Rusko mobilizuje další sportovní hvězdy. Do války rukují hokejisté i mistr Evropy

Sport ČTK Sport, ČTK
29. 9. 2022 13:06
Mistr Evropy z roku 2020 Dmitrij Alijev a další ruský krasobruslař Makar Ignatov dostali předvolání na vojenskou správu. Informovala o tom televizní stanice Matč TV. Předním závodníkům hrozí, že budou muset odjet bojovat na Ukrajinu, kterou Rusko od února okupuje.
Dmitrij Alijev pózuje s ruskou vlajkou na stupních vítězů
Dmitrij Alijev pózuje s ruskou vlajkou na stupních vítězů | Foto: Reuters

Také vedení Ruské hokejové federace dnes oznámilo, že sestavilo seznam hráčů, trenérů a klíčových zaměstnanců klubů, na které by se neměla vztahovat částečná mobilizace, vyhlášená prezidentem Vladimirem Putinem.

Podle výkonného ředitele federace Dmitrije Kurbatova byl seznam odeslán na ministerstvo sportu.

"Dál už to není v našich rukách. Ministerstvo sportu tento návrh předloží vládě. Jaké bude rozhodnutí, takové bude," uvedl Kurbatov pro agenturu RIA Novosti.

Zároveň potvrdil, že v některých klubech už povolávací rozkazy dostali hráči i další zaměstnanci a měli by se zapojit do války na Ukrajině.

Povolávací rozkaz obdržel také bývalý fotbalista anglického Evertonu a bronzový medailista z Eura 2008 Dinijar Biljaletdinov.

Povolán byl i třiadvacetiletý Alijev, který má vedle titulu ve sbírce také stříbro z evropského šampionátu v roce 2018. V minulých dvou sezonách se ale do ruské reprezentace neprosadil.

Dvaadvacetiletý Ignatov je vicemistrem Ruska z roku 2021 a v roce 2019 skončil třetí v soutěži Grand Prix v Moskvě. Na vrcholné akci, jako je evropský či světový šampionát nebo olympijské hry, ale ještě Rusko nereprezentoval.

Aktuálně nesmí na mezinárodní scéně kvůli okupaci Ukrajiny startovat nikdo z ruských krasobruslařů.

Částečnou mobilizaci vyhlásil Putin 21. září, týkat by se měla asi 300.000 lidí s předchozími vojenskými zkušenostmi.

Podle zahraničních agentur se ale množí případy, kdy jsou povoláni staří, nemocní nebo vojensky nezkušení lidé včetně studentů.

Po vyhlášení mobilizace podle listu Novaja Gazeta statisíce Rusů uprchly ze země, aby se vojenské povinnosti vyhnuly.

Podle médií zůstalo kvůli obavám z narukování například pět pracovníků realizačního týmu ruské fotbalové reprezentace v Kazachstánu, kde hrál národní tým přípravný zápas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Nehoda na přejezdu u Moravského Písku zastavila provoz na koridoru z Rakouska

Dvě nehody na železničním přejezdu u Moravského Písku zastavily ve čtvrtek ráno provoz na mezinárodním koridoru mezi Rakouskem a Polskem. Jeden člověk zemřel. České dráhy nahrazují regionální spoje autobusovou dopravou z Hodonína do Moravského Písku. Omezení bude trvat celé dopoledne, mezinárodní vlaky pravděpodobně naberou velké zpoždění. 

"Podle dostupných informací došlo na železničním přejezdu mezi Bzencem a Moravským Pískem k vykolejení jednoho vozu osobního vlaku, zhruba ve stejné době se na stejném přejezdu střetl nákladního vlak s osobou," uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Člověk po srážce s nákladním vlakem zemřel, potvrdila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. "Osoba zemřela před naším příjezdem, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedla Bothová. Ve vykolejeném vlaku nebyl nikdo zraněn.

Zdroj: ČTK
Další zprávy