Ragbistka Křiklánová zazářila na Novém Zélandu. Stala s nejlepší hráčkou svého týmu

Sport Sport
15. 12. 2015 13:47
Ragbistka Petra Křiklánová se neztratila v silné konkurenci hráček na Novém Zélandu a ve svém premiérové sezoně zazářila. V klubu Hutt Old Boys Marist byla vyhlášena hráčkou roku a s týmem Wellington Pride vybojovala druhé místo v nejvyšší národní soutěži.
Česká ragbistka Petra Křiklánová
Česká ragbistka Petra Křiklánová | Foto: Masanori Udagawa

Wellington - Česká ragbistka Petra Křiklánová dokázala to, o čem může většina evropských hráček jen snít: prorazila na Novém Zélandu. V klubu Hutt Old Boys Marist získala ocenění pro hráčku roku a s týmem Wellington Pride vybojovala druhé místo v nejvyšší novozélandské ragbyové soutěži National Women Provincial Competition.

Konkurence z osmi týmů

Ta je, stejně jako nejvyšší novozélandská mužská ragbyová soutěž, kláním provinciálních výběrů. Křiklánová v boji o místo v kádru Wellington Pride uspěla v konkurenci hráček osmi různých wellingtonských klubů.

Česká hráčka začínala hrát ragby v době, kdy byl tento sport téměř čistě mužskou záležitostí a že o boomu ženského ragby se nedalo mluvit.

V osmi letech se dostala do pražského klubu ARC Iuridica, v kterém hrála převážně s chlapci za mladší žáky. "V asi deseti letech jsem s ragby musela skončit, protože tou dobou se v Čechách ještě žádný ženský tým nevyskytoval a kluci začínali mít navrch," dodala Kříklánová.

Po vzniku ženských klubů se k ragby ještě několikrát vrátila. Zahrála si za ženský klub The Lizards, za pražskou Slavii a zúčastnila se ME 2004 v sedmičkovém ragby ve Francii.

Od ragby k softbalu a zase zpět

Pak se ale rozhodla reprezentovat Česko v softbalu. A právě díky softbalu se dostala na Nový Zéland, kde se opět začala věnovat ragby. Teď už ale patnáctkovému.

"Na konci února letošního roku jsem šla na první trénink týmu HOBM (Hutt Old Boys Marist), za který ostatně hrál ve stejné sezóně i reprezentant Václav Jursík. No a u patnáctkového ragby už jsem zůstala. Takže pro mě úplně nová zkušenost, protože do té doby jsem hrála jen ragby sedmičkové," podotkla česká ragbistka.

Nedlouho nato se dostala do reprezentace týmu Wellington Pride, což bylo pro hráčku z České republiky nesmírný úspěch. Další přišel s druhým místem v soutěži NWPC.

Nováček hrál hned za elitní výběr

Ocenění pro hráčku roku je pro českou ragbistku o to cennější, že musela obstát v novozélandské konkurenci, která je mnohem větší než v České republice. V každém klubu je několik týmů od "áčka" až třeba po "déčko".

Česka se okamžitě probojovala rovnou do elitního výběru HOBM, kde hrála po boku bývalých či současných hráček Black Ferns, tedy novozélandské ženské reprezentace.

Křiklánová plánuje na Novém Zélandu odehrát ještě minimálně jednu klubovou sezonu a přála by si opět reprezentovat Wellington Pride tým a s ním získat titul mistryň.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy