Rychlobruslařka Sáblíková zažila velmi dobrý rok

ČTK ČTK
22. 12. 2014 17:20
Rychlobruslařka Martina Sáblíková má za sebou jeden z nejvydařenějších roků v kariéře.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: Reuters

Praha - Rychlobruslařka Martina Sáblíková má za sebou jeden z nejvydařenějších roků v kariéře. Sedmadvacetiletá česká reprezentantka vybojovala na olympijských hrách v Soči zlatou a stříbrnou medaili, poosmé v řadě ovládla seriál Světového poháru a úspěšně vstoupila i do další sezony.

"S letošním rokem bych měla být spokojená. Vlastně si myslím, že ani nemůžu být nespokojená," řekla Sáblíková, která je jednou z favoritek ankety Sportovec roku. Slavnostní vyhlášení se uskuteční dnes večer v Praze, Sáblíková se jej ale nezúčastní. Až do úterý trénuje v italském Collalbu.

Jednoznačným vrcholem roku pro Sáblíkovou byla olympiáda v Soči. "Člověk se na to připravuje, je to jednou za čtyři roky a buď to vyjde, nebo ne. A mně se to povedlo, takže jsem ráda," řekla rychlobruslařka, která startovala na olympijských hrách potřetí a před čtyřmi lety ve Vancouveru byla dvakrát zlatá.

I tentokrát však byla maximálně spokojená. V kariéře už několikrát poznala, že obhajoba předešlých úspěchů není lehká. "Tady se navíc konkurence za ty čtyři roky obmění ještě více. Psychika hraje velkou roli, člověk se musí soustředit na všechno. Světový pohár je více závodů, pár jich vyjde a pár ne. Pak se to sečte. Tady se vše koncentruje na jeden start," podotkla Sáblíková.

Kolo dostalo větší prostor

Rok 2014 byl pro ni specifický z pohledu cyklistické části sezony. V létě se totiž výrazně věnovala právě tomuto sportu, ve kterém by se ráda představila na letní olympiádě 2016 v Riu de Janeiro. "Jsem hrozně ráda, že jsem to absolvovala. Odpočinula jsem si od bruslení, nemyslela jsem pořád jen na něj. Navštívila jsem nová místa, potkala nové lidi," pochvalovala si Sáblíková.

Nevadilo jí ani, že kvůli kolu prakticky neměla v létě volno a nemohla odpočívat. "Já stejně mám vždy po sezoně krátkou pauzu. Když nic nedělám, tak mi chybí pohyb. Běžně běhám čtyřikrát pětkrát týdně větší objem. Teď jsem místo dvou hodin v lese byla čtyři hodiny na kole, nebylo to tak rozdílné. Bavilo mě to. Na kole jsem si odpočinula a vyčistila hlavu," řekla svěřenkyně trenéra Petra Nováka.

Vrchol sezony přijde v únoru

Teď už se ale naplno opět věnuje rychlobruslení. "První svěťáky jsem si říkala: ježišmarja, už se zase závodí. Byl to hrozně rychlý návrat na brusle a trvalo mi, než jsem se srovnala. Teď už je to v pohodě," pousmála se Sáblíková.

Nyní se v Itálii snaží dohnat tréninkové manko a připravit se na vrchol sezony - únorové mistrovství světa na jednotlivých tratích v Heerenveenu. "To je zatím jediný bod roku 2015, na který koukám. Co bude pak, se uvidí. To je daleko," řekla.

Ještě předtím si ale Sáblíková užije Vánoce doma, i když přijede až těsně před Štědrým dnem. "Každý rok se vracíme domů stejně. Letos mi jen trochu vadí, že počasí není vůbec vánoční. Je to takové zvláštní. Byla bych ráda, kdyby byl sníh a trochu mrzlo. Atmosféra by byla jiná. Na druhou stranu ale stejně čtyřiadvacátého budu s rodinou a pak už je to jedno, jestli je venku sníh nebo ne," dodala Sáblíková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy