Horolezec Jaroš už si na hrdinu nehraje. Projídá úspory a sponzorům radši nevolá

Podívejte se, jak Radek Jaroš zdolával Korunu Himálaje
Návrat na K2 v roce 2003 znamenal moji druhou expedici v malém týmu, který jsem vedl. Právě minulá výprava znamenala zásadní změnu v myšlení  a organizování mých expedic. Martin Minařík, Petr Mašek a já jsme neměli navíc jenom jeden cíl. V rámci jedné expedice jsme se poprvé snažili o výstup na dvě osmitisícovky. Naším cílem byl i Broad Peak.
Jako na hřbetě koně jsem pořídil takzvanou vrcholovku. Akorát že na každou stranu pode mnou byla hloubka téměř čtyři kilometry. Každý vrchol je prostě jiný. Tehdy jsem ještě netušil, že nejnebezpečnější ze všech osmitisícovek bude i pro mě osudovou horou.
Když jsme už jenom v pěti lidech dosáhli na tábor číslo 3 ve výšce 7050 metrů, přišla nám zpráva, že špatné počasí přijde už druhý den odpoledne, kdy bude na vrcholu vichřice. Všechny expedice na okolních horách se stahují z výšky do základního tábora. My jsme v sedm večer místo do spacáku vyrazili směr vrchol s cílem být tam brzy ráno. Čekalo nás 12 hodin lezení v absolutní tmě.
Další cílem naší výpravy byla ihned po výstupu Dhaulágirí opět Annapurna. Bohové a počasí ale nakonec rozhodli jinak. Shodou okolností jsme se během výstupu potkali i s bývalým spolulezcem Martinem Minaříkem. Bohužel právě na Annapurně rok nato zahynul.
Foto: Archiv Radka Jaroše
yac yac
12. 5. 2020 11:01
Omezení aktivit kvůli koronaviru se tvrdě dotklo horolezce a dobrodruha Radka Jaroše. Kvůli karanténě nejen nemůže vyrážet na další výpravy, ale také přichází o podstatnou část svých příjmů. "Kdybych neměl našetřeno na důchod, tak doma žeru kytky," líčí v rozhovoru pro Aktuálně.cz muž, který jako první Čech zlezl všechny osmitisícovky světa.

Jak se žije elitnímu horolezci za časů covidu? Co vlastně děláte, když nemůžete lézt?

Já mám to štěstí, že co jsem letos chtěl, to jsem stihl na začátku roku. Absolvoval jsem akci v Africe: Rwanda, Kongo, Uganda a Tanzanie. Mimo jiné jsme vystoupili na rovníku na třetí nejvyšší horu Afriky Margharitu (5109 metrů) a následně nejvyšší horu kontinentu  - Kilimandžáro (5895 metrů). Na přelomu února a března jsem byl v horách Kanady, odkud jsem se přesunul do Hondurasu na týdenní relax k moři.  

A co vaše další horolezecké projekty, nejsou teď v ohrožení?

Další plány mám až na přelom roku, kdy to už snad půjde. Chtěl jsem jet na Nový Zéland, ale také teď řeším projekt dobývání nejizolovanějších hor světa. Zjistil jsem, že sedm z nich už jsem vylezl a ty další jsou docela zajímavé, třeba nejvyšší hora Grónska, právě Zélandu nebo Francouzské Polynésie. Už to samozřejmě kolikrát není horolezectví a já to za něj nevydávám, ale je to dobrodružství. 

Přesto, podobné projekty stojí peníze. Neodchází vám teď, kdy je řada firem nucena šetřit, sponzoři a partneři?

U mě jsou ty sponzorské peníze spíš o barteru. To znamená, že dostanu od outdoorové firmy např. oblečení, výbavu. Od další karimatky, spacáky, stany, obuv. Od výrobce kol zase kolo na přípravu a od dalšího energetické doplňky na sport. Finančně je to spíš o desítkách tisíc. Opravdu velkého sponzora jsem měl, jen když jsem finišoval Korunu Himálaje, kde mi ČP Invest poslal skoro milion.

Jak to bude letos, ještě uvidím, vlastně jsem neměl odvahu zvednout telefon a začít to řešit. Protože ti partneři, které jsem měl, jsou na tom podobně jako já. Spolupracoval jsem třeba se dvěma cestovními kancelářemi, ale ty jsou teď úplně v háji. V nejhorším pojedu na vlastní pěst. 

Co vy osobně, jak vás pandemie ekonomicky ovlivnila? 

Popravdě řečeno aktuálně žiju z úspor, které jsem si schovával na důchod. Mně ta situace (kolem pandemie) zařízne obživu minimálně na půl roku, spíš osm měsíců. Kdybych neměl našetřeno, tak se mě tahle krize dotkne hodně natvrdo i existenčně.  

Jaké příjmy vlastně běžně jako horolezec máte? 

Základ mých příjmů je prodej kalendářů a horolezeckých knih a přednášky pro veřejnost i pro firmy. U knih a kalendářů je největší sezona před Vánoci, kdy jich prodáme v součtu několik set. V ostatních měsících, když teď navíc nejezdím na expedice a neprobíhají reportáže, tak prodám opravdu jen jednotky knih měsíčně. Kalendáře vyrábím své vlastní z fotografií, které jsem sám nafotil na cestách po světě. Nástěnný je vždy z "hlavní expedice", na příští rok to bude Afrika. Když to shrnu, tak za ty dva měsíce e-shop vydělal třeba dvacet tisíc. 

A přednášet teď také nemůžete…  

To také padlo, i když už jsem měl domluvených spoustu akcí. Jak pro veřejnost, tak motivačních přednášek pro firmy. Kdybych neměl našetřeno na důchod, tak doma žeru kytky. 

Když už zmiňujete důchod, vám bylo před pár dny 56 let. Tušíte, na jakou penzi má vlastně profesionální horolezec nárok? 

Já s důchodem vlastně moc nepočítám. Jsem podnikatel, OSVČ, takže bych měl za těch deset let dostat devět, nebo možná taky patnáct tisíc, teď nevím, ale počítal jsem v důchodu spíše s těmi penězi, které ušetřím. A ty teď čerpám.

Mimochodem zrovna nyní jsem měl návštěvu, svého dlouholetého sponzora a kamaráda. Je v důchodu. Čtvrt století zaměstnával desítky lidí, živil rodiny a dával práci, riskoval v dobách krize, půjčoval si na výplaty. A dnes je mu sedmdesát a má důchod od státu 15 000! 

Co státní podpora OSVČ během pandemie, využíváte ji? 

Samozřejmě jsme o ni já i přítelkyně, která je lektorka angličtiny, požádali. I když jsem na začátku dělal "hrdinu". Naštěstí okolo toho nebyla velká administrativa. Ale těch 25 tisíc okamžitě spolkla kvartální DPH, takže tady jsem  v minusu.

Jak dlouho byste v tomhle stavu vydrželi? Nenutí vás už tahle situace hledat si běžné zaměstnání? 

Kdyby bylo nejhůř, tak já jsem společníkem ve stavební firmě, která se specializuje na sanaci železobetonových konstrukcí. Opravovali jsme kdysi třeba chladicí věže v jaderné elektrárně Dukovany. A vlastně díky tomu jsem si mohl dovolit před pětadvaceti lety expedici na Mount Everest, kde začala má pouť za Korunou Himálaje. Tehdy jsme zaměstnávali až 150  lidí. 

Ale teď už v ní dvacet let nepůsobím, nemám z ní ani příjmy, a ani mě ti společníci, mimochodem také horolezci, nepotřebovali. Tam bych se asi mohl teoreticky vrátit, ale doufám, že na to nedojde. Ale na druhou stranu, už od té doby, co jsem vychodil průmyslovku, jsem se dokázal uživit sám. A když jsem to zvládl ve dvaceti, tak by bylo divný, pokud bych se neuživil teď. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy