Rychlobruslařská senzace! Na 1500 metrů vyhrál Polák Bródka

ČTK Sport ČTK, Sport
15. 2. 2014 20:15
Olympijským vítězem na 1500 metrů se stal senzačně Zbigniew Bródka, jenž vybojoval první rychlobruslařské zlato pro Polsko v historii.
Polák Zbigniew Bródka vypálil favorizovaným nizozemských soupeřům rybník
Polák Zbigniew Bródka vypálil favorizovaným nizozemských soupeřům rybník | Foto: Reuters

Soči - Olympijským vítězem na 1500 metrů se stal senzačně Zbigniew Bródka, jenž vybojoval první rychlobruslařské zlato pro Polsko v historii. Devětadvacetiletý závodník porazil v Soči o pouhé tři tisíciny sekundy Nizozemce Koena Verweije, bronz získal Kanaďan Denny Morrison.

Bródka nečekaným triumfem ukončil vítěznou sérii Nizozemců, kteří v Adler Areně brali zlato v předchozích třech mužských závodech.

K prodloužení šňůry byl blízko Verweij, jemuž v poslední rozjížďce naměřili stejný čas jako průběžně vedoucímu Bródkovi, ale po rozpočítání na tisíciny byl vítězem vyhlášen Polák.

"Říkal jsem Koenovi, že je mi to líto, ale je to sport. Že by měl být jen jeden olympijský vítěz. I kdybych byl dnes tím poraženým já," popsal Bródka, co řekl nizozemskému soupeři při květinovém ceremoniálu na stupních vítězů po nejtěsnějším závodu na 1500 m v olympijské historii.

"Doma nemáme jedinou krytou halu"

Rodák z Glowna, jehož dosavadním největším úspěchem byl bronz ze stíhačky družstev na loňském mistrovství světa právě v Soči, získal vůbec první polskou mužskou olympijskou medaili v rychlobruslení. Předchozí tři cenné kovy vybojovaly ženy.

"Říkal jsem si: jsou to olympijské hry a musím tlačit až do cílové čáry. Může rozhodnout každá tisícina," dodal šťastný Polák.

Verweij nicméně přidal do nizozemské sbírky už 13. medaili na těchto hrách, a pokud získá rychlobruslařská velmoc ještě jednu, což je velmi pravděpodobné a má na to ještě pět závodů, překoná rekordní sbírku NDR z her v Calgary 1988.

Na rozdíl od Nizozemců, kteří mohou využít téměř dvě desítky krytých hal, musí Bródka stejně jako například česká šampionka Martina Sáblíková trénovat v cizině.

"V Polsku nemáme ani jednu krytou halu, takže cestujeme po Evropě a hledáme stadion, kde trénovat. Myslím, že čas postavit krytý ovál právě nadešel. Pokud k tomu nedojde, odhodlání mnoha polských rychlobruslařů uspět se může snížit," dodal nečekaný olympijský šampion.

Američané ve svém závodě zklamali

Za nejrychlejším duem skončil s odstupem 22 setin sekundy Morrison a připsal si druhý medailový úspěch v Soči po stříbru na kilometru.

Dalším zklamáním skončil dnešní závod pro Američany, kteří opět zůstali bez medaile.

Navzdory tomu, že se po experimentu se supermoderními kombinézami vrátili ke starým trikotům, byl nejlepším z reprezentantů USA Brian Hansen až na sedmém místě. Obhájce stříbra Shani Davis skončil jedenáctý.

Na stupně vítězů se nedostali ani další medailisté z Vancouveru - šampion Mark Tuitert z Nizozemska obsadil páté místo, držitel bronzu Havard Bökko z Norska byl hned za ním.

Výsledky:
 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy