Aktualizováno 29. 5. 2015 19:29
Maximem tenisty Lukáše Rosola na grandslamových turnajích zůstává třetí kolo.
Tomáš Berdych v Paříži pokračuje.
Tomáš Berdych v Paříži pokračuje. | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Maximem tenisty Lukáše Rosola na grandslamových turnajích zůstává třetí kolo. Na antukovém Roland Garros dnes v boji o postup do osmifinále nestačil na Tejmuraze Gabašviliho z Ruska a po hodině a čtyřiceti minutách prohrál třikrát 4:6.

Naopak Lucie Šafářová v Paříži pokračuje ve výborným výkonech. Češka ve třetím kole porazila Němku Sabine Lisickou poměrem 6:3, 7:6 a obhájila loňské osmifinále. V něm se hráčka, která dosud neztratila ani set, utká s obhájkyní titulu Marií Šarapovovou z Ruska.

"Vzhledem k naší bilanci jsem utkání brala jako výzvu. A čtvrté kolo na grandslamu je vždycky krásný úspěch," komentovala Šafářová svoji oslavu. "Hrála jsem trpělivou agresivní hru. Věděla jsem, že ji musím tlačit jako první a zároveň si počkat na nejpříhodnější momenty. Byla jsem v rozhodujících chvílích ta silnější" popsala zápas s Lisickou, kterou zdolala poprvé po předchozích dvou porážkách.

Do čtvrtého kola prošel také Tomáš Berdych. Francouze Benoita Paireho zdolal po setech 6:1, 6:7, 6:3 a 6:4. O čtvrtfinále se česká jednička utká s další domácí hvězdou, Jo-Wilfriedem Tsongou, s nímž má pozitivní bilanci 7:3 na zápasy.

Zápas Berdych - Paire živě ZDE

Zápas Šafářová - Lisická živě ZDE

Rosol hrál potřetí v kariéře na grandslamu třetí kolo a ani tentokrát se dál nedostal. Proti Gabašvilimu se mu nedařilo proměňovat brejkboly, využil jen jeden ze sedmi a sám si prohrál podání celkem čtyřikrát. Gabašvili, svěřenec bývalého argentinského hráče Guillerma Caňase, byl i razantnější ve výměnách.

Šafářová znovu neztratila set

Šafářová měla s Lisickou negativní bilanci 1:3 na zápasy, jediný vzájemný zápas na antuce, který se odehrál před šesti lety právě na Roland Garros, ale vyhrála. A i v pátečním utkání byla od začátku o něco lepší než finalistka Wimbledonu.

Češka se vyrovnala Lisické v důrazu, navíc se lépe pohybovala a úspěšněji využívala své brejkové šance. V prvním setu rozhodl jediný brejk, Šafářová si podání ve zbytku sady udržela.

Ve druhém dějství to bylo naopak. Lisická dlouho vedla, za stavu 5:4 ale nedokázala doservírovat set, neproměnila dva setboly a sada tak dospěla až do tie-breaku. V něm si Šafářová vypracovala čtyři mečboly a hned ten první proměnila.

Paire se inspiroval Štěpánkem

Devětadvacetiletý Berdych zvládl jistě první set, ale ve druhém podobně jako o kolo dříve s Radkem Štěpánkem neudržel brejk a o set přišel v tie-breaku. Francouz se po vzoru Štěpánka zprvu snažil hrát hodně kraťasů, v jedné hře jich dal dokonce pět po sobě, ale nehrál je tak šikovně jako český veterán a postupně od nich upustil.

Berdych znovu dominoval svou razancí a bylo jen otázkou času, jak dlouho se na kurtu zdrží. Ve třetím setu český hráč o první brejk přišel, ale druhý si už podržel a sadu doservíroval.

Ve třetím vedl rychle 5:2, ale nechal Francouze ještě snížit na 5:4. Paire se snažil vyburcovat publikum k hlučnější podpoře, ale Berdych se nenechal vyvést z rytmu a při prvním mečbolu donutil soupeře k chybě.

Tenisový grandslamový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 26,928.600 eur):

Muži:

Dvouhra - 3. kolo: Berdych (4-ČR) - Paire (Fr.) 6:1, 6:7 (5:7), 6:3, 6:4, Gabašvili (Rus.) - Rosol (ČR) 6:4, 6:4, 6:4, Gasquet (20-Fr.) - Berlocq (Arg.) 3:6, 6:3, 6:1, 4:6, 6:1, Wawrinka (8-Švýc.) - Johnson (USA) 6:4, 6:3, 6:2, Simon (12-Fr.) - Mahut (Fr.) 6:2, 6:7 (6:8), 6:7 (6:8), 6:3, 6:1, Tsonga (14-Fr.) - Andújar (Šp.) 7:6 (7:3), 6:4, 6:3, Monfils (13-Fr.) - Cuevas (21-Urug.) 4:6, 7:6 (7:1), 3:6, 6:4, 6:3.

Čtyřhra - 2. kolo: Bolelli, Fognini (6-It.) - Čermák, Veselý (ČR) 5:1 skreč.

Ženy:

Dvouhra - 3. kolo: Ivanovičová (7-Srb.) - Vekičová (Chorv.) 6:0, 6:3, Šafářová (13-ČR) - Lisická (20-Něm.) 6:3, 7:6 (7:2), Makarovová (9-Rus.) - Vesninová (Rus.) 6:2, 6:4, Svitolinová (19-Ukr.) - Becková (Něm.) 6:3, 2:6, 6:4, Cornetová (29-Fr.) - Lučičová-Baroniová (Chorv.) 4:6, 6:3, 7:5, Šarapovová (2-Rus.) - Stosurová (26-Austr.) 6:3, 6:4, Muguruzaová (21-Šp.) - Kerberová (11-Něm.) 4:6, 6:2, 6:2, Pennettaová (28-It.) - Suárezová (8-Šp.) 6:3, 6:4.