Rozlučme se, zlaté časy běžkařů končí. Talenti v nedohlednu

Aleš Vávra Aleš Vávra
28. 2. 2013 6:00
"Časy velkých úspěchů jsou pryč, musíme si pomalu odvyknout," říká bývalá lyžařka Zuzana Kocumová.
Lukáš Bauer s cenným kovem z olympijských her v Turíně.
Lukáš Bauer s cenným kovem z olympijských her v Turíně. | Foto: CPA Erben

Praha - Kateřina Neumannová - šest medailí z olympijských her, pět medailí z mistrovství světa. Lukáš Bauer - tři medaile z olympiády, jeden cenný kov z MS.

Jak krásně to zní. A vzpomínky na triumfy dvou obrovských sportovních osobností ještě nějakou dobu nevyblednou. Jenže pozor. Zlaté časy českého běžeckého lyžování podle všeho končí. 

Bolestivý závěr úspěšné éry naznačují výsledky českých běžců a běžkyň na světovém šampionátu v italském Val di Fiemme.

"Časy velkých úspěchů jsou pryč, musíme si pomalu odvyknout. Současné výsledky nejsou žádná sláva a vyhlídky do budoucna také nejsou nijak růžové," říká smutně Zuzana Kocumová, bývalá lyžařka a současná zastupitelka Libereckého kraje.

Kocumová: Silná generace už je pryč

Lukáš Bauer, dvojnásobný vítěz prestižní Tour de Ski, oslaví letos v létě již šestatřicáté narozeniny. "Silná generace už je téměř pryč. Bauer s Magálem už výrazně přesáhli třicítku. A u žen už je to pryč delší dobu," podotýká Kocumová. 

Že českému lyžování chybí kvalitní nástupci hvězd, potvrdil lednový světový šampionát juniorů, který hostil Liberec. Čeští běžci tam zůstali daleko za umístěními poblíž medailových pozic.

"Bývalo pravidlem, že Česká republika vozila medaile z juniorských šampionátů. Teď už se na ty nejvyšší pozice díváme hodně zezadu," hodnotí komunální politička.

Podle ní mívají Češi úspěchy v mládežnických kategoriích. S postupujícím věkem ale výkonnost slábne. Proč?

"Přijde mi, že tam v pozdějším věku chybí individuální přístup. S talenty se zachází tak, jako bychom jich měli hodně. V dorostech jsme slušní, ale potom se ten progres zastaví," myslí si Kocumová.

Koho pošleme na OH po Bauerovi?

Problém je ale širší. Neustále se totiž zužuje základna běžců. Jiné, mladší sporty jsou pro rodiče atraktivnější. Běh na lyžích zkrátka není v kurzu.

"Je to sport plný cestování, takže to není levná záležitost. Navíc je to docela dřina. O běh se zajímá stále méně dětí, takže se logicky zmenšuje naděje, že tím sítem někdo projde až do světové špičky," konstatuje juniorská mistryně světa z roku 1999.

S Kocumovou souhlasí také sportovní ředitel úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů Čestmír Skrbek. Dle jeho názoru je problém ve státní politice, která nedostatečně podporuje veškerý mládežnický sport.

"Je to špatné ve většině sportů, nejen v lyžování. Ani v jiných sportech nevidím moc talentů. Možná v mladých dynamických sportech, tam se dá prosadit, ale v těch tradičních už moc ne. Zajímalo by mě, koho pošleme na olympiádu, až skončí hvězdy, jako je Lukáš Bauer nebo třeba Bára Špotáková," pokládá si řečnickou otázku funkcionář.

Trenéři musí vydělávat jinde

Ani on se nezříká zodpovědnosti. "Samozřejmě tím neříkám, že my děláme všechno dobře. Vůbec ne. Po světovém šampionátu určitě dojde ke změnám na některých trenérských postech. Potřebujeme mladší, progresivnější trenéry," říká Skrbek.

Jenže jedním dechem dodává starou známou - a bohužel pravdivou - formulku: všechno je to o penězích.

"Trenéři jsou u nás všichni na vedlejší pracovní poměr, musejí si vydělávat na živobytí jinde. Mladí sportovci zase všichni studují, protože rodiče argumentují, že sport jejich děti nebudou dělat věčně. Sponzoři nejsou schopní dávat tolik peněz, aby doplnili ten nedostatek prostředků od státu," vyjmenovává problémy běžeckého lyžování sportovní ředitel.

"Po Londýně jsme si mysleli, že se to nějak změní, že přijde od státu nějaký signál. Jenže bohužel se nic nestalo," dodává.

"MS hodnoťme až po padesátce"

Výsledky na světovém šampionátu ve Val di Fiemme ještě nechce hodnotit. Může se z něj stát úspěšné mistrovství, pokud zajede dobrý výsledek mužská štafeta nebo Lukáš Bauer na závěrečné padesátce.

Zatím se Skrbkovi líbil výkon Kožíška s Razýmem, kteří skončili ve sprintu na osmém místě. A slušně zajela i dvojice žen. Nováková s Vrabcovou-Nývltovou dojely čtrnácté.

"Kluci zajeli dobře, je to výsledek, který znamená, že tuto disciplínu budeme moci obsadit na olympiádě v Soči. To samé chceme od mužské štafety. A závěrečná padesátka, to bude závod, podle kterého budeme pohlížet na celé MS," uzavírá Čestmír Skrbek.

 

Právě se děje

Další zprávy