařského MS.

"Patnáctistovku jsem rozběhla pomalu. Rozhodně jsem mohla jet rychleji, ale neberu nijak dramaticky, že jsem nepostoupila na mistrovství světa. Je lepší, že se mi něco takového stalo na patnáctistovce teď, než aby se to přihodilo na olympiádě," řekla Erbanová novinářům.

Nikola Zdráhalová skončila již po sobotní trojce, protože se nevešla mezi 24 rychlobruslařek.

Mistrovství Evropy v rychlobruslení ve víceboj v Hamaru (Norsko):

Ženy:

1500 m: 1. Wüstová (Niz.) 1:54,87, 2. Skokovová (Rus.) 1:57,02, 3. Nautaová (Niz.) 1:57,28, ...5. Sáblíková 1:57,46, 16. Erbanová (obě ČR) 2:00,08.

5000 m: 1. Sáblíková 6:58,13, 2. Nautaová 6:59,32, 3. Wüstová 7:03,40.

Konečné pořadí: 1. Wüstová 159,736, 2. Nautaová 162,253, 3. Sáblíková 162,559, ... 16. Erbanová 123,094, 25. Zdráhalová (ČR) 87,470.

Muži:

1500 m: 1. Verweij (Niz.) 1:45,93, 2. Niedzwiedzki 1:46,16, 3. Brodka (oba Pol.) 1:46,19.

Průběžné pořadí (po 3 ze 4 disciplín): 1. Verweij 109,579, 2. Bökko (Nor.) 109,790, 3. Blokhuijsen (Niz.) 109,835, ...30. Haselberger (ČR) 80,860.