Proklatých osm setin. Sáblíková skončila na vícebojařském MS jen těsně čtvrtá

1. 3. 2020 14:26
Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila na MS ve víceboji v Hamaru těsně čtvrtá. Medaile jí utekla o osm setin. Vyhrála Nizozemka Ireen Wüstová.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: Milan Kammermayer

Dvaatřicetiletá Sáblíková přijela do Norska tentokrát bez medailových ambicí, neboť očekávala velkou ztrátu ve své nejslabší disciplíně 500 metrů. Nakonec však sahala po deváté vícebojařské medaili, která jí po suverénním vítězství v závěrečném závodu na 5000 metrů unikla jen velmi těsně.

"Jsem hrozně spokojená. Sice je to čtvrté místo jen o malinkatý kousíček, ale jsem za něj ráda. Zásek po úvodní pětistovce byl velký, takže pro mě je to výhra, ne prohra," připomněla Sáblíková v nahrávce pro média, že čtyřboj zahájila 18. časem na sprinterské trati.

Bronz vybojovala Nizozemka Antoinette de Jongová, jež se Sáblíkovou jela v rozjížďce a prohrála s ní o téměř devět sekund. Zlato získala třiatřicetiletá Wüstová jednoznačně s náskokem 9,38 sekundy před Kanaďankou Ivanií Blondinovou a má stejně jako Sáblíková celkově 21 titulů mistryně světa.

Sáblíková, která před dvěma týdny získala zlato a stříbro na MS na jednotlivých tratích, byla po úvodním dnu desátá. V dnešním prvním závodu na 1500 metrů zajela sedmý čas, což k posunu pořadím nestačilo. Jako vítězka sobotního závodu na 3000 metrů ale dostala česká hvězda dlouhých tratí právo startovat i na závěrečné pětce pro osm nejlepších.

"Patnáctistovka se mi neuvěřitelně povedla, za tu jsem byla hodně ráda, takže se nedá říct, že bych se speciálně šetřila na pětku. Bojovala jsem, jak to šlo," řekla Sáblíková Českému rozhlasu.

A šanci na posun česká reprezentantka využila. Zajela jasně nejlepší čas 6:53,94, k němuž se její soupeřky nedokázaly přiblížit. V průběžném pořadí však zůstala těsně za De Jongovou, což se ukázalo jako rozhodující.

V závěrečné rozjížďce o zlato si Wüstová s Blondinovou svůj náskok pohlídaly. Staronová šampionka Wüstová dokonce skončila na 5000 metrů trochu překvapivě druhá s odstupem 7,73 sekundy za Sáblíkovou.

Česká rychlobruslařka byla ráda, že dokázala výrazně promluvit do bojů o medaile navzdory ztrátě z prvního dne. "Proto je čtyřboj krásný. Potkávají se tam holky, kterým jde víc pětistovka a kterým zase pětka, a pak z toho jsou takové nádherné souboje. Mám čtyřboj hodně ráda," dodala Sáblíková, jež ve víceboji získala pět zlatých medailí.

Mezi muži dominoval favorizovaný Nizozemec Patrick Roest, jenž vyhrál tři ze čtyř závodů a získal třetí vícebojařský titul za sebou.

Rychlobruslařskou sezonu příští víkend v zakončí finále Světového poháru v Heerenveenu, kde bude Sáblíková usilovat o 13. celkové prvenství na dlouhých tratích.

Muži - 1500 m: 1. Roest (Niz.) 1:44,41, 2. Pedersen (Nor.) 1:45,02, 3. Ičinohe (Jap.) 1:45,85. Průběžné pořadí (po 3 ze 4 závodů): 1. Roest 108,758, 2. Pedersen 109,316, 3. Ičinohe 109,916. Ženy - 1500 m: 1. Wüstová (Niz.) 1:53,89, 2. Lalenkovová (Rus.) 1:54,85, 3. N. Takagiová (Jap.) 1:55,15, …7. Sáblíková 1:55,89, 11. Zdráhalová (obě ČR) 1:56,73. 5000 m: 1. Sáblíková 6:53,94, 2. Wüstová 7:01,68, 3. De Jongová (Niz.) 7:02,79. Konečné pořadí (po 4 závodech): 1. Wüstová 159,524, 2. Blondinová (Kan.) 160,462, 3. De Jongová 160,631, 4. Sáblíková 160,639, …11. Zdráhalová 119,646.