Sáblíková konečně zvítězila. V Astaně se dostala do čela SP

1. 12. 2012 12:00
Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála svůj první závod v sezoně a dostala se do čela Světového poháru.
Martina Sáblíková se dočkala prvního vítězství v nové sezoně Světového poháru.
Martina Sáblíková se dočkala prvního vítězství v nové sezoně Světového poháru. | Foto: Reuters

Astana - Rychlobruslařka Martina Sáblíková se ve Světovém poháru dočkala prvního vítězství v sezoně.

V Astaně vyhrála závod na 5000 metrů o tři desetiny sekundy před Němkou Claudií Pechsteinovou a vede průběžné pořadí SP na dlouhých tratích.

Sáblíková, která v předchozích závodech v Heerenveenu i v ruské Kolomně dojela na tříkilometrové trati druhá, vede SP o 40 bodů před Němkou Stephanií Beckertovou.

S tou v Kazachstánu nastoupila v poslední rozjížďce a v závěru už bylo jasné, že česká reprezentantka bude ve vzájemném souboji rychlejší, o prvenství ale musela až do posledních metrů opět na dálku bojovat s Pechsteinovou.

Za vítězkou předchozího závodu v Kolomně měla Sáblíková ještě při nájezdu do závěrečného kola půlsekundový odstup, poslední čtyřstovku ale dvojnásobná olympijská vítězka zajela o osm desetin rychleji.

Beckertovou porazila téměř o dvě sekundy, před dosavadní vedoucí ženu vytrvaleckého pořadí SP se ještě na třetí místo prosadila Ruska Olga Grafová. Tu Sáblíková předčila o 63 setin.

Výsledky závodů ženy:

5000 m: 1. Sáblíková (ČR) 7:00,75, 2. Pechsteinová (Něm.) 7:01,05, 3. Grafová (Rus.) 7:01,38.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 6 závodů): 1. Sáblíková 260, 2. Beckertová (Něm.) 220, 3. Pechsteinová 201.