Rio de Janeiro přepsalo historii, bude hostit OH 2016

Ivo Pospíšil, ip
2. 10. 2009 18:52
Brazílie zažívá erupci nadšení, na pláži Copacabana se slaví ve velkém
Tak vypadá správná oslava v Riu. Brazilci čekali na verdikt komise na pláži Copacabana. Snímek zachycuje první erupci radosti.
Tak vypadá správná oslava v Riu. Brazilci čekali na verdikt komise na pláži Copacabana. Snímek zachycuje první erupci radosti. | Foto: Reuters

Kodaň - Je rozhodnuto. Rio de Janeiro bude hostit v roce 2016 letní olympijské hry.

To jsou slova, která během kratičkého okamžiku přeletěla z Kodaně z jednání Mezinárodního olympijského výboru až na brazilskou pláž Copacabana. Tisíce lidí tu s napětím čekaly, zda to tentokrát - na pátý pokus - vyjde.

Vyšlo.

Světová média okamžitě ukázala erupci nadšení, jásotu i slz. Ve vzduchu létaly konfety, zavlály vlajky. "Konečně jsme se dočkali," křičeli mladí. Všeobecné veselí by mělo pokračovat přes celou noc.

"Konečně jsme se dočkali."
"Konečně jsme se dočkali." | Foto: Reuters
Nepřehlédněte:
Jak se právě slaví v Riu? Podívejte se na Golgově blogu

Rio de Janeiro se stalo vůbec prvním jihoamerickým městem, které bude mít možnost tuto prestižní sportovní i společenskou událost pořádat.

V hlasování MOV porazilo město karnevalů i španělský Madrid. Tomu nejspíše uškodil fakt, že v roce 2012 pořádá letní olympiádu jiné evropské město, a sice Londýn.

Čtěte také: Bitva bez Prahy vrcholí: Obama táhne Chicago k OH

"Jako v každé jiné soutěži, i tady může být vítěz jen jeden," pronesl prezident IOC Jacques Rogge, krátce předtím, než vytáhl jméno brazilského města. "Dnes večer mám tu čest oznámit, že hostitelství jednatřicetileté olympiády bylo přiděleno Riu de Janeiru," dodal slavnostně.

Raději bez komentáře, zní ze Chicaga

Ihned po vyhlášení výsledků se emocím neubránili ani sami žadatelé, zástupci města a sportovních svazů.

Prezentace brazilského Ria de Janeira
Prezentace brazilského Ria de Janeira | Foto: Sport

"Je to ohromné. Začneme přípravy už zítra. Celá Brazílie udělá maximum, aby tuto šanci využila," radoval se i bývalý tenista Gustavo Kuerten.

"Je to paralyzující, velkolepé a neuvěřitelné," sdělil tiskové agentuře Reuters bezprostředně po verdiktu generální sekretář Carlos Osorio.

Španělé brali konečnou porážku s velkým smutkem, avšak rozhodnutí přijali sportovně.

"Rio patřilo mezi velké kandidáty. Zúčastnili jsme se ohromného boje," přiznal premiér Jose Luis Rodriguez Zapareto.

Naděje na hostitelství naopak ještě dříve zhasly v Tokiu a překvapivě také Chicagu. To sice v kampani podporoval i americký prezident Barack Obama, jeho úsilí však nakonec přišlo vniveč.

Chicago totiž vypadlo, k šoku tisícovek diváků v tamějších ulicích (kteří sledovali hlasování na celoplošných obrazovkách), hned v prvním kole.

"Raději teď bez komentáře, vyjádříme se k tomu později," netajil zklámání šéf organizačního výboru Larry Probst.

Výsledky hlasování

První kolo:

1. Madrid 28
2. Rio de Janeiro 26
3. Tokio 22

4. Chicago 18

Druhé kolo:

1.  Rio 46
2. Madrid 29
3. Tokio 20

Rozhodující kolo:
1. Rio 66

2. Madrid 32

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Inflace v eurozóně v červenci vystoupila na rekordních 8,9 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 procenta z červnové hodnoty 8,6 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord. V konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlé údaje z konce července. Za vysokou inflací stojí zejména prudký růst cen energií. V celé Evropské unii inflace v červenci zrychlila na 9,8 procenta z červnových 9,6 procenta, uvádí evropský statistický úřad. Tento údaj Eurostat v rychlém odhadu neuváděl.

Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ke konci července ECB v reakci na prudký růst inflace poprvé od roku 2011 zvýšila základní úrokové sazby, a to výrazněji, než původně avizovala. Její základní úrok se dostal na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém se držel od roku 2016.

Ceny energií v eurozóně se podle konečné zprávy Eurostatu v červenci meziročně zvýšily o 39,6 procenta. Jejich růst nicméně zpomalil z červnových 42 procent. Zrychlil naopak růst cen potravin, a to na 9,4 procenta z 8,9 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy