Rooney: 5 knih za 8,7 milionů dolarů

Reuters, SportPlus
10. 3. 2006 13:32
Londýn  - Dvacetiletý útočník Manchesteru United Wayne Rooney podepsal jednu z nejlukrativnějších smluv na napsání sportovní knihy v historii, když slíbil, že napíše v příštích dvanácti letech pět knih. Jak informovala britská média, smlouva s HarperCollins hovořila nejméně o 8,7 milionech dolarů, ovšem mluvčí nakladatelství prozradil jen tolik, že šlo o "značnou částku".

HarperCollins by rádo vydalo první díl v červenci. Měl by zahrnovat letošní světový šampionát v Německu. Následující díly se budou věnovat zbytku Rooneyho kariéry.

Mladý fotbalista se ukázal jako výjimečný hráč na Euro 2004 a Anglie do něj vkládá naděje i pro nadcházející červnové  mistrovství světa. Naděje do něj nyní vkládají i nakladatelé. Možná i proto, že jeho život je pro veřejnost pikantní sousto.

Rooney se proslavil svými mimofotbalovými eskapádami. Například navštěvoval nevěstinec. Jeho život se tak stal pravidelnou součástí předních stránek bulváru.

"Posledních pár let pro mě bylo skvělých a moc se těším, až vyjdu se svou první knihou, a těším se i na ty ostatní," říká v oficiálním prohlášení.

Fotbalisté spisovateli

Vzorem mu může být anglický kapitán David Beckham. Píše rozhodně mnohem méně než jiní o něm, nicméně za svou autobiografii "My Side" získal cenu britských knihkupců British Book Award. Kniha se stala ve Velké Británii nejprodávanější autobiografií. V Česku vyšla pod názvem "Jak to vidím já".

Nakladatelství HarperCollins, součást NewsCorp, se nechalo slyšet, že bylo smlouvou s Rooneym velice potěšeno. Zdaleka ne každý však byl takto nadšen.

Britská média se například ptají, jak jedna osoba může zaplnit pět knih, a Daily Telegraph se ironicky zamýšlí, jak zajímavé tyto svazky mohou být: "Podívejme se tedy na kapitolu jedna," píše deník. "Jmenuji se Wayne a mám rád fotbal a chipsy. A fotbal. A chipsy. A někdy fazole."

Foto: http://www.xyz-knihy.cz

Milan? Ne, Bary!

Proti Rooneyho velkolepým memoárům se zdá být loňské autobiografické dílko Milana Baroše pouhou malou brožurkou. Vždyť český kanonýr s pomocí "sporťáka" ČT Petra Svěceného sepsal "jen" necelých 400 stran. Novinářům Daily Telegraph by však první kapitola udělala radost:

"Začneme, Milane?" "Cože, Milane? Tos začal výborně. Oslovení ´Milane´ přímo nesnáším. Zkus něco jiného a pak můžeme začít." "Tak zkusím ´Bary´.  Je to lepší?" "O sto procent."  "Fajn. Bary, je ti čtyřiadvacet. Myslíš, že v tomhle věku by měl člověk psát životopis?" "Tak já ti to řeknu naprosto přesně: Neměl."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
Další zprávy