Lidi, pojďte do práce, prosil ministr. Fidži pobláznilo svět, medaile není nereálná

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
18. 9. 2023 16:23
Ragbisté Fidži se v neděli postarali o první senzaci letošního mistrovství světa ve Francii. Poprvé v historii šampionátu zdolali Austrálii 22:15 a velmi výrazně se přiblížili postupu do čtvrtfinále. Úspěch ostrovního státu z Oceánie pobláznil doslova celý svět ragby, až se někteří báli, že se na Fidži zastaví život.
Historickou výhru Fidžijců proti Austrálii provázely v Saint-Étienne obrovské emoce
Historickou výhru Fidžijců proti Austrálii provázely v Saint-Étienne obrovské emoce | Foto: Reuters

Fidžijský ministr práce a sociálních věcí Pio Tikoduadua nejdříve na sociální síti X (dříve Twitter) sdílel grafiku s vítězstvím proti Austrálii, načež o pár minut později vyťukal: "Až půjdete do práce, vezměte si na sebe něco modrého. Ale hlavně do té práce běžte."

V pondělí pak Tikoduadua sdílel snímek z oběda v bílé košili s tím, že barvu oděvu mu vybrala manželka. A hned to schytal.

"Říkal jste, ať jdeme v modrém, ale sám jste to nedodržel. Jediný způsob, jak to teď můžete napravit, je vyhlásit týdenní svátek," napsal mu jeden z uživatelů.

Na Fidži by to nebylo nic neobvyklého. Státní svátek na počest ragbistů byl vyhlášen už v roce 2016, když Fidžijci ovládli olympijský turnaj v Riu de Janeiro.

Pod pěti kruhy v Tokiu zlato obhájili, ale to je řeč o sedmičkové variantě ragby, která se rozvíjí, nicméně pořád zůstává trochu ve stínu klasických patnáctek. Že je Fidži v sedmičkách přeborníkem, to dokazuje i titul z loňského mistrovství světa.

Probíhající patnáctkové MS ve Francii má však mnohem větší zvuk. Po senzační nedělní výhře s Australany gratuloval Fidžijcům celý svět.

"Fidži ukazuje cestu ostatním pacifickým národům," napsal Steven Luatua, ragbista jiné oceánské země Samoy. "Blahopřeju! Jaký zápas!" rozplýval se jeho samojský spoluhráč Jordan Taufua.

Gratulace přilétly od zástupců třetího pacifického národa na MS, souostroví Tonga. Přímo do šatny Fidži přišel bývalý reprezentant Nového Zélandu Sonny Bill Williams, komplimenty skládali i lidé z ragbyového prostředí v Jižní Africe nebo poražené Austrálii.

Bývalý hráč australské reprezentace Matt Giteau vzkázal: "Obrovský výsledek a naprosto zasloužená výhra pro Fidži."

Už v prvním utkání turnaje proti Walesu naznačilo Fidži svůj potenciál. V závěru druhé půle jen kvůli smolnému vypadnutí míče přišlo o položení pětky. Pokud by ji Fidžijci prokopli, porazili by Wales 33:32.

Místo toho před týdnem padli 26:32, avšak do tabulky skupiny C zapsali aspoň dva body za porážku o sedm a méně bodů a položení čtyř pětek.

Za výhru proti Austrálii, kterou porazili po 69 letech a na MS vůbec poprvé v historii, přidali Fidžijci další čtyři body. V zápasech proti Gruzii a Portugalsku budou velkými favority, a postup do čtvrtfinále tak mají na dosah. Naopak dvojnásobní světoví šampioni Australané budou hrát v neděli proti Walesu o všechno. Ze skupiny totiž projdou jen dva týmy.

Fidži hrálo čtvrtfinále MS třikrát, naposled v roce 2007 právě ve Francii. Někteří experti už před startem aktuálního šampionátu upozorňovali, že letos mohou hráči z ani ne milionového státu tento výsledek překonat.

"Fidži už není tým, který dokáže držet krok jen 60 minut. Austrálii jsme předčili ve všech ohledech, a to po celou dobu 80 minut," konstatoval spokojeně bývalý reprezentant Nemani Nadolo.

Ve čtvrtfinále by Fidžijci mohli narazit na Angličany, které přitom v přípravě před MS porazili na jejich slavném stadionu Twickenham v Londýně 33:20. Poprvé v dějinách.

"Létající Fidžijci", jak se ragbyové reprezentaci z Oceánie přezdívá, si získali všeobecný respekt a boj o historickou medaili pro ně ve Francii nemusí být ničím nereálným.

Jako haka k Novozélanďanům patří k Fidžijcům tanec zvaný cibi:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy