Quintana jako první Kolumbijec vyhrál Giro d'Italia

1. 6. 2014 17:30
Cyklista Nairo Quintana jako první Kolumbijec vyhrál slavný cyklistický závod Giro d'Italia.
Nairo Quintana dovezl růžový trikot do Terstu jako první Kolumbijec v historii.
Nairo Quintana dovezl růžový trikot do Terstu jako první Kolumbijec v historii. | Foto: Reuters

Terst - Nairo Quintana jako první Kolumbijec vyhrál slavný cyklistický závod Giro d'Italia. V závěrečné 21. etapě, kterou pro sebe získal ve spurtu Slovinec Luka Mezgec, dovezl do cíle v Terstu růžový trikot pro celkového lídra a vybojoval první triumf na závodu Grand Tour.

Do čela Gira se Kolumbijec dostal po královské šestnácté etapě, kdy v růžovém vystřídal o tři roky staršího krajana Rigoberta Urána.

Toho o náskok připravily zmatky v podání organizátorů, kteří nejprve rozšířili informaci, že při sjezdu v průsmyku Stelvio se nebude závodit, nicméně nakonec k neutralizaci části závodu nedošlo.

Quintana: Jsem teď moc šťastný

Čtyřiadvacetiletý Quintana o sobě dal vědět zatím nejvýrazněji loni na Tour de France, kde skončil druhý za Britem Christopherem Froomem a získal bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce i puntíkovaný trikot pro vítěze vrchařské soutěže.

Letos jako druhý kolumbijský jezdec získal triumf na Grand Tour, když napodobil počin krajana Luise Herrery z Vuelty v roce 1987. Při své premiéře na Giru v horských etapách osvědčil průpravu z mládí, kdy musel na dvacetikilovém kole absolvovat každý den dlouhý výšlap do školy.

"Je složité popsat, jak moc šťastný teď jsem. Je to jeden z nejšťastnějších dní mého života. Mnohokrát děkuji svému týmu a své rodině," řekl v cíli Quintana. Urán se musí spokojit s celkovým druhým místem, na třetí pozici dojel Fabio Aru.

"Cítím, že je za mnou celá země"

Quintanovi v sobotu telefonicky gratuloval i kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. "Cítím, že mě celá země podporuje. Konečně teď můžu říct, že jsem vyhrál Giro," radoval se Quintana, který si k poslechu hymny vzal s sebou na pódium i tříměsíční dceru Marianu.

V dnešní 172 kilometrů dlouhé rovinaté etapě z Gemona del Friuli do cílového města Terstu, kde cyklisté osmkrát objeli závěrečný 7,2 km dlouhý okruh, se již tradičně o celkové vedení nesoupeřilo.

V poslední rovince došlo na spurtérský souboj, který pro sebe získal Slovinec Mezgec před Italem Giacomem Nizzolem a Američanem Tylerem Farrarem.

"Nemohl jsem si k tomu vybrat lepší den, jsme přece nedaleko od Slovinska," radoval se v cíli Mezgec.

Výsledky:

1. Mezgec (Slovin./Giant) 4:23:58, 2. Nizzolo (It./Trek), 3. Farrar (USA/Garmin), 4. Bouhanni (Fr./FDJ.fr), 5. Ferrari (It./Lampre), 6. Duque (Kol./Colombia), 7. Paolini (It./Kaťuša), 8. Van der Sande (Belg./Lotto), 9. Božič (Slovin./Astana), 10. Keisse (Belg./Omega Pharma-Quick-Step) všichni stejný čas.

Konečné pořadí: 1. Quintana (Kol./Movistar) 88:14:32, 2. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step) -2:58, 3. Aru (It./Astana) -4:04, 4. Rolland (Fr./Europcar) -5:46, 5. Pozzovivo (It./AG2R) -6:32, 6. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo) -7:04, 7. Kelderman (Niz./Belkin) -11:00, 8. Evans (Austr./BMC) -11:51, 9. Hesjedal (Kan./Garmin) -13:35, 10. Kišerlovski (Chorv./Trek) -15:49.

Vrchařská soutěž: 1. Arredondo (Kol./Trek) 173 b., 2. Cataldo (It./Sky) 132, 3. Quintana 88.

Bodovací soutěž: 1. Bouhanni 291, 2. Nizzolo 265, 3. Ferrari 186.

Týmy: 1. AG2R, 2. Omega Pharma-Quick-Step, 3. Tinkoff Saxo.