Ragby se dramaticky mění, dokazuje to rekordní počet červených na MS. A je to dobře

mar mar
13. 10. 2019 11:24
Jen čtyři měsíce před začátkem probíhajícího šampionátu v Japonsku dostali ragbyoví rozhodčí nové instrukce, jak posuzovat fauly ve vzdušných soubojích. Výsledkem je šampionát, který je už na konci skupinové fáze z pohledu udělených vyloučení rekordní.
MS v ragby 2019: Anglie - Argentina
MS v ragby 2019: Anglie - Argentina | Foto: Reuters

Podle bývalého anglického reprezentanta Matta Dawsona je tento trend správný, přestože po oznámení změny posuzování vzdušných soubojů se zvedla kritika, že změna není správně načasovaná, protože přichází jen chvíli před šampionátem.

"Naopak, podle mě načasování nemohlo být lepší," napsal ve sloupku pro BBC Dawson. Rozhodčí udělili už sedm červených karet, dosavadním rekordem za jeden šampionát byly jen čtyři, a to jsou teprve u konce základní skupiny.

Podle Dawsona tak bude ragby bezpečnějším sportem. "Ano, krátkodobě to bude mít mouchy, některé zápasy to asi ovlivní, ale na tyhle zápasy se dívají miliony lidí po celém světě. Máme šanci jim ukázat, jak to nedělat v případě vzdušných soubojů," myslí si.

V minulosti vedly vzdušné souboje a zásahy do hlavy nebo krku i ke komplikovaným zraněním. Při takových soubojích dochází k tvrdým nárazům a hráči si často ublíží i kvůli nekoordinovanému dopadu na trávník.

"Všichni viděli souboj Lavaniniho z Argentiny s anglickým kapitánem Farellem. Rameno přímo na hlavu. Podle nových instrukcí jasná červená karta," popsal incident ze 17. minuty zápasu mezi Anglií a Argentinou. "Až se o víkendu sejdou děti, trenéři a rozhodčí, uvidí, že se to nemá dělat," myslí si.

Změnu popisuje také na vlastní kariéře. Dawson ji ukončil v roce 2006 a éra z přelomu tisíciletí byla výrazně tvrdší než ta současná, právě i vlivem posuzování vzdušných soubojů. "Ta změna mohla přijít klidně už před deseti lety," dodává mistr světa z roku 2003.

"Dostával jsem často nakládačku, byla to jiná doba a lidi přemýšleli jinak. Byla to věc cti ustát náraz, otřepat se a pokračovat. Možná, že 90 % nyní udělovaných karet by tehdy vůbec nebylo. Z dnešního pohledu se to zdá až směšné," ohlíží se za nastavením během své kariéry

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy