Rosol se role lídra nebojí, věří v kouzlo Davisova poháru

ČTK ČTK
2. 3. 2015 16:37
Úspěch české daviscupové reprezentace bude poprvé stát a padat hlavně s výkony Lukáše Rosola.
Lukáš Rosol
Lukáš Rosol | Foto: ČTK

Ostrava - Úspěch české daviscupové reprezentace bude poprvé stát a padat hlavně s výkony Lukáše Rosola. Devětadvacetiletý brněnský rodák bude ve víkendovém souboji s Austrálií v prvním kole soutěže domácí jedničkou a dá se čekat, že v případě otevřeného stavu v Ostravě odehraje obě dvouhry i čtyřhru.

Čtyři roky byl spíše ukrytý ve stínu Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka, teď český kvartet poprvé povede bez obou hvězd a s hlavním dílem zodpovědnosti. "Zkusím udělat maximum. Není to ale poprvé, co budu hrát. I Jirka Veselý už hrál, nějaké zkušenosti už máme," řekl novinářům Rosol.

Na kurtu se nedaří

Nejvíce se své aktuální pozici v týmu přiblížil před dvěma roky. V Kazachstánu se dvěma body z dvouher zasloužil o celkové vítězství 3:1, Štěpánek tenkrát naskočil pouze do deblu.

Tenista z 31. místa světového žebříčku v novém roce zatím moc důvodů k výskání neměl. Největší radost mu v úvodu ledna udělalo narození prvního potomka, ale na kurtu to není ono. Jediné vítězství si Rosol připsal v prvním kole Australian Open proti Francouzi De Schepperovi, jinak už má na kontě jen pět porážek.

"Já se ale na kurtu cítím dobře. Změnil jsem kondičního trenéra, máme nějaký celoroční plán a držíme se toho. Na něco jsme najeli a já věřím, že během pár týdnů se to projeví," řekl Rosol.

Dvě vyhraná utkání po sobě Rosol dokonce vyhlíží už sedm měsíců, od turnaje v Salemu v polovině srpna. "Už je to minulost, nemůžu se dívat zpátky. Z každé porážky jsem si něco vzal. Pracujeme na něčem, co se musí ukázat každou chvíli," řekl Rosol.

Nakopne ho Davis Cup?

Člen vítězného družstva z Davisova poháru v letech 2012 i 2013 si jen naříká, že mu schází víc odehraných zápasů. "Musel jsem odříct dva turnaje. Nehrál jsem v Sydney kvůli narození malého a kvůli zranění ani Záhřeb. Ale cítím se na kurtu komfortně a doufám, že se to už tady projeví. Davis Cup mě může nakopnout, je to fráze, ale je to opravdu úplně jiná soutěž než turnaje," řekl Rosol.

I kvůli vlastní výkonností se skoro nezaobírá sestavou Australanů. Zprávy o neúčasti soupeřovy jedničky Kyrgiose prý pouštěl druhým uchem hned ven. "Šlo to mimo mě. Soustředím se na svůj maximální výkon. Jestli přijedou s áčkem nebo béčkem, je to jejich rozhodnutí," řekl Rosol.

Po konzultacích s nehrajícím kapitánem Jaroslavem Navrátilem se ovšem přimluvil, aby se hrálo na pomalejším tvrdém povrchu. "Povrch je dobře zvolený. Chtěli jsme lehce pomalejší, než býval, protože Groth servíruje dobře. Kapitán se nás ptal a já jsem rád i kvůli turnajům, že se vybral tenhle povrch," dodal Rosol.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy