Rodriguez vede před Aruem. Nejvíce se ale bojí Dumoulina

Ondřej Kurečka
8. 9. 2015 6:55
Cyklisté mají za sebou na Vueltě první dva týdny. Nejtěžší dva týdny. Přesto ještě není rozhodnuto.
Bude se takto Joaquím Rodriguez radovat i v neděli na konci Vuelty?
Bude se takto Joaquím Rodriguez radovat i v neděli na konci Vuelty? | Foto: Reuters

Ermita del Alba - Sedmdesátý ročník španělské Vuelty má za sebou šestnáct etap a cyklisté si tak užívají zaslouženého druhého dne volna.

Zatímco při prvním dnu odpočinku se v čele celkové klasifikace vyhříval mladý Nizozemec Tom Dumoulin, nyní patří první místo španělskému matadorovi Joaquimu Rodriguezovi, který těsné a jednosekundové vedení před Fabiem Aruem vybojoval až ve včerejší etapě.

Zničit Dumoulina!

Předchozích šest etap ohraničených dvěma volnými dny nabízelo spoustu prostoru čistokrevným vrchařům při hned čtyřech horských dojezdech včetně královské etapy v Pyrenejích, kterou řada pozorovatelů označovala za jednu z nejtěžších v dějinách. Jasný úkol pro prostřední část Vuelty tak zněl: "Zničit Dumoulina!"

"Není pochyb, že nejsilnějším závodníkem Vuelty je Tom Dumoulin," znělo před šestnáctou etapou ze stáje Kaťuša, která má ve svém středu hned dva závodníky z elitní desítky. Čtyřiadvacetiletý Nizozemec, který je elitním světovým časovkářem, je zatím velkým a velmi příjemným překvapením španělských etap a jeho přítomnost v horních patrech výsledkových listin u hlavních favoritů budila oprávněné obavy.

V poslední fázi závodu, tedy v etapách po druhém volném dnu totiž bude hrát hlavní roli 39 kilometrů dlouhá rovinatá časovka, v níž lehcí vrchaři proti holandskému habánovi, úřadujícímu bronzovému medailistovi ze světového šampionátu v této disciplíně, nemají příliš šancí.

Časovka patrně rozhodne

Připravit Dumoulina o červený dres se jeho soupeřům sice povedlo, o "zničení" však nemůže být řeč. Rodák z Maastrichtu předvedl obrovskou dávku bojovnosti a před středeční časovkou ztrácí minutu a 51 sekund, což pro závěr závodu nabízí velmi dramatickou zápletku.

Ztratit co nejméně, to si Dumoulin předsevzal před trojicí extrémně náročných etap, které peloton absolvoval v posledních třech dnech, a povedlo se mu to takřka dokonale.

Muším váhám, jako je Rodriguez, Quintana či Aru se na až o 20 kilo těžšího soupeře nepodařilo najet výraznější náskok ani na závěrečném stoupání pondělní etapy. Kopec na Ermita del Alba dlouhý 6,8 kilometrů s průměrným sklonem 11,1 % a úseky více než dvacetiprocentními přitom pro to nabízel ideální kulisy.

"Zachránil jsem den. Byl jsem mnohem lepší, než jsem čekal," prohlašoval po etapě spokojený Dumoulin. Nejvíce se náskok povedlo navýšit Rodriguezovi, vítězi 15. etapy, ale jen o pouhých 27 sekund. Celkově Španěl mezi dvěma volnými dny na Nizozemce najel pouhých 2 minuty a 48 sekund.

Ostrouhá opět „Purito“?

"Bude velmi těžké vyhrát," tuší aktuálně vedoucí Rodriguez. "Dumoulin vypadal v pondělí lépe, než o víkendu. Teď bude mít den na odpočinek a myslím si, že zajede časovku velmi dobře," dodal po pondělní etapě populární španělský "Purito".

Šestatřicetiletý rodák z Barcelony už byl ve své kariéře několikrát velmi blízko kýženému vítězství na třítýdenním závodě, přesto na tuto metu stále nedosáhl. Také tentokrát to bude mít ještě velmi těžké.

Soupeřem mu samozřejmě nebude pouze nizozemský cyklista, ale také druhý muž Gira Fabio Aru, kterému momentálně s jednosekundovou ztrátou patří stejná pozice také na Vueltě.

"Pondělí bylo náročné, snažil jsem se v posledním kopci předvést to nejlepší, ale máme před sebou důležitou časovku a jedna sekunda časového rozdílu mezi mnou a Rodriguezem nebude příliš rozhodovat," myslí si pětadvacetiletý Sardiňan. Třetí Rafal Majka na první příčku ztrácí minutu a 35 sekund. Ještě i devátý Valverde ztrácí méně než 4 minuty, závěr Vuelty je tak stále otevřený.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy