Rusko slaví. Šarapovová triumfovala v Melbourne

maj
26. 1. 2008 9:22
Šarapovová - Ivanovičová 7:5, 6:3
Maria Šarapovová s vítěznou trofejí (vpravo), vedle ní poražená finalistka Ana Ivanovičová | Foto: Reuters

Melbourne - Maria Šarapovová ovládla první tenisový Grand Slam letošní sezony. Ruská tenistka porazila v sobotním finále Anu Ivanovičovou ze Srbska a mohla se radovat z premiérového titulu na Australian Open.

Do souboje o vítěznou trofej šly hráčky s vyrovnanou vzájemnou bilancí 2:2 na zápasy, ovšem už od začátku se zdálo, že tentokráte bude mít navrch Šarapovová. Nevypadalo to, že se bude opakovat loňský rok, kdy bývalá světová jednička prohrála ve finále se Serenou Williamsovou.

Rodačka ze Sibiře teď neomylně servírovala a její soupeřka na výborně umístěná podání těžko hledala odpověď. Netrvalo dlouho a dvacetiletá Ruska se dostala do vedení 4:2.

Stejně staré Ivanovičové se sice podařilo krátce nato vyrovnat, jenže bylo to poprvé a ve finále taky naposledy. Šarapovová si ještě jednou vytvořila příležitost k brejku, kterou využila. První sadu proto získala v poměru 7:5.

Hantuchová do finále nejde. Prohrála vyhraný zápas
Král padl. Federer vyřazen, z finále se raduje Djokovič

Ačkoliv prostředí v Melbourne Parku si srbská tenistka oblíbila stejně jako diváci si oblíbili ji, nikdy zde nepostoupila dále než do třetího kola. Až teď a rovnou do finále. Ale v něm se i nadále trápila, celkem předvedla 33 nevynucených chyb.

Ve druhém setu se opakoval podobný scénář jako na začátku střetnutí. Tentokráte vydržela rodačka z Bělehradu do stavu 3:3, potom bodovala jen Šarapovová. Ta mohla po devadesáti minutách padnout na kolena a užívat si ovace vyprodané Rod Laver Areny. Vyhrála bez větších problémů 7:5 a 6:3.

"Je to neuvěřitelné. Kdyby mi někdo v polovině loňského roku řekl, že tu budu stát jako vítězka, asi bych mu odvětila: Zapomeň na to," prohlásila šťastná Ruska, která získala třetí grandslamový titul v kariéře.

Její sobotní soupeřka brala porážku s nadhledem. "Samozřejmě, že jsem zklamaná. Ale myslím, že mám před sebou ještě spoustu finálových utkání," uvedla Ana Ivanovičová.