Putin se o dopingový skandál nezajímá, posteskl si šéf ruské agentury

ČTK ČTK
18. 10. 2019 10:34
Šéf Ruské antidopingové agentury (RUSADA) Jurij Ganus v rozhovoru pro německý rozhlas kritizoval prezidenta Vladimira Putina. Hlava státu se podle něj nedostatečně angažuje v řešení dopingového skandálu v Rusku.
Vladimír Putin
Vladimír Putin | Foto: Reuters

Putin se teprve minulý týden vyjádřil k důvěryhodnosti RUSADA. "Velmi aktivně spolupracujeme se Světovou antidopingovou agenturou (WADA). Požadavky WADA jsme v plném rozsahu splnili," řekl prezident na sportovní konferenci v Nižním Novgorodu.

Ganus si ale myslí, že vyřešení dopingového skandálu nevěnuje dostatečnou pozornost. "Je velká škoda, že naši nejvyšší představitelé nezaměřují svou koncentraci na současnou situaci s dopingem v Rusku," prohlásil.

Znovu připomněl rozsáhlou manipulaci s daty z moskevské laboratoře, která ruská strana poskytla komisařům WADA. "Když se ke mně ty dokumenty dostaly, byl jsem v šoku. Počet a rozsah těch úprav je neuvěřitelný," poznamenal. Neví ale, kdo konkrétně informace upravoval. Putin podle něj ale nevěděl, že WADA dostala částečně zfalšovaná data.

Ruská strana musela vysvětlovat nesoulad mezi poskytnutými daty a informacemi z téže databáze, které WADA poskytl jeden ze svědků v říjnu 2017. Komise WADA situaci zhodnotí a předá doporučení výkonnému výboru, který bude záležitost projednávat 4. listopadu v Polsku.

Už dříve Ganus řekl, že za manipulaci s daty očekává tvrdý trest pro ruský sport. Mohl by se dotknout i účasti Rusů na olympijských hrách 2020 v Tokiu. Už v Riu 2016 nemohli v ruských barvách závodit atleti, na zimní olympiádě 2018 v Pchjongčchangu mohli startovat jen schválení ruští sportovci pod neutrální vlajkou. "Krize potrvá ještě několik let. Musíme radikálně změnit rozhodování a metody, které náš sport přivedly do nejhlubší krize v historii," doplnil Ganus.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Platit kartou bude možné ve všech vlacích ČD s průvodčím, píše deník

S novým jízdním řádem od 15. prosince budou mít cestující možnost platit kartou ve všech vlacích Českých drah, kde je průvodčí. Dopravce své zaměstnance vybaví více než 1600 mobilními terminály, zároveň totiž ubudou desítky stanic, kde je možné si jízdenku koupit. Napsaly to dnešní Lidové noviny. V pendolinech je platba kartou možná od srpna 2017, služba se postupně rozšiřovala do dalších vlaků. Dráhy na ní spolupracují s ČSOB.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výbuch ve výrobně zábavní pyrotechniky na Sicílii zabil pět lidí

Pět lidí zemřelo a další dvě osoby utrpěly zranění při explozi v podniku vyrábějícím zábavní pyrotechniku na italské Sicílii. Neštěstí se stalo ve středu odpoledne ve městě Barcellona Pozzo di Gotto v provincii Messina. Informovala o tom agentura ANSA.

Obětí dvou explozí, po nichž následoval požár a jejichž příčina zatím není jasná, se stali čtyři zaměstnanci malé firmy. Při neštěstí zemřela i jednasedmdesátiletá manželka majitele podniku, který vyrábí zábavní pyrotechniku a organizuje i představení s ohňostroji. Sedmatřicetiletý syn majitele firmy byl při neštěstí vážně zraněn a záchranáři ho převezli do nemocnice v Palermu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy