Jihoafričan hraje ragby za Česko. Jste tu chladní, ale jen než člověka poznáte, říká

Petr Býma
20. 6. 2021 14:05
V Jižní Africe, zemi nabité tisíci skvělých ragbistů, by nikdy takovou šanci nedostal. V Česku je však Sheldon Fortuin členem tuzemské reprezentace v patnáctkovém i v sedmičkovém ragby. V sobotu poprvé naskočil do oficiálního zápasu se lvíčkem na prsou. Na turnaji mistrovství Evropy v sedmičkách v Záhřebu proti Turecku. A hned po prvním kontaktu s balonem skóroval.
Sheldon Fortuin.
Sheldon Fortuin. | Foto: Archiv Sheldona Fortuina

"Nastoupit za Česko, moji novou vlast, pro mě znamená strašně moc," říká šestadvacetiletý rychlonohý útočník menšího vzrůstu. "Je to pro mě další krok na mojí české cestě," rozpovídal se Sheldon Fortuin okamžitě po zápase na tribuně stadionu v záhřebské čtvrti Siget, ukryt před rozpáleným sluncem.

Ragbista, který ještě nemá české občanství, splnil podmínky mezinárodní ragbyové federace na délku pobytu v zemi, a může tak startovat za národní tým. Do Česka přišel v roce 2017, v tuzemské extralize nastupuje za pražskou Spartu.

Už jste volal do Jižní Afriky, že jste nastoupil poprvé za Česko a okamžitě položil pětku?

Ano, hned. Hovořil jsem s rodinou, všichni z toho byli nadšení. Ale o položení pětky jsem je informovat nemusel.

Jak to?

Sledují každý můj zápas na on-line přenosech, takže vše viděli okamžitě naživo. Sešla se k tomu celá rodina. To položení jsem hodně prožíval, bylo to hodně emotivní. Vždy jsem snil o tom, hrát v národním týmu. Splnilo se mi to v Česku.

Jak se jihoafrický ragbista dostane k hraní v zemi, kde tento sport patří spíše k těm menším?

Do Česka mě nalákal krajan a trenér Neville Perry a někdejší český reprezentant a současný kouč Jan Macháček. Měl jsem být součástí projektu budování nového ragbyového týmu Olymp v Praze, ten sice skončil, ale já už tady zůstal.

Synovec Sheldona Fortuina sleduje zápas strýce.
Synovec Sheldona Fortuina sleduje zápas strýce. | Foto: Archiv Sheldona Fortuina

Chtělo se vám do Česka?

Věděl jsem, že Jižní Afrika je v ragby úplně někde jinde. Líbila se mi ale myšlenka, že tady budu pomáhat s rozvojem tohoto sportu. Ragby mi už něco v životě dalo, chtěl bych to předat dál.

Co vám dalo?

Narodil jsem se a žil v Kapském Městě, i tam je hodně bídy a vysoká kriminalita. Člověk se snadno může dostat na šikmou plochu. Hraní ragby mě odmala motivovalo, pomohlo mi se vyhnout tomu, být třeba součástí nějakého mladistvého gangu. Chtěl bych to jednou tomuto sportu vrátit. Trenéři pomohli mně, když jsem byl dítě, teď chci pomáhat já.

Jak?

Učit děti hrát ragby. To by mě moc bavilo, vlastně už to dělám. V Česku se podílím na rozvoji takzvaného touch ragby (varianty ragby bez skládek - pozn. red.) a pak také učím děti pohyb v jedné soukromé mateřské školce. Moc mě to baví, hodně mě to naplňuje. Někdy dětem samozřejmě přinesu i malý ragbyový balon. Rád bych se v Česku jednou věnoval trénování ragby úplně naplno.

Jak se kromě těchto aktivit živíte teď?

Mám profesionální smlouvu s ragbyovou Spartou, kde hraji na křídle. V Česku nicméně lidí živících se hraním ragby moc není, řekl bych, že se dají spočítat na prstech jedné ruky.

Jak rozdílné je české a jihoafrické ragby?

To se vůbec nedá srovnávat, kvalita je úplně někde jinde. Dotáhl jsem to ale poměrně vysoko, jako junior jsem hrál takzvaný Curry Cup, a to za přípravku profesionálního týmu Cheetahs z Bloemfonteinu. V Česku lidi ragby zatím moc nesledují a neznají ho, podpora tohoto sportu je zde malá. Za tři roky ale sleduju, že se české ragby posouvá nahoru.

Překvapilo vás něco v Česku?

Jak lidé přemýšlejí rozdílně, jsou opravdu tvrdohlaví a soutěživí. Češi jsou studení, než vás poznají. Pak je to přesně naopak.

Chcete v Česku zůstat?

Ano. Česko se stalo mým novým domovem. Čím dál víc žiju s českou komunitou.

A co čeština?

Dobře rozumím, chybí mi ale sebevědomí na to, abych mluvil. Říct "ř" ale umím dobře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhráli konzervativci

Parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního premiéra Krišjánise Kariňše. Získala 22 procent hlasů, uvedla agentura Reuters s odkazem na lotyšské tiskové agentury LETA a televize LSM To, zda se ministerský předseda udrží u moci, ale bude záviset na výsledku potenciálních koaličních partnerů. Do parlamentu se patrně nedostala sociální demokracie, která měla v končícím volebním období nejsilnější poslanecký klub a opírala se o ruskou menšinu.

V lotyšském parlamentu, který má 100 členů, bude podle odhadů zastoupeno osm stran. Tři z nich se ale pohybují jen lehce nad minimální hranicí pěti procent získaných hlasů. S preferencemi kolem 11 procent skončila patrně na druhém místě Sjednocená kandidátka a na třetím místě koalice Zelených a zemědělců. Tyto dvě strany by podle agentury AFP mohly vytvořit vládní koalici s Jednotou.

Podle prvních odhadů zůstala před branami parlamentu proruská sociální demokracie. Odhady ji přisuzují 3,5 procenta preferencí. V končícím volebním období byla sice v opozici, měla však nejsilnější parlamentní klub a ve volbách v roce 2018 dostala zhruba pětinu hlasů.

Volby v malé pobaltské zemi, která má silnou ruskou menšinu, ovlivnila válka na Ukrajině a také růst cen energií a vysoká inflace. Před volbami prezident Egils Levits vyzval 1,5 milionu voličů, aby nedali svůj hlas proruským stranám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy