Rozhodnuto: Čínský podvod s gymnastkami se nekonal

Sport Sport, Red Spo, Reuters
2. 10. 2008 7:00
Gymnastická federace prověřila dokumenty a případ uzavřela
Je jim opravdu tento rok šestnáct? Podle Mezinárodní gymnastické federace a prověřovaných dokumentů ano.
Je jim opravdu tento rok šestnáct? Podle Mezinárodní gymnastické federace a prověřovaných dokumentů ano. | Foto: Reuters

Peking - Vyšetřování, které mělo prověřit, zda čínským gymnastkám na olympiádě nebylo méně než šestnáct, skončilo.

Výsledek? Vše je v pořádku. Číňanky pravidlo, že gymnastkám musí být v roce konání olympijských her šestnáct let, neporušily.

Čtěte více:

Tvrdí to alespoň Mezinárodní gymnastická federace (FIG), kterou o přezkoumání požádal Mezinárodní olympijský výbor.

Federace prověřovala data narození pěti členek zlatého týmu: Jang I-lin, Čcheng Fej, Ťiang Jü-jüan, Teng Lin-lin, Che Kche-sin a Li Šan-šan.

A co internetová stopa?

Největší podezření se vznášelo nad dvojnásobnou zlatou medailistkou Che Kche-sin. V jejích dokumentech se totiž vyskytoval věk 16 let, ačkoliv podle archivních zpráv čínských internetových serverů by jí nemělo být více než 14.

Podezření se zvýšilo, když západní média tyto stránky odhalila a Číňané je vzápětí z internetu stáhli. Tuto stopu podle všeho gymnastická federace nezkoumala a zaměřila se jen na doklady.

Che Kche-sin: Internetové stránky o ní tvrdily, že jí je 14. Stránky již neexistují a doklady má v pořádku.
Che Kche-sin: Internetové stránky o ní tvrdily, že jí je 14. Stránky již neexistují a doklady má v pořádku. | Foto: Reuters

„Originály oficiálních dokumentů obdržené od Čínského gymnastického svazu, konkrétně pasy, průkazy totožnosti a rodné listy potvrdily věk sportovkyň," praví se v prohlášení FIG.

Ta se již zřejmě k celému případu nechce dále vracet, neboť pokračuje slovy:

„FIG sdělila své závěry Mezinárodnímu olympijskému výboru, která celé prošetření požadovala. Případ je tímto považován za uzavřený."

Čínští trenéři a gymnastky opakovaně odmítali obvinění, že podvádí s údaji o věku. Rozhodnutí pro ně znamená satisfakci.

Čína pobrala devět ze čtrnácti zlatých medailí ve sportovní gymnastice. Už jim je zřejmě nikdo nesebere.

Jedna pozoruhodnost na závěr. Mezinárodní gymnastická federace chce přezkoumávat i věk dvou čínských gymnastek z bronzového družstva na olympiádě v Sydney 2000. Dostupné údaje totiž nepovažuje za dostačující.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy