Ragbyový hrdina dostal zlato a nechápe humbuk kolem sebe. Bude příští James Bond?

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
3. 11. 2015 13:03
Novozélandský ragbista Sonny Bill Williams se stal hrdinou finále světového šampionátu nejen na hřišti svým výkonem, ale i gestem po zápase, kdy daroval fanouškovi svoji zlatou medaili. Tím ale jeho příběh nekončí.
Svoji medaili daroval Sonny Bill Williams malému fanouškovi. Od mezinárodní federace ale dostal následně druhou. | Video: www.youtube.com

Londýn – Ten příběh bere za srdce. Po sobotním finále MS v ragby mezi vítězným Novým Zélandem a Austrálií obíhali nyní již trojnásobní mistři světa vítězné kolečko kolem ochozů vyprodaného stánku Twickenham. Radost s nimi chtěl sdílet také jeden malý fanoušek, kterého se před pořadateli zastal Sonny Bill Williams. Chlapci následně na krk zavěsil svoji medaili. Celý příběh tím ale neskončil.

Ano, Dan Carter je nejbohatším ragbistou světa. Oficiálně už potřetí v kariéře i tím nejlepším. Jednoduše velkou globální sportovní hvězdou přesahující hranice ragby.

Williams má vše, co hvězda potřebuje

Třicetiletý Williams za ním ale ve věhlasu příliš nezaostává. Tenhle 194 centimetrů vysoký a 108 kilogramů vážící zadák poutá stejně jako Carter pozornost nejen svými výkony, ale i vzhledem a příběhem. Ten je po sobotě ještě o něco poutavější.

Williams je sportovní talent od přírody, už coby patnáctiletý šikula soupeřil s o tři roky staršími hráči. "Ten kluk dokáže dovést míč kam je třeba, z jakékoliv pozice. Stačí se podívat na jeho obří ruce, to jsou lopaty," sklonil poklonu Williamsovi legendární Ir Brian O'Driscoll.

Velký kamarád další hvězdy nejen letošního šampionátu – neméně dravého Ma'a Nonua – byl přitom v sobotní londýnské noci hrdinou hned dvakrát. Nejvíce bodů sice udělal zmíněný kopáč Carter, byl to ale právě Williams, který krátce po svém příchodu na hřiště po poločasové pauze nejprve zastavil útok soupeře a posléze založil akci, po které Nonu položil druhou a dle konečného skóre i vítěznou pětku All Blacks.

Svým gestem okouzlil svět

Nebylo proto divu, že jeho gesto vzbudilo velký ohlas. A nejen mezi fanoušky, ale i v řadách ragbyové federace. Ta na následném galavečeru, kde se vyhlašovali vítězové anket pro rok 2015, dala Williamsovi náhradní medaili.

"Chceme, aby měl každý vítěz doma svoji medaili. Takže jsme hledali a našli ještě jednu, která je nyní tvoje," řekl za pořadatele s trochou humoru Alex Payne, který překvapenému hráči cenný kov předával.

"Spíše než to, že si budu moct pověsit druhou medaili pro mistra světa, mě v tu chvíli těšilo, že ji mohl mít kolem krku ten mladík. Tohle je příběh, který si budou lidé dlouho vyprávět, příběh, který udělal někomu radost a stál za to," prohlásil dojatý Williams.

Za medaili se přimluvili spoluhráči

"Jsem opravdu překvapený. Udělal by to kdokoliv z nás. Já byl jen nejblíže. Jsme jedna velká rodina," dodal. To ostatně potvrzuje i fakt, že o to, aby i on měl svoji "placku" se u mezinárodní federace, přimluvili jeho spoluhráči a vedení novozélandské reprezentace.

Williams, který je taktéž kvalitní boxer těžké váhy s bilancí 7 výher a 0 porážek, navíc už zná i jméno zmíněného kluka. Jde o patnáctiletého studenta soukromé britské školy a velkého fanouška All Blacks Charlieho Linese, nikoliv osmiletého chlapce, jak si původně urostlý ragbista myslel.

Oba si mohli promluvit ještě v pondělí pár hodin před tím, než se Novozélanďané vydali letadlem zpět do vlasti. "Stačí jen jedna věc, abys někomu změnil život. Užij si to Charlie," napsal následně na svůj twitterový účet.

Bude novým Bondem?

Ve své vlasti každopádně Williams dlouho nezůstane. Stejně jako zmínění Nonu či Carter v reprezentaci končí. Zatímco hvězdný kopáč kvůli přísným pravidlům reprezentace, když se rozhodl jít vydělávat peníze do Evropy, což reprezentanti All Blacks nesmí, oba kamarádi kvůli splnění dalšího snu: účasti pod pěti olympijskými kruhy. Williams s Nonuem se totiž hodlají nyní věnovat sedmičkovému ragby. To se do olympijské rodiny vrací po 92 letech.

Williams tímto rozhodnutím jen potvrzuje napsané v úvodu. Že jde o všestranný sportovní talent. A kdo ví, co bude dělat po skončení kariéry. Při galavečeru, kde dostal ono náhradní zlato, mu byla moderátorem nabídnuta role Jamese Bonda. "Ne, díky brácho," odmítl s úsměvem tuto v nadsázce myšlenou nabídku.

Tedy zatím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Finále Východní konference NBA otevřelo lépe Miami, zdolalo Boston

Basketbalisté Miami uspěli v prvním utkání finále Východní konference NBA, v němž na domácí palubovce porazili Boston 118:107. Hvězdou duelu byl zkušený křídelník Jimmy Butler, jenž nastřílel 41 bodů, když trefil mimo jiné 17 z 18 trestných hodů, a přidal také devět doskoků a pět asistencí. V sérii hrané na čtyři vítězná utkání se tak floridský celek a nasazená jednička konference ujal vedení 1:0.

Aktualizováno před 59 minutami

V Praze se zřítila část domu, v sutinách nikdo nebyl

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě zasahovali hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy vycvičenými na vyhledávání osob. Na Twitteru to uvedli pražští hasiči. Stav domu prověřil statik, přijel také vyprošťovací kontejner.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Ulici policisté uzavřeli. "Před 23:00 jednotky hasičů opustily místo a vrátily se zpět na své základny. Z důvodu špatné stability objektu zůstala ulice i po odjezdu hasičů stále uzavřena," sdělil pozdě večer Daniel Fík z pražského hasičského sboru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy