Rusko mobilizuje další sportovní hvězdy. Do války rukují hokejisté i mistr Evropy

Sport ČTK Sport, ČTK
29. 9. 2022 13:06
Mistr Evropy z roku 2020 Dmitrij Alijev a další ruský krasobruslař Makar Ignatov dostali předvolání na vojenskou správu. Informovala o tom televizní stanice Matč TV. Předním závodníkům hrozí, že budou muset odjet bojovat na Ukrajinu, kterou Rusko od února okupuje.
Dmitrij Alijev pózuje s ruskou vlajkou na stupních vítězů
Dmitrij Alijev pózuje s ruskou vlajkou na stupních vítězů | Foto: Reuters

Také vedení Ruské hokejové federace dnes oznámilo, že sestavilo seznam hráčů, trenérů a klíčových zaměstnanců klubů, na které by se neměla vztahovat částečná mobilizace, vyhlášená prezidentem Vladimirem Putinem.

Podle výkonného ředitele federace Dmitrije Kurbatova byl seznam odeslán na ministerstvo sportu.

"Dál už to není v našich rukách. Ministerstvo sportu tento návrh předloží vládě. Jaké bude rozhodnutí, takové bude," uvedl Kurbatov pro agenturu RIA Novosti.

Zároveň potvrdil, že v některých klubech už povolávací rozkazy dostali hráči i další zaměstnanci a měli by se zapojit do války na Ukrajině.

Povolávací rozkaz obdržel také bývalý fotbalista anglického Evertonu a bronzový medailista z Eura 2008 Dinijar Biljaletdinov.

Povolán byl i třiadvacetiletý Alijev, který má vedle titulu ve sbírce také stříbro z evropského šampionátu v roce 2018. V minulých dvou sezonách se ale do ruské reprezentace neprosadil.

Dvaadvacetiletý Ignatov je vicemistrem Ruska z roku 2021 a v roce 2019 skončil třetí v soutěži Grand Prix v Moskvě. Na vrcholné akci, jako je evropský či světový šampionát nebo olympijské hry, ale ještě Rusko nereprezentoval.

Aktuálně nesmí na mezinárodní scéně kvůli okupaci Ukrajiny startovat nikdo z ruských krasobruslařů.

Částečnou mobilizaci vyhlásil Putin 21. září, týkat by se měla asi 300.000 lidí s předchozími vojenskými zkušenostmi.

Podle zahraničních agentur se ale množí případy, kdy jsou povoláni staří, nemocní nebo vojensky nezkušení lidé včetně studentů.

Po vyhlášení mobilizace podle listu Novaja Gazeta statisíce Rusů uprchly ze země, aby se vojenské povinnosti vyhnuly.

Podle médií zůstalo kvůli obavám z narukování například pět pracovníků realizačního týmu ruské fotbalové reprezentace v Kazachstánu, kde hrál národní tým přípravný zápas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy