Sáblíková: Medaile je hodně daleko. Ale z boje neodstoupím

ČTK Sport ČTK, Sport
13. 1. 2013 7:00
Martina Sáblíková na mistrovství Evropy ve víceboji v Heerenveenu, na němž je po prvním dni sedmá, nebojuje jen se soupeřkami, ale i s bolavými zády.
Martina Sáblíková věří, že ještě šanci na medaili má
Martina Sáblíková věří, že ještě šanci na medaili má | Foto: CPA - Eduard Erben

Heerenveen - Martina Sáblíková na mistrovství Evropy ve víceboji v Heerenveenu, na němž je po prvním dni sedmá, nebojuje jen se soupeřkami, ale i s bolavými zády.

Myšlenky na odstoupení sice sama nemá, otázkou však je, jestli jí start v nedělních závodech doporučí lékaři, s nimiž bude své potíže večer či ráno konzultovat.

"Je fakt, že po projetí cílem jsem se nemohla narovnat, ale důležitý byl čas, 4:03 je dobrých. Já jsem s tím spokojená a záda, ty potom snad přejdou," řekla po prvním dnu vícebojařského klání v Nizozemsku Sáblíková.

"Doufám, že přežiju i pětku"

Za dvojnásobnou olympijskou vítězkou musel nicméně po dojetí tříkilometrové trati kvůli bolesti v zádech přispěchat trenér Petr Novák, aby jí pomohl dostat se na bariéru u ledové plochy.

Na ní pak Sáblíková několik minut takřka nehybně ležela a sledovala, jak si vedou její soupeřky.

Jestli se postaví v neděli do závodů na 1500 a 5000 metrů, ještě není jasné. S koučem se rozhodnou až na základě konzultací s lékaři.

Sama Sáblíková nicméně zdůraznila, že žádné myšlenky na odstoupení nemá. "Určitě ne. Když už jsem do toho šla a přežila trojku, tak doufám, že přežiju i pětku," řekla novinářům.

"Bolest jsem cítila už od prvního kola"

Zároveň si je ale vědoma toho, že neděle nebude snadná. "Bude to těžší než dneska, protože se pojede ne sedm ale 12 kol, ale uvidíme," podotkla.

Zatímco při pětisetmetrové trati ji záda během závodu nebolela, při 3000 metrech už tomu bylo jinak.

"Musím říct, že teď (jsem bolest cítila) už v prvním kole, ale pak mě začaly naštěstí bolet nohy a soustředila jsem se na tu Holanďanku, co jela přede mnou," připustila Sáblíková.

"Ona jela výborný závod a jenom jsem si říkala, zkus to, zkus to, třeba to ještě zvládneš. To se povedlo, ale bylo to těžké," dodala.

"Medaile je hodně daleko"

Zatímco trenér Novák je přesvědčen o tom, že pokud jeho svěřenkyni nevyřadí ze soutěže zdravotní problémy, má stále šanci na medaili, obhájkyně zlata z minulého evropského šampionátu ve víceboji Sáblíková je ve svých vyjádřeních opatrnější.

"Medaile je teď hrozně daleko. Na třetí místo je to nějakých sedm desetin bodu, což je sedm sekund na pětku. No je to daleko," uvedla.

"Já bych řekl, že je znovu ve hře o medaile," podotkl ale Novák, který stejně jako Sáblíková dosažený čas na 3000 metrů 4:03,68 označil za kvalitní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Vláda schválila podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle kterého má Česko vrátit asi miliardu za zemědělské dotace

Vláda ve středu schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise z listopadu 2021, podle nějž má Česko vrátit zhruba 44,1 milionu eur (v přepočtu asi 1,08 miliardy korun) zemědělských dotací kvůli jejich nedostatečné kontrole. Potvrdil to mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Návrh předložil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Žaloba nemá odkladný účinek a podle prováděcího rozhodnutí Evropské komise bude Česko muset částku vrátit do rozpočtu Evropské unie. O dané peníze se tak Česku sníží jiné platby z unijního svazku. Evropská komise původně za chybné čerpání evropských zemědělských dotací v letech 2015 až 2017 vyměřila finanční korekci v přepočtu zhruba 7,5 miliardy korun, státu se ji podařilo snížit ve smírčím řízení. Ministerstvo zemědělství nesouhlasí ani s nižší finanční korekcí, chtělo by ji buď dále snížit, nebo zajistit, aby se dotace nekrátily vůbec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy