Stříbro! Sáblíková nestačila jen na Wüstovou

Martina Sáblíková se raduje ze zisku stříbrné medaile. I když neobhájila triumf z Vancouveru, alespoň zkompletovala svou medailovou sbírku.
Martina Sáblíková vstupovala do závodu na 3000 m jako obhájkyně zlaté medaile z Vancouveru.
Čeští fanoušci, kteří dorazili do rychlobruslařské haly v Soči mezi prvními, věřili v další cenný kov.
Na svoje závodící poddané se přišla podívat královna Máxima Nizozemská,  manželka současného nizozemského krále Viléma Alexandra.
Sáblíková nakonec nestačila jen na Nizozemku Ireen Wüstovou.
9. 2. 2014 14:10
Sáblíková - rychlobruslení - 3000 metrů

Soči - Martina Sáblíková neobhájila olympijské prvenství na trati 3000 metrů z Vancouveru. V nedělním závodě v Soči ji totiž o 1,61 sekundy porazila suverénka této sezony Nizozemka Ireen Wüstová.

Sáblíková tak přidala druhou medaili do sbírky českých medailí ze Soči po sobotním bronzu biatlonisty Jaroslava Soukupa a navíc zkompletovala svou medailovou sbírku z her. Ve Vancouveru totiž získala dvě zlata a jeden bronz.

"Jsem strašně spokojená. Měla jsem strach, že medaile nebude. Teď mám stříbro, které mi chybělo do sbírky, takže absolutní spokojenost," řekla Sáblíková po závodě.

Po Jiřím Holíkovi a Kateřině Neumannové je pak teprve třetí českou sportovkyní, která získala na zimních hrách alespoň čtyři medaile.

Na třetím místě překvapivě skončila Ruska Olga Grafová, která získala vůbec první medaili pro pořadatelskou zemi.

Wüstová využila, že jela za Sáblíkovou

Sáblíková v rozjížďce s Polkou Katarzynou Bachledovou-Curusovou nasadila rychlé tempo a získávala náskok na tehdy průběžně vedoucí Grafovou. Časem 4:01,95 vytvořila rekord dráhy, jenže největší favoritka Wüstová jela až v následující dvojici.

Nizozemská rychlobruslařka potvrdila, že má v této sezoně výjimečnou formu. Na Sáblíkovou na mezičasech postupně získala více než dvousekundový náskok. I když o jeho část v závěru přišla, vzala si rekord dráhy rychle zpět a díky času 4:00,34 se vrátila na olympijský trůn.

"Chviličku jsem doufala, že by to mohlo být zlato, a asi tak ve třetím kole, kdy jela Ireen, jsem si říkala, že by mohla vykápnout jako vždy, ale to se nestalo. Nedopadlo to, ale i tak to bylo dobré," komentovala výkon Wüstové Sáblíková.

Osobní rekord 4:03,47 vynesl překvapivý bronz domácí Grafové, která odsunula na čtvrté místo německou legendu Claudii Pechsteinovou.