Ragbistka Křiklánová zazářila na Novém Zélandu. Stala s nejlepší hráčkou svého týmu

Sport Sport
15. 12. 2015 13:47
Ragbistka Petra Křiklánová se neztratila v silné konkurenci hráček na Novém Zélandu a ve svém premiérové sezoně zazářila. V klubu Hutt Old Boys Marist byla vyhlášena hráčkou roku a s týmem Wellington Pride vybojovala druhé místo v nejvyšší národní soutěži.
Česká ragbistka Petra Křiklánová
Česká ragbistka Petra Křiklánová | Foto: Masanori Udagawa

Wellington - Česká ragbistka Petra Křiklánová dokázala to, o čem může většina evropských hráček jen snít: prorazila na Novém Zélandu. V klubu Hutt Old Boys Marist získala ocenění pro hráčku roku a s týmem Wellington Pride vybojovala druhé místo v nejvyšší novozélandské ragbyové soutěži National Women Provincial Competition.

Konkurence z osmi týmů

Ta je, stejně jako nejvyšší novozélandská mužská ragbyová soutěž, kláním provinciálních výběrů. Křiklánová v boji o místo v kádru Wellington Pride uspěla v konkurenci hráček osmi různých wellingtonských klubů.

Česká hráčka začínala hrát ragby v době, kdy byl tento sport téměř čistě mužskou záležitostí a že o boomu ženského ragby se nedalo mluvit.

V osmi letech se dostala do pražského klubu ARC Iuridica, v kterém hrála převážně s chlapci za mladší žáky. "V asi deseti letech jsem s ragby musela skončit, protože tou dobou se v Čechách ještě žádný ženský tým nevyskytoval a kluci začínali mít navrch," dodala Kříklánová.

Po vzniku ženských klubů se k ragby ještě několikrát vrátila. Zahrála si za ženský klub The Lizards, za pražskou Slavii a zúčastnila se ME 2004 v sedmičkovém ragby ve Francii.

Od ragby k softbalu a zase zpět

Pak se ale rozhodla reprezentovat Česko v softbalu. A právě díky softbalu se dostala na Nový Zéland, kde se opět začala věnovat ragby. Teď už ale patnáctkovému.

"Na konci února letošního roku jsem šla na první trénink týmu HOBM (Hutt Old Boys Marist), za který ostatně hrál ve stejné sezóně i reprezentant Václav Jursík. No a u patnáctkového ragby už jsem zůstala. Takže pro mě úplně nová zkušenost, protože do té doby jsem hrála jen ragby sedmičkové," podotkla česká ragbistka.

Nedlouho nato se dostala do reprezentace týmu Wellington Pride, což bylo pro hráčku z České republiky nesmírný úspěch. Další přišel s druhým místem v soutěži NWPC.

Nováček hrál hned za elitní výběr

Ocenění pro hráčku roku je pro českou ragbistku o to cennější, že musela obstát v novozélandské konkurenci, která je mnohem větší než v České republice. V každém klubu je několik týmů od "áčka" až třeba po "déčko".

Česka se okamžitě probojovala rovnou do elitního výběru HOBM, kde hrála po boku bývalých či současných hráček Black Ferns, tedy novozélandské ženské reprezentace.

Křiklánová plánuje na Novém Zélandu odehrát ještě minimálně jednu klubovou sezonu a přála by si opět reprezentovat Wellington Pride tým a s ním získat titul mistryň.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Na Slovensku pokračují blokády hraničních přechodů, včetně některých s Českem

Na Slovensku druhým dnem pokračovaly obnovené blokády některých silničních hraničních přechodů, kterými chtějí slovenští autodopravci prosadit u vlády výrazné snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. Slovenský závod automobilky PSA musel v noci na několik hodin přerušit výrobu, protože měl kvůli blokádám problémy s dodávkami ze zahraničí. Kabinet premiéra Petera Pellegriniho na středečním jednání schválil rozšíření úlev na mýtném a připravuje snížení silniční daně.

Zmíněná opatření nejsou podle Pellegriniho plně v souladu s požadavky Unie dopravců Slovenska (UNAS), která za protesty stojí. Premiér také řekl, že kabinet už nemá důvod pokračovat v jednáních s nespokojenými dopravci. Vládní opatření podle něj podpořila větší organizace autodopravců Česmad Slovakia.

Dopravci zablokovali kamionovou dopravu na vybraných přechodech s Českem, Maďarskem i Polskem. Slovenská policie dopoledne upozornila na rozsáhlé kolony na severu země v souvislosti s blokádami přechodů s Českem, a to Svrčinovec-Mosty u Jablunkova a Makov-Bílá-Bumbálka. Odpoledne byla na obou přechodech doprava obnovena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy