Rocket Girl z Loun. Plíšková láme rekordy, může být globální hvězdou

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 11. 2015 10:28
Karolína Plíšková uzavřela životní sezonu vynikajícím představením na WTA Elite Trophy v Číně. A potvrdila, že její potenciál je obrovský. Stane se třiadvacetiletá rodačka z Loun, která v letošních statistikách drtí i Serenu Williamsovou, globální sportovní hvězdou?
Karolína Plíšková, jedenáctá hráčka světa.
Karolína Plíšková, jedenáctá hráčka světa. | Foto: ČTK

Praha - Tenisový rok 2015 je téměř u konce. A českým fanouškům nadělil znovu mnoho radosti. Mimo jiné jednu zbrusu novou prvotřídní hvězdu. Karolína Plíšková vystoupala v sezoně z páté desítky světového pořadí až mezi absolutní elitu. Jen těsně přišla o účast na Turnaji mistryň a sezonu zakončila jako jedenáctá nejlepší hráčka světa.

Když na závěrečném podniku sezony v čínské Ču-chaji zabrala kamera domácího fanouška hrdě držícího plakát s fotkou české tenistky a popiskem Rocket Girl, jednoznačně ten okamžik naznačil, že Plíšková disponuje obrovským potenciálem. Nejen tím ryze sportovním, ale i marketingovým.

Potenciál globální sportovní hvězdy

Třiadvacetiletá hráčka opravdu vlétla mezi hvězdy jako raketa a stejně působí na kurtu. Svými raketovými projektily dokáže přehrát prakticky jakoukoli soupeřku a její hra přitom vypadá jednoduše a elegantně. Sama Plíšková o sobě ví, že jí na dvorci někdy chybí emoce, v sezoně ale několikrát ukázala, že i na tomto nedostatku pracuje.

V Číně, kde na podniku WTA Elite Trophy po skvělých výhrách nad Jankovičovou, Erraniovou a Svitolinovou došla až do finále, se rodačka z Loun evidentně probudila z letargie a v duelech na svou stranu převážila i sympatie nestranných čínských tenisových fans.

Pokud Plíšková naplno využije svůj potenciál, může být v příštích letech globální sportovní hvězdou. K jejímu stále zářivějšímu obrazu jistě slouží hlavně famózní úspěchy, kterých letos na kurtech dosáhla.

Šest finálových účastí sice proměnila jen v jeden celkový triumf, na domácím turnaji v Praze. O čem se ale momentálně v kuloárech mluví mnohem více, jsou její rekordy v leckdy přehlížených tenisových statistikách. Plíšková totiž v několika ohledech překonala i neohroženou královnu Serenu Williamsovou.

Plíšková má víc es než Serena

Jméno americké megastar bylo dlouhá léta prakticky neustále na absolutním vrcholu, co se počtu nasázených es týče. Na konci roku 2015 je to ale jinak. Na prvním místě se vyhřívá Karolína Plíšková. Ta pokořila během sezony hranici pěti set es a na poslední chvíli předstihla zraněnou Serenu.

"Williamsová v současnosti nemá na okruhu příliš vážných konkurentek, není ale pochyb o tom, že alespoň co se týká servisu, jednu úplně novou získala. V celé historii tenisu je Serena jasnou královnou es, teď ale přišel někdo, kdo ji v tomto ohledu dostává pod tlak. A je to Plíšková," nechala se v průběhu sezony slyšet renomovaná expertka serveru Espn.com Kamakshi Tandonová.

"Ano, ta dává opravdu hodně es," komentovala velmi skoupě svou novou konkurenci samotná Williamsová. To krajanka Plíškové a česká jednička Petra Kvitová se o nové hvězdě a jejích silných stránkách vyjádřila obšírněji.

"Podává velmi dobře. Na první pohled tak její hra ani nevypadá, ale hraje velmi agresivně a útočně, chodí si odvážně pro body," podotkla světová šestka, k jejímuž stylu je hra Plíškové často přirovnávána.

Vládkyně odvrácených brejkbolů

Mladou českou tenistku koneckonců pochválila i jiná vycházející star světového tenisu, Španělka Garbiňe Muguruzaová. "Pokud nemůžete někomu prolomit podání, cítíte automaticky o to větší tlak při svém vlastním servisu. Tohle je velká zbraň, opravdu velká. A Plíšková je v tom jedna z nejlepších."

Více než statistika samotných es je možná vypovídající jiný ukazatel, ve kterém Plíšková letos naprosto dominovala. Je to procento odvrácených brejkbolů. Tedy řešení krizových situací, ve kterých dobré první podání často rozhoduje o úspěchu či neúspěchu v kontextu celého zápasu.

I tady je Plíšková na prvním místě před Serenou Williamsovou a tentokrát její úspěch nesníží ani fakt, že v sezoně odehrála o dvacet zápasů více než americká tenistka. Jde totiž, jak již bylo řečeno, o procenta. Češka odvrátila 63,8 procenta brejkbolů, kterým čelila. Údaj u jména Američanky je o čtyři desetiny procenta nižší. V první desítce za oběma královnami pak najdeme takové hráčky, jakými jsou Maria Šarapovová, Viktoria Azarenková, Lucie Šafářová či Garbiňe Muguruzaová.

Když zlepší grandslamy, půjde ještě výš

I v dalších statistikách WTA atakuje Plíšková špičku. Na třetím místě je v pořadí míčků vyhraných po prvním podání. Pátá příčka jí patří, co se týče vítězných gamů na servisu. A sedmá je Karolína v procentu bodů získaných na servisu, jedno, jestli jde o první či druhé podání.

Všechny tyto ukazatele směřují k jedinému závěru. 186 centimetrů vysoká hráčka má v rukou zbraň hromadného ničení. Pokud dokáže vyrovnat své výkony a zlepšit hru především na grandslamech, kde zatím ztroskotává daleko před branami posledních kol, elitní desítka světového rankingu rozhodně nebude konečným cílem její slibně rozjeté kariéry.

"Zatím míří pořád nahoru, těžko říci, kde se to zastaví. Momentálně Karolína nemá žádné limity," říkal trenér Jiří Vaněk už před rokem v rozhovoru pro Aktuálně.cz. V době, kdy se o ataku elitní desítky jemu ani samotné tenistce ještě ani nesnilo. Teď je sen skutečností a s jídlem roste chuť. Česká Rocket Girl už probudila respekt všech hvězdných soupeřek.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Patnáctiletá Bartůňková si turnaj v Istanbulu nezahraje

Nikola Bartůňková skončila při své premiéře v kvalifikaci turnaje WTA před branami hlavní soutěže. Na antuce v Istanbulu patnáctiletá Češka v kvalifikačním finále podlehla po dlouhém boji 4:6, 7:5, 3:6 Rusce Anastasii Gasanovové, 181. hráčce žebříčku a přemožitelce Karolíny Plíškové z lednového turnaje v Abú Zabí.

Zdroj: Sport
Další zprávy