Rychlobruslařka Klassenová zajela světový rekord na 1000 metrů

ČTK
25. 3. 2006 12:10
Kanadská rychlobruslařka Cindy Klassenová překonala v pátek na domácí dráze v Calgary světový rekord na 1000 metrů. Pětinásobná medailistka z olympijských her v Turíně a mistryně světa ve čtyřboji zajela na posledních závodech sezony čas 1:13,46 minuty a dosavadní maximum Američanky Chris Wittyové z roku 2001 vylepšila o 37 setin sekundy.

Za světový rekord obdržela Klassenová zvláštní prémii 25.000 dolarů. Před týdnem v Calgary při svém vícebojařském triumfu překonala šestadvacetiletá kanadská hvězda také nejlepší světový čas na tříkilometrové trati (3:53,34). Ve čtvrtek vytvořila na rychlé kanadské dráze svůj první seniorský světový rekord osmnáctiletá česká reprezentantka Martina Sáblíková. Na trati 10.000 metrů, kterou ženy nejezdí příliš často, dosáhla času 14:08,28 a dosavadní nejlepší výkon Kanaďanky Clary Hughesové zlepšila o bezmála jedenáct a půl sekundy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy