Putin se o dopingový skandál nezajímá, posteskl si šéf ruské agentury

ČTK ČTK
18. 10. 2019 10:34
Šéf Ruské antidopingové agentury (RUSADA) Jurij Ganus v rozhovoru pro německý rozhlas kritizoval prezidenta Vladimira Putina. Hlava státu se podle něj nedostatečně angažuje v řešení dopingového skandálu v Rusku.
Vladimír Putin
Vladimír Putin | Foto: Reuters

Putin se teprve minulý týden vyjádřil k důvěryhodnosti RUSADA. "Velmi aktivně spolupracujeme se Světovou antidopingovou agenturou (WADA). Požadavky WADA jsme v plném rozsahu splnili," řekl prezident na sportovní konferenci v Nižním Novgorodu.

Ganus si ale myslí, že vyřešení dopingového skandálu nevěnuje dostatečnou pozornost. "Je velká škoda, že naši nejvyšší představitelé nezaměřují svou koncentraci na současnou situaci s dopingem v Rusku," prohlásil.

Znovu připomněl rozsáhlou manipulaci s daty z moskevské laboratoře, která ruská strana poskytla komisařům WADA. "Když se ke mně ty dokumenty dostaly, byl jsem v šoku. Počet a rozsah těch úprav je neuvěřitelný," poznamenal. Neví ale, kdo konkrétně informace upravoval. Putin podle něj ale nevěděl, že WADA dostala částečně zfalšovaná data.

Ruská strana musela vysvětlovat nesoulad mezi poskytnutými daty a informacemi z téže databáze, které WADA poskytl jeden ze svědků v říjnu 2017. Komise WADA situaci zhodnotí a předá doporučení výkonnému výboru, který bude záležitost projednávat 4. listopadu v Polsku.

Už dříve Ganus řekl, že za manipulaci s daty očekává tvrdý trest pro ruský sport. Mohl by se dotknout i účasti Rusů na olympijských hrách 2020 v Tokiu. Už v Riu 2016 nemohli v ruských barvách závodit atleti, na zimní olympiádě 2018 v Pchjongčchangu mohli startovat jen schválení ruští sportovci pod neutrální vlajkou. "Krize potrvá ještě několik let. Musíme radikálně změnit rozhodování a metody, které náš sport přivedly do nejhlubší krize v historii," doplnil Ganus.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy