Hodně nepovedený žert. V Austrálii umístili do hlediště i podobiznu Hitlera

Rudolf Černík Rudolf Černík
2. 6. 2020 7:50
Nápad zaplnit ochozy stadionů, osiřelé při sportovních kláních kvůli pandemii koronaviru, fotografiemi nebo figurínami fanoušků získal popularitu po celém světě. V Austrálii však předvedli totální přešlap.
Foto: Twitter

Podobizny fanoušků zaplňují hlediště při zápasech běloruské fotbalové ligy i v německé Bundeslize, v Česku se jím inspirovala pražská Slavia 

Zkrášlit prázdné ochozy se rozhodla i australská televizní stanice Fox Sports. Během nedělního utkání ragbyové ligy mezi týmy Penrith a Newcastle upravovala vysílání tak, že na obrazovku promítala virtuální fotky fanoušků v hledišti. Jenže na jednu ze sedaček umístila i fotografii nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Skandální počin ihned zvedl vlnu odporu nejen v Austrálii a společnost se za své jednání musela omluvit.

"Část mé Nedělní Fox League Show, ve které jsme ukazovali záběry Hitlera v hledišti, byla ubohá a naprosto nevhodná. Vím, že Fox Sports se za to už omluvil, ale cítím, že bych se k tomu měl postavit i já osobně," uvedl Matthew Johns, bývalá ragbyová hvězda a moderátor pořadu.

"Uznávám, že to bylo špatně a omlouvám se našim divákům a každému, kdo je oprávněně znepokojen a uražen," doplnil Johns.

Zatím není jasné, kdo může za to, že se Hitlerova podobizna do vysílání dostala. Johns už se však spojil s představiteli australské židovské obce.

"Uznal, že toto téma je pro členy židovské komunity velice citlivé a urážlivé a že se to nemělo stát. Plně uznal, že to byla hrubá chyba, a oceňuji, jak se k tomu postavil," uvedl Vic Alhadeff, čelný představil židovské komunity v Novém Jižním Walesu.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Vavrouškovu cenu získala starostka Nového Lískovce Drápalová

Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin pro životní prostředí dnes v Senátu převzala starostka brněnské městské části Nový Lískovec Jana Drápalová (Zelení). Ocenění za dlouhodobý přínos získal kybernetik Jiří Dlouhý, v kategorii pro mladé porotci udělili ceny novinářce a aktivistce Kristině Klosové a youtuberkám Anně a Elišce Víravovým.

Drápalovou porota ocenila za její snahu o proměnu panelového sídliště v ekologicky odpovědnou městskou část. Dlouhý cenu získal za práci pro univerzitní Centrum pro otázky životního prostředí. Ocenění mu předal někdejší ministr životního prostředí Bedřich Moldan, který přitom vyzdvihl i Dlouhého práci pro Společnost pro trvale udržitelný rozvoj, kterou oceněný založil spolu s Vavrouškem.

V nově vytvořené kategorii Ekozásek roku, která je určená pro lidi do 33 let, získala ocenění in memoriam Klosová, která se podílela na vzniku protiuhelné aktivistické skupiny Limity jsme my. Kromě ní porota ocenila i sestry Víravovy, kterým je 13 a 15 let a společně vytvářejí osvětová videa, v nichž vrstevníkům radí, jak omezit plýtvání nebo si užít prázdniny ekologickým způsobem.

Cenu Josefa Vavrouška uděluje Nadace Partnerství od roku 1996. Ocenění má podobu skleněné plastiky od výtvarníka Vladimíra Kleina, je s ním spojená odměna 20 000 korun. Cena vznikla podle českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí, který patřil k protagonistům konceptu trvale udržitelného rozvoje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hollywoodské filmy loni daly rekordní prostor gay a bixsexuálním postavám

V hollywoodských filmech meziročně mírně přibylo gay a bisexuálních postav. Oznámila to nezisková organizace Glaad, která prosazuje práva LGBTQ osob. Ze 118 titulů vyrobených nejznámějšími hollywoodskými studii jich 22, což se rovná 18,6 procenta, obsahovalo LGBTQ postavy, konkrétně například filmy Bombshell nebo Rocketman. Předloni byly LGBTQ postavy k nalezení v 18,2 procentech snímků. Současné číslo je nejvyšší za osm let, kdy organizace seznam sestavuje. Jen v 9 z 22 filmů však byla LGBTQ postava na plátně déle než 10 minut. Vloni navíc v Hollywoodu nevznikl jediný film s transgender postavou, přestože trans komunita byla zastoupena v seriálech jako Pose, Supergirl nebo Láska je Láska. "Přes letošní rekordní výsledek má filmový průmysl stále daleko k tomu, aby férově a správně zobrazoval LGBTQ osoby," míní šéfka organizace Sarah Kate Ellisová. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy