Prohrál o mrknutí oka. Šonka vykročil za obhajobou titulu druhým místem v Abú Zabí

Radek Vičík Radek Vičík
9. 2. 2019 14:03
Pouhé tři tisíciny vteřiny dělily obhájce titulu Martina Šonku od vítězství v úvodním letošním závodě Red Bull Air Race. Český akrobatický pilot prohrál pouze s Japoncem Jošim Murojou. Martin Kopfstein v Abů Zabí vypadl v prvním kole a obsadil desáté místo.
Martin Šonka v závodě Red Bull Air Race v Abú Zábí 2019
Martin Šonka v závodě Red Bull Air Race v Abú Zábí 2019 | Foto: Red Bull Content Pool

"Kvůli trestu z předchozího kola jsem letěl trochu moc konzervativně, což mě stálo nějaký čas," řekl Šonka ještě v kokpitu svého stroje krátce po finálovém letu.

V prvním kole se coby čtvrtý muž kvalifikace utkal s Cristinem Boltonem. Pilot z Chile překročil maximální možné přetížení 12 G a jako první letec historie šampionátu byl za tento nově klasifikovaný prohřešek vyloučen. Český pilot ale nedbal toho, že má vyhráno a zaletěl svůj do té doby nejlepší čas na trati vytýčené ve vodách Perského zálivu v centru populární turistické destinace.

V druhém kole loňský šampion potkal svého dávného rivala Matta Halla. Australana, s nímž loni Šonka do posledního závodu bojoval o titul. Těžká bitva to byla i v sobotu, protože obhájce titulu dostal vteřinu navíc za překročení 11 G v bráně číslo tři. Přesto dokázal svého soupeře o dvě desetiny vteřiny pokořit a otevřel si tak cestu do finále.

Finále jen ve třech

Tam byli jeho soupeři Američan Michael Goulian, Muroja a Francouz Nicolas Ivanoff. Posledně jmenovaný však měl problémy s letadlem a finále musel oželet.

V souboji tří mužů o první triumf v sezoně se nakonec radoval Muroja, s nímž český závodník prohrál o pouhé tři tisíciny vteřiny. Třetí byl Goulian.

Kopfsteina na úvod čekal  pozdější finalista Goulian, Český závodník se nevyvaroval chyby v bráně číslo 14, za niž dostal dvouvteřinovou penalizaci a souboj prohrál. Protože jeho čas nestačil na pozici "nejlepšího poraženého", závod pro něj skončil

"Výsledek je, jaký je. S tím už nic neuděláme. Máme ale velkou radost z čistého času, který se nám podařilo zaletět - bez penalty bychom byli na úrovni letů z Final Four. Motor fungoval výborně a je vidět, že jdeme po správné cestě," uvedl Kopfstein.

O vzrušení mezi fanoušky se v prvním kole postaral Brit Ben Murphy, který trefil křídlem pylon a látkovému kuželu doslova uřízl špičku.

V celkovém pořadí mistrovství světa ztrácí Šonka (22 b.) na druhém místě na lídra Muroju šest bodů. Kopfstein je ze čtyřmi body desátý,

Úvodní závod leteckého seriálu Red Bull Air Race v Abú Zabí:

1. Muroja (Jap.), 2. Šonka (ČR), 3. Goulian (USA), …10. Kopfstein (ČR).

Průběžné pořadí (po 1 z 8 závodů): 1. Muroja 28, 2. Šonka 22, 3. Goulian 21, …10. Kopfstein 4.