Rok léčby, třiačtyřicet šroubů v těle. Podmol se dočkal, ohlásil start na Dakaru

ČTK ČTK
18. 6. 2020 10:10
Nejlepší český freestylový motokrosař současnosti Libor Podmol oficiálně potvrdil svůj plán startovat v příštím roce na Rallye Dakar.
Libor Podmol
Libor Podmol | Foto: Archiv Libora Podmola

Mistr světa z roku 2010 se chtěl na legendárním závodě představit už letos, ale při pádu v Mnichově si zlomil obě nohy. Po mnohaměsíční léčbě je Podmol v současnosti už zdravotně v pořádku a v lednu nechce na startu rallye chybět.

Před rokem se šestatřicetiletý motokrosař vážně zranil týden před plánovanou tiskovou konferencí, na které chtěl start na Dakaru oznámit. Tentokrát si dal velký pozor, aby se mu v posledních dnech nic nestalo.

"Jsem moc rád, že letos nám toto oznámení už nic nezhatilo. Po roce léčby a rehabilitací mám od doktora schválené, že se mohu nejtěžších závodů zúčastnit," oddechl si Podmol, který má v nohách 43 šroubů. "Koupil jsme si dakarskou motorku a už naplno trénuji. Snažím se na ní strávit co nejvíce času. I v osobním životě jsem, pokud to jde, vyměnil auto za motorku," řekl.

Podmol se na Dakaru představí jako člen týmu Orion Moto Racing Group a doplní v něm Milana Engela a Martina Michka. "Jsme nadšení z toho, že se v našem týmu sejdou šampioni z endura, motokrosu, autokrosu a teď také z freestyle motokrosu. Jde o unikátní a zcela jedinečnou kombinaci, která nemá ve světě obdoby. Podmolův přístup je velmi profesionální, nic nehodlá podcenit a to nám vyhovuje," uvedl šéf týmu Ervín Krajčovič.

Stejně jako Podmol se pod jeho vedením chystá na premiérový start na rallye i pětinásobný mistr Evropy v autokrosu Václav Fejfar, který pojede s buggynou.

Podmol má v souvislosti s Dakarem i jednu speciální motivaci. V minulosti se na slavné soutěži představil jeho otec, který do cíle nedojel. A později tragicky zahynul. "Dakar pro mě představuje rodinnou výzvu. Chci dovézt své jméno do cíle a být v tomto dobrodružství úspěšný," uvedl Podmol.

Ani na vytrvalostních rallye ale nezapomíná na to, že je freestyle motokrosař. "V životě není prostor pro malé ambice, chci se stát špičkovým dakarským jezdcem. A třeba někdy na motorce skočím přes dunu salto. Po patnácti letech měním disciplínu, jdu do neznáma, z čehož mám samozřejmě respekt," dodal Podmol, jenž Dakar bere jako tříletý projekt a na jeho konci chce bojovat o umístění v elitní desítce.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Domažlicku se srazil vlak s autem, řidič automobilu je lehce zraněný

V obci Trhanov na Domažlicku se před 8. hodinou ranní srazil vlak s osobním autem. Podle Andrey Divišové z plzeňské záchranné služby je na místě jeden zraněný z osobního auta. Doprava na železnici je zastavená. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému.

"Záchranná služba transportuje pouze řidiče osobního automobilu, ročník 1964, do Domažlické nemocnice s lehkým zraněním," uvedla Divišová.

Nehoda se stala na trati z Plané u Mariánských Lázní do Domažlic, v úseku mezi Havlovicemi a Klenčí pod Čerchovem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy