Prohrál o mrknutí oka. Šonka vykročil za obhajobou titulu druhým místem v Abú Zabí

Radek Vičík Radek Vičík
9. 2. 2019 14:03
Pouhé tři tisíciny vteřiny dělily obhájce titulu Martina Šonku od vítězství v úvodním letošním závodě Red Bull Air Race. Český akrobatický pilot prohrál pouze s Japoncem Jošim Murojou. Martin Kopfstein v Abů Zabí vypadl v prvním kole a obsadil desáté místo.
Martin Šonka v závodě Red Bull Air Race v Abú Zábí 2019
Martin Šonka v závodě Red Bull Air Race v Abú Zábí 2019 | Foto: Red Bull Content Pool

"Kvůli trestu z předchozího kola jsem letěl trochu moc konzervativně, což mě stálo nějaký čas," řekl Šonka ještě v kokpitu svého stroje krátce po finálovém letu.

V prvním kole se coby čtvrtý muž kvalifikace utkal s Cristinem Boltonem. Pilot z Chile překročil maximální možné přetížení 12 G a jako první letec historie šampionátu byl za tento nově klasifikovaný prohřešek vyloučen. Český pilot ale nedbal toho, že má vyhráno a zaletěl svůj do té doby nejlepší čas na trati vytýčené ve vodách Perského zálivu v centru populární turistické destinace.

V druhém kole loňský šampion potkal svého dávného rivala Matta Halla. Australana, s nímž loni Šonka do posledního závodu bojoval o titul. Těžká bitva to byla i v sobotu, protože obhájce titulu dostal vteřinu navíc za překročení 11 G v bráně číslo tři. Přesto dokázal svého soupeře o dvě desetiny vteřiny pokořit a otevřel si tak cestu do finále.

Finále jen ve třech

Tam byli jeho soupeři Američan Michael Goulian, Muroja a Francouz Nicolas Ivanoff. Posledně jmenovaný však měl problémy s letadlem a finále musel oželet.

V souboji tří mužů o první triumf v sezoně se nakonec radoval Muroja, s nímž český závodník prohrál o pouhé tři tisíciny vteřiny. Třetí byl Goulian.

Kopfsteina na úvod čekal  pozdější finalista Goulian, Český závodník se nevyvaroval chyby v bráně číslo 14, za niž dostal dvouvteřinovou penalizaci a souboj prohrál. Protože jeho čas nestačil na pozici "nejlepšího poraženého", závod pro něj skončil

"Výsledek je, jaký je. S tím už nic neuděláme. Máme ale velkou radost z čistého času, který se nám podařilo zaletět - bez penalty bychom byli na úrovni letů z Final Four. Motor fungoval výborně a je vidět, že jdeme po správné cestě," uvedl Kopfstein.

O vzrušení mezi fanoušky se v prvním kole postaral Brit Ben Murphy, který trefil křídlem pylon a látkovému kuželu doslova uřízl špičku.

V celkovém pořadí mistrovství světa ztrácí Šonka (22 b.) na druhém místě na lídra Muroju šest bodů. Kopfstein je ze čtyřmi body desátý,

Úvodní závod leteckého seriálu Red Bull Air Race v Abú Zabí:

1. Muroja (Jap.), 2. Šonka (ČR), 3. Goulian (USA), …10. Kopfstein (ČR).

Průběžné pořadí (po 1 z 8 závodů): 1. Muroja 28, 2. Šonka 22, 3. Goulian 21, …10. Kopfstein 4.

před 6 hodinami

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.