Řezáčovi vítězství ve Vasově běhu opět uniklo, skončil třetí

8. 3. 2015 12:39
Stanislav Řezáč skončil třetí ve slavném Vasově běhu.
Stanislav Řezáč.
Stanislav Řezáč. | Foto: Eduard Erben

Mora - Stanislav Řezáč skončil třetí ve slavném Vasově běhu. Českého lyžaře porazili v závodu na 90 km klasickou technikou jen Norové Petter Eliassen a Anders Aukland, kteří mu ujeli těsně před příjezdem do cílového města Mora. Adéla Boudíková se jedenáctým místem postarala o historicky nejlepší výsledek české lyžařky.

Za Eliassenem, který vybojoval v 91. ročníku premiérové vítězství, zaostal Řezáč o 24 sekund. Jednačtyřicetiletý běžec z Bedřichova se nedočkal vytouženého triumfu ani při sedmnáctém startu ve Vasově běhu. Nejblíže mu byl v roce 2011, kdy doběhl druhý o tři desetiny sekundy za Švédem Jörgenem Brinkem.

V náročných podmínkách na těžkém sněhu se Řezáč od začátku držel v čele závodu a dokonce vyhrál prémie na Evertsbergu v polovině trati a pak v závěru na Hökbergu. I když zhruba dva kilometry před cílem již neudržel tempo norské dvojice, dosáhl Řezáč nejlepšího výsledku v tomto ročníku seriálu dálkových běhů Ski Classics. Jeho dosavadním maximem byla sedmá příčka na Jizerské padesátce. Na třetím místě ve Vasově běhu skončil již popáté.

Závod žen vyhrála při své premiéře ve Vasově běhu polská hvězda Justyna Kowalczyková. Dvojnásobná olympijská vítězka a mistryně světa porazila o více než čtyři minuty druhou Švédku Brittu Johanssonovou-Norgrenovou. "Hned po startu jsem zlomila hůlku, ale jinak to byla úžasná zkušenost. Prvních 75 kilometrů jsem se cítila skvěle, ale posledních patnáct hodně bolelo," řekla Kowalczyková.

Boudíková, členka týmu Lukáše Bauera Pioneer Investments, zaostala za vítěznou Polkou o více než půl hodiny. Jedenáctým místem ale vylepšila nejlepší český ženský výsledek, který čtrnáctou příčkou držela Blanka Nedvědická z roku 2006.

"Nechala jsem tam maximum. Jsem moc spokojená a ráda, že to takhle dopadlo, protože konkurence je čím dál větší," řekla Boudíková. Její únavu po dojezdu dokumentovaly křeče v břiše, které dostala při ukládání věcí do auta. "Bylo to opravdu hodně náročný a jsem ráda, že už to mám za sebou," oddechla si.

Dlouho zvažovala, že pojede soupaž, ale vzhledem k teplému počasí zvolila klasický styl. "Měla jsem perfektní mázu na stoupání, a protože nemám lyže na vodu a bylo to hodně mokrý, tak jsem použila univerzální lyže. Hodně se to špinilo, jelikož na trati bylo spousta nečistot spadaných ze stromů, a často jsem jela mimo stopu."

Dobře podle svých slov zvládla úvodní stoupání a za nejtěžší pasáž označila první půlku závodu. "Bylo to nekonečný. Po půlce se to zlomilo a bylo to lepší a lepší," řekla Boudíková. Morálně jí na trati pomohl i její přítel Jiří Ročárek, který jel celou dobu s ní. Na umístění v elitní desítce ztratila přes sedm minut. "To víte, že se budu snažit, aby to příště vyšlo. Chce to lepší lyže, ale hlavně zamakat na fyzičce," řekla.

Vasův běh, závod v dálkovém běhu na lyžích (90 km klasicky):

Muži: 1. Eliassen 4:01:48, 2. A. Aukland (oba Nor.) -5, 3. Řezáč (ČR) -24, 4. Pettersen -2:55, 5. Dahl -3:13, 6. Gjerdalen (všichni Nor.) -5:13.

Ženy: 1. Kowalczyková (Pol.) 4:41:02, 2. Johanssonová-Norgrenová (Švéd.) -4:16, 3. Bonerová (Švýc.) -8:14, 4. Kveliová (Nor.) -9:09, 5. Korsgrenová (Švéd.) -13:28, 6. Išidaová (Jap.) -15:19, ...11. Boudíková -32:13, 21. Kocumová -51:52, 23. Zelenková (všechny ČR) -54:17.