Rusové čachrovali s dopingovými daty. Změn jsou tisíce, potvrdil šéf jejich agentury

Sport ČTK Sport, ČTK
10. 10. 2019 12:46
V datech z moskevské laboratoře jsou tisíce změn, možná i ve jménech dotčených sportovců, tvrdí šéf Ruské antidopingové agentury (RUSADA) Jurij Ganus.
Jurij Ganus promluvil o manipulaci s daty ruských sportovců
Jurij Ganus promluvil o manipulaci s daty ruských sportovců | Foto: Reuters

Naposledy se prý s daty manipulovalo na přelomu roku, kdy Světová antidopingová agentura (WADA) čekala na předání souborů ruskou stranou. Ganus poodhalil detaily manipulace v rozhovoru pro německý deník Der Spiegel.

Změny v datech jsou podle něj natolik rozsáhlé, že je nemožné, aby vznikly jen náhodou. "Nespočívají v mazání celých balíčků informací, ale v jejich úpravách nebo přesunech na různá místa. Někdo se pokusil do značné míry informace ututlat. Mohlo by se to týkat i jmen dotčených sportovců," uvedl Ganus.

Manipulace se podle něj děla řádově několik měsíců. "Poslední změny proběhly mezi prosincem 2018 a lednem 2019," uvedl šéf RUSADA.

Ruská strana měla informace z moskevské laboratoře vydat expertům WADA do konce roku 2018, ale nakonec je poskytla až v polovině ledna 2019.

WADA při analýze zjistila, že se data neshodují s informacemi z téže databáze, které jí poskytl jeden ze svědků v říjnu 2017. Na ruskou stranu se obrátila se žádostí o vysvětlení. Ministr sportu Pavel Kolobkov tvrdí, že Rusové všech 31 otázek zodpověděli. "Jsme přesvědčeni, že jsme splnili všechny požadavky," prohlásil.

Šéf RUSADA Ganus byl ale už dříve skeptický, očekává za manipulaci s daty tvrdé tresty pro ruský sport. Komise WADA po zhodnocení vysvětlení a důkazů předloží svá doporučení výkonnému výboru, který se jimi bude zabývat na zasedání 4. listopadu v Polsku.

Případný postih by mohl mít negativní dopad i na účast Ruska na olympijských hrách 2020 v Tokiu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy