Rooney: 5 knih za 8,7 milionů dolarů

Reuters, SportPlus
10. 3. 2006 13:32
Londýn  - Dvacetiletý útočník Manchesteru United Wayne Rooney podepsal jednu z nejlukrativnějších smluv na napsání sportovní knihy v historii, když slíbil, že napíše v příštích dvanácti letech pět knih. Jak informovala britská média, smlouva s HarperCollins hovořila nejméně o 8,7 milionech dolarů, ovšem mluvčí nakladatelství prozradil jen tolik, že šlo o "značnou částku".

HarperCollins by rádo vydalo první díl v červenci. Měl by zahrnovat letošní světový šampionát v Německu. Následující díly se budou věnovat zbytku Rooneyho kariéry.

Mladý fotbalista se ukázal jako výjimečný hráč na Euro 2004 a Anglie do něj vkládá naděje i pro nadcházející červnové  mistrovství světa. Naděje do něj nyní vkládají i nakladatelé. Možná i proto, že jeho život je pro veřejnost pikantní sousto.

Rooney se proslavil svými mimofotbalovými eskapádami. Například navštěvoval nevěstinec. Jeho život se tak stal pravidelnou součástí předních stránek bulváru.

"Posledních pár let pro mě bylo skvělých a moc se těším, až vyjdu se svou první knihou, a těším se i na ty ostatní," říká v oficiálním prohlášení.

Fotbalisté spisovateli

Vzorem mu může být anglický kapitán David Beckham. Píše rozhodně mnohem méně než jiní o něm, nicméně za svou autobiografii "My Side" získal cenu britských knihkupců British Book Award. Kniha se stala ve Velké Británii nejprodávanější autobiografií. V Česku vyšla pod názvem "Jak to vidím já".

Nakladatelství HarperCollins, součást NewsCorp, se nechalo slyšet, že bylo smlouvou s Rooneym velice potěšeno. Zdaleka ne každý však byl takto nadšen.

Britská média se například ptají, jak jedna osoba může zaplnit pět knih, a Daily Telegraph se ironicky zamýšlí, jak zajímavé tyto svazky mohou být: "Podívejme se tedy na kapitolu jedna," píše deník. "Jmenuji se Wayne a mám rád fotbal a chipsy. A fotbal. A chipsy. A někdy fazole."

Foto: http://www.xyz-knihy.cz

Milan? Ne, Bary!

Proti Rooneyho velkolepým memoárům se zdá být loňské autobiografické dílko Milana Baroše pouhou malou brožurkou. Vždyť český kanonýr s pomocí "sporťáka" ČT Petra Svěceného sepsal "jen" necelých 400 stran. Novinářům Daily Telegraph by však první kapitola udělala radost:

"Začneme, Milane?" "Cože, Milane? Tos začal výborně. Oslovení ´Milane´ přímo nesnáším. Zkus něco jiného a pak můžeme začít." "Tak zkusím ´Bary´.  Je to lepší?" "O sto procent."  "Fajn. Bary, je ti čtyřiadvacet. Myslíš, že v tomhle věku by měl člověk psát životopis?" "Tak já ti to řeknu naprosto přesně: Neměl."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno teď

Policisté obvinili pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů

Policisté v pondělí obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů. Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, uvedl státní zástupce Jakub Bílý z Vrchního státního zastupitelství. Detektivové zasahují v budově správy úložišť v centru Prahy, potvrdil Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které správa spadá. Pokud má policie podezření, nechť ho vyšetří, řekl k věci ministr Jozef Síkela (za STAN).

Stíhání pěti lidí a jedné firmy v pondělí zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu, oznámil Bílý. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej uvedl, že jeho útvar provádí úkony trestního řízení a podávání informací si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců tohoto paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Síkela uvedl, že je o policejním zásahu informován, ale nezkoumal jeho důvody. "Pokud mají policie a případně orgány činné v trestním řízení nějaké podezření, nechť ho vyšetří. A pokud se ukáže, že někdo se dopustil nějakého protiprávního jednání, nechť je podle zákonů České republiky potrestán," řekl ministr na pondělní tiskové konferenci k energetické bezpečnosti.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela správa v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Server Seznam Zprávy napsal, že policisté se zajímají o roli ředitele správy úložišť Jana Prachaře v některých tendrech.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Vláda připravuje post státního obchodníka s energiemi, má zvýšit bezpečnost

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mimo jiné zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v Česku. Novinářům to v pondělí řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Státní obchodník s energiemi bude mít možnost jednat o plynu přímo s evropskými dodavateli plynu, Česko by tak díky tomu mohla plyn nakupovat za nižší ceny. Státní obchodník má nakupovat plyn pro potřebu státu.

Ministerstvo také pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Určen by byl pro nízkopříjmové i střední třídu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy