Rušný týden cyklistiky: Königa trápilo vedro, Vakoče chválí

Ondřej Kurečka
23. 2. 2015 11:01
Fanoušci silniční cyklistiky mají za sebou nabitý týden, světová elita se totiž v předchozích dnech utkávala hned na třech frontách.
Leopold König
Leopold König | Foto: ČTK

Praha - Fanoušci silniční cyklistiky mají za sebou nabitý týden, světová elita se totiž v předchozích dnech utkávala hned na třech frontách.

V Ománu, Španělsku a Portugalsku letos poprvé změřili síly hlavní favorité velkých etapových závodů, včetně kompletní sestavy českých zástupců v nejvyšším patře světové cyklistiky.

Omán ve znamení vedra Königovi nevyšel

Zraky českých fanoušků se upíraly hlavně na Arabský poloostrov, kde svůj první etapový závod v roli lídra týmu Sky odjel Leopold König a do závodění v letošní sezoně zde vstupoval Roman Kreuziger. Šťastnější je na konci týdne starší z moravskotřebovských rodáků.

Kreuziger měl za úkol především podporovat Poláka Rafala Majku, který závod dokončil na celkové čtvrté příčce, přesto sám obsadil místo dvanácté a už před poslední etapou si v rozhovoru pro server Cyclingnews.com pochvaloval: „Máme tady novou sezonu a nový start, myslím si, že jsem měl dobrou zimu, takže všechno půjde, jak má.“

Český závodník samozřejmě ani ve zmíněném rozhovoru nemohl opomenout fakt, že další průběh jeho závodního roku je kvůli čekání na rozhodnutí Mezinárodní sportovní arbitráže nejistý. Rád by ale pomohl Albertu Contadorovi k vysněnému vítězství na Giru a Tour: „Jsem sice stále mladý, ale profesionálem nejsem prvním rokem, vím, jak se připravit a dostat do dobré formy. Všechno ohledně tohoto případu jsem odložil stranou, dívám se směrem k sezoně a uvidíme, kdy se slyšení uskuteční.“

König prohrál boj s vedrem

Leopold König se od začátku pral s vysokými teplotami, které mu často dělají problémy, a na hlavní soupeře ztratil už ve druhé etapě. Ztráta se ještě zvětšila po etapě čtvrté s cílem na Zelené hoře a König obsadil celkovou 24. příčku. Do Gira je však času dost a také sportovní ředitel jeho týmu Nicolas Portal si pochvaloval závod jako dobrou přípravu.

Nečekaným vítězem se stal Španěl Rafael Valls Ferri z týmu Lampre, ten se do vedení dostal díky vítězství v královské, čtvrté etapě s cílem na Zelené hoře, které bylo jeho vůbec prvním profesionálním triumfem v kariéře. Dres lídra již ze své moci nepustil, k čemuž mu dopomohlo také zrušení páté etapy, která ještě potenciálně mohla zamíchat pořadím. Vedro a písečná bouře však zakonzervovaly výsledky známé již ze čtvrté etapy. Druhý celkově dojel Tejay van Garderen, třetí Alejandro Valverde. Hvězdy Nibali s Rodriguezem se zatím do formy nedostaly.

Froome porazil Contadora o dvě sekundy

Jihošpanělská Andalusie se stala svědkem prvního souboje dvou největších hvězd velkých etapových závodů v nové sezoně. A souboj to byl velmi napínavý a zajímavý. Alberto Contador získal cenných 8 sekund na svého hlavního soka Chrise Frooma již v krátké časovce, náskok pak navýšil brzkým útokem v cílovém kopci 3. etapy na 27 sekund. Ani to však nestačilo.

Brit s keňskými kořeny oplatil svému španělskému soupeři stejnou mincí hned v etapě následující s vražednou koncovkou na Alto de Allanadas. Contador sice na Froomův útok zareagoval, o pár set metrů později již však Britovo tempo neudržel a do cíle dorazil se ztrátou 29 sekund, což v součtu znamenalo těsné, dvouvteřinové vedení Frooma. Poslední etapa již na tom nic nezměnila.

Obě hvězdy spokojeny

Okolo Andalusie se tak svou dramatičností muselo líbit všem cyklistickým nadšencům a spokojeny nakonec byly obě veličiny světového pelotonu. „Máme za sebou první závody sezony a víme, že teď máme hodně na čem stavět při našem směřování k Tour. Opravdu to pro nás ani nemohlo dopadnout lépe,“ komentoval závod spokojeně Froome.

Také Contador byl se svou formou spokojen: „Mám vítězství, které jsem neplánoval, a jsem šťastný. Budování formy směrem k Giru jde velmi dobře.“

„Věřím, že Chris tvrdě trénoval v Africe, je ve velmi dobré formě a mohli bychom říct, že počítal dny do začátku tohoto závodu. Takže být k němu tak blízko je pro mě výborné, je to dobrý znak,“ dodal El Pistolero v narážce na svého soupeře.

Štybar v Algarve jedenáctý

Portugalské Okolo Algarve bylo ve znamení souboje týmů Sky a Etixx-Quick Step, v jehož silné sestavě startovali také Zdeněk Štybar a Petr Vakoč. Třetím našincem v závodě byl poslední český závodník, který zbyl v týmu Bora-Argon 18, Jan Bárta.

O svém celkovém triumfu rozhodl Brit z týmu Sky Geraint Thomas sólovým únikem již ve druhé etapě. Vedení uhájil také v následné časovce a královské, čtvrté etapě, kterou ovládl jeho týmový kolega Richie Porte, ten se bude při květnovém Giru dělit o taktovku lídra týmu s Königem.

Druhý celkově skončil úřadující světový šampion z Polska Michal Kwiatkowski, který těžil také z výborné práce české dvojice. Štybar po druhé etapě zaujímal třetí pozici celkově, po časovce se však propadl a následně doplatil i na svou aktivitu v královské etapě. Jedenáctá pozice je však, dalo by se říci, nad očekávání. Štybarovi se vstup do sezony vydařil, navzdory zdravotním problémům, se kterými se musel prát na podzim.

Vakoč plnil černou práci

Petr Vakoč plnil na počátku své druhé sezony v „první lize“ především roli domestika a na jeho práci jsou pouze kladné recenze. Také on sám si na svém webu výkon pochvaloval: „Já jsem se svým výkonem nadmíru spokojen, ukázal jsem sobě i všem, že mám skvělou formu a jsem schopný svým úsilím pomoci rozhodnout výsledky závodů.“

Ani v nedělní, poslední etapě, kterou nakonec ve sprintu získal Greipel, se pro českého mladíka nenašel prostor pro útok: "Dneska to bylo zvlněné a i docela foukalo. Nestačilo to ale na to, aby se peloton začal nějak dělit, takže jsme dojížděli do cíle v celku. Já jsem pro změnu měl úkoly v závěru, kdy jsem měl začít rozjíždět sprint pro Gianniho (Meersmana) tak 10 kilometrů do cíle."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy