Stříbro! Sáblíková nestačila jen na Wüstovou

Martina Sáblíková se raduje ze zisku stříbrné medaile. I když neobhájila triumf z Vancouveru, alespoň zkompletovala svou medailovou sbírku.
Martina Sáblíková vstupovala do závodu na 3000 m jako obhájkyně zlaté medaile z Vancouveru.
Čeští fanoušci, kteří dorazili do rychlobruslařské haly v Soči mezi prvními, věřili v další cenný kov.
Na svoje závodící poddané se přišla podívat královna Máxima Nizozemská,  manželka současného nizozemského krále Viléma Alexandra.
Sáblíková nakonec nestačila jen na Nizozemku Ireen Wüstovou.
Foto: ČTK
Sport ČTK Sport, ČTK
9. 2. 2014 14:10
Sáblíková - rychlobruslení - 3000 metrů

Soči - Martina Sáblíková neobhájila olympijské prvenství na trati 3000 metrů z Vancouveru. V nedělním závodě v Soči ji totiž o 1,61 sekundy porazila suverénka této sezony Nizozemka Ireen Wüstová.

Sáblíková tak přidala druhou medaili do sbírky českých medailí ze Soči po sobotním bronzu biatlonisty Jaroslava Soukupa a navíc zkompletovala svou medailovou sbírku z her. Ve Vancouveru totiž získala dvě zlata a jeden bronz.

"Jsem strašně spokojená. Měla jsem strach, že medaile nebude. Teď mám stříbro, které mi chybělo do sbírky, takže absolutní spokojenost," řekla Sáblíková po závodě.

Po Jiřím Holíkovi a Kateřině Neumannové je pak teprve třetí českou sportovkyní, která získala na zimních hrách alespoň čtyři medaile.

Na třetím místě překvapivě skončila Ruska Olga Grafová, která získala vůbec první medaili pro pořadatelskou zemi. 

Wüstová využila, že jela za Sáblíkovou

Sáblíková v rozjížďce s Polkou Katarzynou Bachledovou-Curusovou nasadila rychlé tempo a získávala náskok na tehdy průběžně vedoucí Grafovou. Časem 4:01,95 vytvořila rekord dráhy, jenže největší favoritka Wüstová jela až v následující dvojici.

Nizozemská rychlobruslařka potvrdila, že má v této sezoně výjimečnou formu. Na Sáblíkovou na mezičasech postupně získala více než dvousekundový náskok. I když o jeho část v závěru přišla, vzala si rekord dráhy rychle zpět a díky času 4:00,34 se vrátila na olympijský trůn.

"Chviličku jsem doufala, že by to mohlo být zlato, a asi tak ve třetím kole, kdy jela Ireen, jsem si říkala, že by mohla vykápnout jako vždy, ale to se nestalo. Nedopadlo to, ale i tak to bylo dobré," komentovala výkon Wüstové Sáblíková.

Osobní rekord 4:03,47 vynesl překvapivý bronz domácí Grafové, která odsunula na čtvrté místo německou legendu Claudii Pechsteinovou.

Výsledky:

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a bank půjde ještě o jedno odvětví. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neuvedl ale, o který sektor jde. O možném zavedení daně z neočekávaného zisku vláda musí podle něj rozhodnout do 10. září.

"Ještě zvažujeme jedno odvětví. Vedle těch dvou, o kterých se ví," řekl Stanjura. Příští týden bude vláda jednat o dani s Národní ekonomickou radou vlády. Výsledek debaty nechtěl předjímat. "Ještě jsme se nerozhodli, včetně mě. Kdybych to považoval (zavedení daně) za něco, co není v pořádku, říkal bych to od počátku. Jsme schopni se shodnout na tom, že v některých odvětvích vznikají mimořádně vysoké zisky díky vnějším okolnostem. To je základní myšlenka takzvané windfall tax. Určitě to není sektorová daň," dodal.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Ministerstvo financí pro letošek zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta

Ministerstvo financí v nové makroekonomické predikci pro letošní rok zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta a pro příští rok odhad zhoršilo na 1,1 procenta. V předchozí dubnové prognóze úřad čekal letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Novou prognózu dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Loni hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 3,5 procenta.

Zároveň by letos měla podle MF průměrná inflace činit 16,2 procenta a příští rok by měla klesnout na 8,8 procenta. V dubu úřad počítal pro letošek s inflací 12,3 procenta a pro příští rok 4,4 procenta. Během zbytku letošní roku by se podle MF měla inflace přiblížit až ke 20 procentům.

"Ruská agrese na Ukrajině rozpoutala nebezpečný makroekonomický koktejl klesajícího výkonu evropských ekonomik a rostoucí inflace. Pokud jde o očekávanou technickou recesi, tedy mezičtvrtletní pokles HDP dvakrát po sobě, to samo o sobě není tragédií. Daleko problematičtější je inflace, která je vedle zajištění dostatku dostupných energií pro naše domácnosti a firmy hlavním ekonomickým problémem, se kterým se musíme vypořádat," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Česko při průměrných teplotách v zimě vystačí s plynem zhruba do srpna

Pokud přestane proudit plyn z Ruska do Evropy, je Česká republika s kapacitami plynu, které má zajištěné, schopna při běžných průměrných teplotách pokrýt zcela bezproblémově chod domácností a firem zhruba na 11 měsíců, tedy do srpna příštího roku. Počítá se přitom s požadovanými úsporami spotřeby plynu ve výši 15 procent. Novinářům to dnes řekli ředitel odboru hospodářské politiky ministerstva financí (MF) David Prušvic a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Dostatek plynu v ČR pro všechny je podle ministerstva realistickým předpokladem. Počítá se přitom s využitím všech zajištěných kapacit plynu. Jde například o naplněné zásobníky plynu přímo v České republice, ale i zajištěnou kapacitu pro zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku, který by měl pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu v ČR. Využít je možné také plyn ze státních hmotných rezerv. "Pokud by byla silnější zima, tak se to samozřejmě zkracuje o pár měsíců, nicméně to jsou ty měsíce letní, to není až tak dramatické," uvedl Prušvic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy