S jídlem roste chuť, říkají před sezonou biatlonisté

ČTK ČTK
5. 11. 2015 14:11
Čeští biatlonisté se chystají na novou sezonu Světového poháru. "Předchozí výsledky jsou obrovským závazkem do budoucna, ale myslím, že se tím nestresujeme a nepleteme si na sebe bič. Uvidíme, jestli budeme šťastní jako loni, ale jisté je, že ze závodníků je cítit parta a to je obrovský základ úspěchu," chválil předseda biatlonistů Jiří Hamza.
Michal Šlesinger, Gabriela Soukalová a Ondřej Moravec
Michal Šlesinger, Gabriela Soukalová a Ondřej Moravec | Foto: Milan Kammermayer

Praha - V dobrém rozpoložení a s vyhlídkami navázat na předchozí sezony odjedou biatlonisté na závěrečnou přípravu před blížící se zimou. "S jídlem roste chuť," zaznělo několikrát na dnešní tiskové konferenci. Byť to většinou bylo myšleno v legraci, z úspěšné party okolo zlaté smíšené štafety z únorového mistrovství světa se dalo vycítit, že se jim přední příčky opouštět nechce.

Výkony biatlonistů se budou opět opírat o zlaté kvarteto z MS v Kontiolahti Veroniku Vítkovou, Gabrielu Soukalovou, Michala Šlesingra a Ondřeje Moravce.

"Předchozí výsledky jsou obrovským závazkem do budoucna, ale myslím, že se tím nestresujeme a nepleteme si na sebe bič. Uvidíme, jestli budeme šťastní jako loni, ale jisté je, že ze závodníků je cítit parta a to je obrovský základ úspěchu," chválil předseda biatlonistů Jiří Hamza. "Věřím, že sezona bude stejná jako ty předchozí, a když bude horší, tak se zlobit nebudeme. Je třeba si úspěch užívat," dodal.

Rezervy jsou vždycky

Současná biatlonová euforie začala na světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě v roce 2013, pak ji umocnil olympijských úspěch v Soči 2014 a nezastavil se ani v minulé sezoně. V závodech Světového poháru Češi vystoupili v celkem 21 případech na stupně vítězů, z toho šestkrát na ten nejvyšší. Získali titul mistrů světa ze smíšené štafety a další dvě stříbrné a jednu bronzovou z MS.

"Závoďáci jsou vyspělí a třeba se dočkáme pětadvaceti pódiových umístění," šťouchl Hamza do šéftrenéra Ondřeje Rybáře, sedícího vedle. "V první řadě je důležité, že jsou tam stejná jména a na tom můžeme stavět. Vedle nich rostou mladí a doufejme, že se na této vysoké úrovni udržíme co nejdéle," řekl Rybář.

Otázkou je, zda se biatlonistům povede navázat na minulou sezonu. "Rezervy jsou vždycky. Buďto to půjde, nebo to nepůjde," řekl plnovousem zarostlý Šlesingr. "Když se jednou úspěch ochutná, tak bych v tom chtěl co možná nejdéle pokračovat a vydržet. Pohon pořád mám a je to kam zlepšovat," doplnil ho Moravec.

Soukalová je odpočatá

Soukalová do minulé sezony vstupovala bez energie, ale letos se už na závody těší. "Cítím se fyzicky i psychicky odpočatá a plná energie," řekla a rozesmála se, že nemohla chvilku odpovídat. "Omlouvám se, já si dala sladký," chichotala se.

Na zisk celkového triumfu ve Světovém poháru při neúčasti běloruské obhájkyně Darji Domračevové, která sezonu vynechá, nahlas nemyslela. "Maminka mi říkávala, že nic není tak vzdálené jako zítřejší den. S tím se ztotožňuji. Jsou tam jiné závodnice. Já si to ze začátku oťukám a pak si udělám obrázek," plánuje Soukalová.

Léto zvládli biatlonisté bez větších komplikací. Až nyní těsně před odjezdem na sníh do Idre onemocněla Vítková. "Má žaludeční a střevní problémy. Poletí později. Uvidíme, co ukáže čas, snad to nebude na dlouho," řekl kouč žen Zdeněk Vítek, jehož svěřenkyně budou v sezoně obhajovat první místo v pořadí štafet.

V přípravě biatlonisté měnili destinace. Místo Pokljuky absolvovali dlouhé letní soustředění ve Francii. Nově jedou do Idre. "V létě to je pořád těžká dřina, kterou musí dokola snášet, proto jsme se to snažili zpestřit," vysvětlil Rybář.

První Světový pohár se uskuteční na přelomu listopadu a prosince v Östersundu. Na startu bude ostřílené kvarteto a dále Jaroslav Soukup, Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Jitka Landová, Eva Puskarčíková a Lucie Charvátová.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy