Z Rudokožců bude "fotbalový tým". Washington pod tlakem mění název

ČTK ČTK
23. 7. 2020 21:20
Mužstvo ligy amerického fotbalu NFL z hlavního města Spojených států ponese v následující sezoně prostý název Washington Football Team. Tradiční klub se vzdal minulý týden pod tlakem veřejnosti a sponzorů jména Redskins (Rudokožci), které měl téměř 90 let.
Quinton Dunbar
Quinton Dunbar | Foto: Reuters

Současný název je provizoriem do doby, kdy vedení klubu najde nové jméno a přepracuje celou klubovou identitu. Se starým jménem a logem se Washington oficiálně rozloučí na začátku sezony NFL, kterou tým odstartuje 13. září duelem proti Philadelphii.

Klub mění název po nátlaku organizací bojujících za práva původních obyvatel, podle nichž je urážlivý. K odstranění termínu Rudokožci z názvu vyzval klub i jeho nejvýznamnější sponzor FedEx, jehož jméno nese stadion Washingtonu.

Tlaky na přejmenování sportovních klubů s pohrdavými či stereotypními názvy vzrostl v minulých týdnech souběžně s protirasistickými protesty po smrti Afroameričana George Floyda při policejním zákroku. Název Redskins nesl klub od roku 1933, kdy ještě sídlil v Bostonu. Do hlavního města USA se přestěhoval o čtyři roky později.

Změnu názvu zvažuje také baseballový tým Cleveland Indians. Stejný postup jako Washington už zvolil tým kanadské ligy amerického fotbalu Edmonton Eskimos, jenž vstoupí do nové sezony jako Edmonton Football Team.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy