Svět se snaží očernit celý náš sport, tvrdí Rusové. Důkazy nejsou, na odposlechy nereagujeme, říkají

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
10. 11. 2015 13:10
Rusko odmítá kritiku, že jeho atleti - s požehnáním úřadů - systematicky dopují. Světová antidopingová agentura prý nemá žádné věrohodné důkazy. Zpráva WADA je podle ministra sportu Vitalije Mutky založena na anonymních anketách a odposlouchávání sportovců při trénincích. Při boji s dopingem jsou ale nutné přímé důkazy, tedy potvrzení testů," zdůraznil.
Maria Savinovová a Jekaterina Poistogovová, dvě ruské atletky, které zpráva WADA výslovně uvádí, na olympiádě v Londýně 2012
Maria Savinovová a Jekaterina Poistogovová, dvě ruské atletky, které zpráva WADA výslovně uvádí, na olympiádě v Londýně 2012 | Foto: Reuters

Moskva - Rusové zuří. Svět se podle nich snaží očernit celý ruský sport.

Zprávu Světové antidopingové agentury (WADA), podle níž se v ruské atletice systematicky dopuje, Rusko rezolutně odmítá. Stejně jako návrh vyloučit zemi z Mezinárodní atletické federace (IAAF) a všech soutěží včetně olympijských her.

"Žádné seriózní objektivní důkazy nejsou," reagoval na tiskové konferenci ruský ministr sportu Vitalij Mutko. "Je to pokus očernit celý ruský sport. To je nepřípustné."

Zpráva WADA, která vznikala 10 měsíců, se podle Rusů opírá o informace z anonymních zdrojů, které nejsou podložené důkazy.

"Odvolávají se na 'určité zdroje'... Domnívají se, že něco ovlivňujeme. Nemají žádné důkazy, ale chtějí z nás udělat viníky," stěžoval si Mutko při setkání s novináři, které vysílala televize Rossija 24. "Šlo o ankety, mnohdy anonymní, o odposlouchávání sportovců při trénincích. Při boji s dopingem jsou ale nutné přímé důkazy, tedy potvrzení testů," zdůraznil.

Tajné záznamy

Ze stolu smetli Rusové i nápad sportovce potrestat. "Může to být pomluva. My taková opatření bez důkazů nepraktikujeme," zdůraznil Mutko. "Naší kolegové jsou ovšem nervózní a tvrdí, že hájíme uvedené sportovce," stěžoval si.

Navíc - na skutečně konkrétní přestupky prý Rusko reaguje. "Propustili jsme trenéra Viktora Čegina, nehledě na jeho zásluhy," zdůraznil ruský ministr. "Pokud máme nějaké důkazy, podnikáme opatření, ale na anonymní a neurčitá obvinění, založená na tajných záznamech, nebudeme reagovat."

WADA podle něj nemá pro odvolávání sportovců žádné pravomoci. Taková rozhodnutí může učinit jen Mezinárodní atletická federace (IAAF), řekl.

"Obdrželi jsme 300 stránek textu a nyní ho překládáme. Pokud najdeme důkazy, které si ze strany státu vynutí protidopingová opatření, pak je podnikneme," uvedl.

Zprávou se bude zabývat také Ruská lehkoatletická federace. "Chtěli bychom, aby to celé bylo co nejdříve vyřešeno. Ohromná část ruských sportovců má být diskvalifikována. Nemůžeme házet stín i na jiné sportovce, kteří poctivě trénují a vyhrávají medaile," řekl Vitalij Mutko doslova.

Kdo je na seznamu

Na seznamu hříšníků je pět ruských sportovců a pět trenérů. Jekatěrina Poistogovová (800 m), Anastasija Bazdyrevová (400 a 800 m), Marija Savinovová (olympijská vítězka na 800 metrů z Londýna), Kristina Ugarovová (1500 m) a Taťjana Mjazinová (800 m), lékař Sergej Portugalov a trenéři Alexej Melnikov, Vladimir Kazarin, Vladimir Mochněv a už zmiňovaný Viktor Čegin.

WADA upozornila, že manipulaci s dopingovými testy osobně nařizoval ministr Mutko. A poukázala i na to, že ruské tajné služby FSB vyvíjely tlak na dopingové komisaře.

"Kultura podvodu se hluboce zakořenila a vyšetřování ukázalo, že se toleruje na všech úrovních. Četná prohlášení potvrzují fakta využívání dopingových prostředků mezi ruskými sportovci," píše se ve zprávě s tím, že činovníci protidopingových struktur dostávali od sportovců úplatky za utajování výsledků.

Peníze za zatajení pozitivních výsledků testů putovaly i funkcionářům. Bývalému šéfovi Ruské atletické federace Valentinu Balachničevovi údajně platili 20 tisíc rublů (7800 korun) a šéfovi ruského protidopingového centra Grigoriji Rodčenkovi 30 tisíc.

Právě tyto informace komise podle ruských zdrojů získala od sportovce z Ruska, který vypovídal anonymně.

Kreml mlčí. Zatím

Komise proto požádala o dočasné odebrání akreditace moskevské antidopingové laboratoři kvůli porušení antidopingového kodexu, což WADA v úterý odpoledne učinila (více zde).

Mutko však nabízí jiné vysvětlení: moskevská protidopingová laboratoř podle něj výsledky testů likvidovala na základě nařízení Světové antidopingové agentury.

"Uskutečňovalo se to se souhlasem WADA, která vydávala pokyny, kdy je nutné výsledky zachovat. K jiným případům pokyny nebyly, tudíž se zničily," vysvětlil.

Rodčenkova, který je obviněn ze zničení 1417 vzorků, hájí. "Byla by hloupost skladovat vzorky desítky let. Jde o momentální kontrolu. Provedli jste ji, vyznamenali medailemi a na shledanou! Proč je třeba se k tomu ještě vracet?"

Kreml zatím největší dopingový skandál v ruském sportu nekomentuje. "Víme o tom ze zpráv v médiích a vycházíme z vyjádření ministerstva sportu, které obvinění popřelo. Nemáme k tomu co dodat, reagoval mluvčí Dmitrij Peskov.

Nijak nekomentoval ani zprávu, podle níž se tajná policie pletla do činnosti Ruské protidopingové agentury.

 

Právě se děje

Další zprávy