Regulérní závod? Dojet ve dvaceti pod nulou beru jako vítězství, říká Havlíčková

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
24. 1. 2019 13:59
Lahti (od našeho zvláštního zpravodaje) - Po zasněženém dni přišlo v Lahti další prudké ochlazení a běžkyně na lyžích na juniorském mistrovství světa dojížděly čtvrteční závod na 15 kilometrů klasicky ve dvacetistupňovém mrazu. Nejlepší Češkou byla Pavlína Votočková na 18. místě, o dvě pozice za ní dojela Barbora Havlíčková. Vyhrála švédská suverénka Frida Karlssonová.
Barbora Havlíčková
Barbora Havlíčková | Foto: Svaz lyžařů ČR

Osmnáctiletá Havlíčková vyrážela do závodu s hromadným startem s číslem dva jako jedna z favoritek. Její úterní modlitby, aby se na čtvrteční patnáctku počasí umoudřilo, však nebyly vyslyšeny a to se odrazilo i na výsledku.

"Začínaly jsme v mínus 14 a končily v mínus 20,5. Já bych poslala někoho, kdo rozhodoval o tom, že se dneska pojede, na tu trať, vysvlíkla ho do kombinézy, a nechala ho, aby tři čtvrtě hodiny objížděl 15 kilometrů. Pak by nemohl nikoho do závodu pustit," rýpla si Havlíčková.

Zdaleka nebyla jediná, kdo se po projetí cílem zhroutil na trať a u koho museli organizátoři přispěchat s první pomocí. 

"Podmínky byly pro všechny stejné, ale každý je na to jinak zvyklý. Nevidím v tom nic hezkého, když přijdete do šatny a z těch sedmdesáti holek tam šedesát brečí, protože jim je zima, deset z nich pak dokonce odvedou doktoři," dodala česká reprezentantka.

I když si vzala pod kombinézu dvoje kalhoty navíc, stejně hned v úvodu přemýšlela, že závod nedokončí. "Nikdy jsem žádný nevzdala a nechtěla jsem s tím začínat, ale kdyby to nebylo mistrovství světa, tak bych to snad udělala. Už na prvním kopci jsem myslela, že do cíle nedojedu," přiznala.

Hned po startu se propadla do třetí desítky, ale postupně se propracovala alespoň do té druhé.

"Považuju za své osobní vítězství to, že jsem závod dokončila. S výsledkem samozřejmě nejsem spokojená, ale dneska jsem na trati nebojovala s ostatními, ale sama se sebou a s podmínkami. Nedokázala jsem se zkoncentrovat na to jet, a jediné, co jsem měla v hlavě, bylo, že jsem se těšila, až budu v teple," uvedla.

Po dvanáctém místě z pětikilometrové tratě přidala tedy dvacátou příčku. "Je to strašná škoda, že zrovna tyhle podmínky byly na mistrovství, protože si nemyslím, že by na tom má forma byla tak špatně, nebo že bych na tom před 14 dny byla o tolik líp než teď. Ale život jde dál, budou jiné závody," dodala.

Mrazivý závod sedl nejlépe skandinávským týmům, na medailových příčkách se seřadily Švédka, Norka a Finka.  

"Jsou na to zvyklé. Nechci se vymlouvat, je to pro všechny stejné, ale my tohle neznáme. U nás, kdyby byly takové mrazy, tak se měsíc nebude mluvit o ničem jiném," zavtipkovala Havlíčková.

"Hodnotím to jako obrovskou zkušenost. Pokud se budu z těchhle výsledků hroutit, tak ničemu nepomůžu. Pořád je mi 18 a tohle jsou zážitky, které k tomu patří. Jsou to překážky, které člověk musí překonávat," dodala. 

Zimu v šatně obrečela i nejlepší Češka Pavlína Votočková, nakonec ale zářila spokojením z výsledku. "Mám ohromnou radost, v cíli jsem nevěděla jestli brečet štěstím, nebo zimou. Bylo to super, pro mě je to zatím nejlepší výsledek, loni jsem nebyla ani v první třicítce, takže jsem hodně nadšená," řekla.

Mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování v Lahti:

Běh na lyžích:

Juniorky - 15 km klasicky s hromadným startem: 1. Karlssonová (Švéd.) 40:45,3, 2. Fossesholmová (Nor.) -52,1, 3. Korvaová (Fin.) -58,1, …18. Votočková -3:11,3, 20. Havlíčková -3:27,2, 31. Holíková -4:23,3, 33. A. Nováková (všechny ČR) -4:38,8.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Rusko poskytne Bělorusku rakety Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice

Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem to v sobotu v Petrohradě řekl prezident Vladimir Putin. Rusko tento systém před lety vyvinulo jako odpověď na budování amerického protiraketového štítu.

"V nadcházejících měsících předáme Bělorusku taktické raketové systémy Iskander-M," řekl Putin podle ruské televize na začátku setkání s Lukašenkem.

Iskander-M je mobilní raketový systém krátkého doletu s dosahem až 500 kilometrů. Naváděné střely mohou nést konvenční i jaderné hlavice.

Bělorusko je v současné době patrně nejbližší spojenec Ruské federace, která je od konce února v ozbrojeném konfliktu s Ukrajinou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozhovor Erdogana se švédskou premiérkou ohledně NATO pokrok nepřinesl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou řekl, že v souvislosti se snahou Švédska vstoupit do NATO nenastal žádný pokrok. Informovala o tom agentura AFP. Více než měsíc poté, co Švédsko společně s Finskem požádaly o přijetí do aliance, a těsně před jejím summitem, tak jednání patrně zůstávají zablokovaná.

"Švédsko musí přijmout opatření týkající se tak důležitých otázek, jako je boj proti terorismu," uvedl turecký prezident. Erdogan podle AFP volá po konkrétních krocích, které reagují na požadavky Turecka.

Ankara svůj odpor vůči zahájení přijímacího procesu se dvěma skandinávskými zeměmi zdůvodňuje jejich údajnou podporou kurdských ozbrojenců, které turecká vláda označuje za teroristy. Kromě toho kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka. Dosavadní odpovědi obou zemí na námitky Turecka minulý týden Ankara označila za "hodně vzdálené" od jejích představ.

Zástupci všech tří zemí o věci znovu jednali v pondělí v centrále NATO v Bruselu. Tématu se bude věnovat i summit Severoatlantické aliance v Madridu, který začíná v úterý. Hlavním motivem vrcholné schůzky budou nejspíše důsledky ruského útoku na Ukrajinu, který byl mimo jiné impulsem pro snahy Švédska a Finska vstoupit do NATO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň

Z věznice Valdice na Jičínsku se pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Oznámila to mluvčí valdické věznice Eva Francová. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Podle Francové si v ní aktuálně odpykává trest zhruba 1030 vězňů, z toho 18 doživotí.

"Příslušníci věznice okamžitě zareagovali. Vězeň na útěku byl zpacifikován a útěk nedokonal. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, nikdo nebyl zraněn. Informace k vězněné osobě podávat nemohu. Je to čerstvá věc, uskutečňuje se vyšetřování. Musí se prošetřit, jakým způsobem k tomu mohlo dojít a podobně," řekla Francová.

Informaci TV Jičín, že mělo jít o třiatřicetiletého muže, který si odpykává trest za vraždu, odmítla komentovat. Podle ní jde ve valdické věznici o ojedinělý případ. "V minulosti nějaké pokusy (o útěk) byly, ale letos a myslím si, že ani loni žádný pokus nebyl," řekla Francová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy