Rakušané slaví první zlato, Češi mezi nejlepší osmičkou

ČTK Sport ČTK, Sport
12. 2. 2013 18:50
Ve Schladmingu ovládli domácí lyžaři týmovou soutěž v paralelním slalomu.
Rakouský tým slaví první zlatý úspěch na domácím MS.
Rakouský tým slaví první zlatý úspěch na domácím MS. | Foto: Reuters

Schladming - Rakouští lyžaři vyhrála na mistrovství světa týmovou soutěž a získali na domácím šampionátu ve Schladmingu první zlato. Ve finále porazili Švédsko. Češi ve složení Kateřina Pauláthová, Martina Dubovská, Ondřej Berndt a Filip Trejbal vypadli ve čtvrtfinále.

V českém týmu nebyli nejlepší sjezdaři. Šárka Záhrobská dala přednost přípravě na čtvrteční obří slalom a zejména sobotní slalom speciál. Jedenáctý muž superkombinace Ondřej Bank nechtěl i kvůli únavě riskovat po nedávné operaci ramena. A Kryštof Krýzl účast vzdal o víkendu, kdy testoval zraněný kotník a rozhodl se nastoupit až do nedělního slalomu.

Rakušané v sestavě Nicole Hospová, Marcel Hirscher, Michaela Kirchgasserová a Phillip Schörghoffer byli nasazení rovnou do čtvrtfinále, v němž jasně porazili Slovinsko, a v semifinále vyřadili Německo také hladce 4:0. Stejným poměrem deklasovali i ve finále Švédy. V boji o bronzové medaile vyhrála německá čtveřice nad Kanadou, přemožitelem českého týmu.

Češi předvedli i ve čtvrtfinále sympatický výkon

Čeští reprezentanti v prvním kole překvapili a postoupili přes Itálii. Pauláthová porazila Chiaru Costazzaovou a Berndt nečekaně zdolal Davida Simonceliho, takže Češi vedli 2:0. Dubovská sice potom prohrála podle očekávání s Elenou Curtoniovou, ale Roberto Nani v posledním souboji s Trejbalem chyboval a český specialista na slalom postup bez problémů dotáhl.

Sympatický výkon předvedli čeští sjezdaři i ve čtvrtfinále. Pauláthová sice prohrála s Erin Mielzynskou a Berndt nestačil na Philipa Browna, protože špatně odstartoval a potom mu spadly brýle a upadl, ale Dubovská nečekaně porazila Marii-Michele Gagnonovou a Trejbal i přes chybu v polovině trati zdolal Michaela Janyka. O postupu Kanaďanů nakonec rozhodlo pouhých 17 setin sekundy v součtu časů.

Češi tuto divácky atraktivní soutěži vyhráli senzačně ve finále Světového poháru v roce 2010 v Ga-Pa, na minulém mistrovství světa tamtéž však vypadli i s Bankem a Krýzlem už v prvním kole.


Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Družstva:

1. Rakousko (Hospová, Kirchgasserová, Hirscher, Schörghofer), 2. Švédsko (Hansdotterová, Pieteläová-Holmnerová, Hargin, Myhrer), 3. Německo (Dürrová, Höflová-Rieschová, Dopfer, Neureuther), 4. Kanada, 5. ČR (Pauláthová, Dubovská, Trejbal, Berndt), Slovinsko, Francie a USA, 9. Norsko, Lichtenštejnsko, Chorvatsko, Finsko, Švýcarsko, Itálie a Slovensko.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy