Půl roku od havárie vicemistryní Evropy

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 7. 2007 8:30
Po listopadové těžké havárii a tréninku s rukou v sádře se Anna Pichrtová stala vicemistryní Evropy v běhu do vrchu
Anna Pichrtová stíhá běh do vrchu i maraton.
Anna Pichrtová stíhá běh do vrchu i maraton. | Foto: Josef Čech/ Česká atletika

VIZITKA ANNY PICHRTOVÉ

Anna Pichrtová

Narozena: 19. května 1973
Výška: 165 cm
Váha: 46 kg

Oddíl:  Sportovní klub X-AIR Ostrava 
Trenér:  František Pechek 
Disciplíny:  maratón, běhy do vrchu 

Sportovní úspěchy:

2000: SP do vrchu - 7.

2002: SP do vrchu - 12.

2002: ME do vrchu - 3

2002: ME (maratón) - 11.

2003: ME do vrchu - 8.

2003: SP do vrchu - 10

2004: OH (maratón) - 28.

2004: ME do vrchu - 1.

 2005: ME do vrchu - 2.

2005: MS (maratón) - 27.

2005: SP do vrchu - 3.

2006: ME do vrchu - 1. 

2007: ME do vrchu - 2. 

Osobní rekord:  2:32:39 (maratón) 

Zdroj: www.atletika.cz

 

Praha - Subtilní čtyřiatřicetiletá běžkyně Anna Pichrtová zvládá na špičkové úrovni běh do vrchu i maraton. Loni  se mezi vrchaři stala mistryní Evropy, koncem listopadu měla těžkou autonehodu v Nigérii.

Po operaci natřikrát zlomené ruky a zlomenin obou klíčních kostí trénovala od února s rukou v sádře a letos v červenci doběhla na ME druhá. Ruku přitom stále nemůže pořádně v lokti ohnout.

Tento příběh se zdá jako neuvěřitelná pohádka. Anna Pichrotová se však usmívá a v poklidu říká: Návrat nebyl těžký, vrchy mám prostě v srdci. 

Co scházelo k obhajobě evropského titulu?
Scházelo hlavně více tréninku v kopcích, a tudíž ke konci závodu i síly. Ale jsem ráda, že jsem se dokázala po autonehodě takto vrátit.

Limitovalo vás ještě nějak zranění?
Určitě. Ruka stále není v pořádku. Nemůžu ji pořádně ohýbat v lokti, jenž byl vykloubený.

Za jakých okolností vlastně k autonehodě došlo?
Bylo to poslední listopadový víkend v Nigérii. Vezli nás autem před závodem na ubytování. Řidič sjel ze silnice a kutáleli jsme se ze svahu. Bylo to ošklivé.

Jak jste se stihla tak rychle vrátit? Co všechno bylo třeba udělat, abyste se za sedm měsíců  stala vicemistryní Evropy?
Teprve těsně před Vánocemi mě operovali v Motole. Na konci února jsem již začala trénovat, jenže s rukou ještě v sádře, takže z toho pak plynula další zranění. Se sádrou jsem také jezdila na trenažeru. Snažila jsem se trénovat, jak to jen šlo. Kopce mám ale v srdci, takže návrat nebyl až tak těžký.

Změnila jste nějak techniku běhu?
Ano. Tělo si muselo na vše zvykat od začátku. Ruka nepracuje jak má, správně nepracují ani zádové a břišní svaly.

Už jste od zranění běžela nějaký maraton?
Ještě ne, rezignovat jsme samozřejmě musela i na splnění limitu pro MS v Ósace. Zkusím si  ho až na podzim. Maraton je pro mě těžší než běh do vrchu. Běží se rychleji, ruku musím víc namáhat.
 
Při kterém běhu tělo víc trpí? Na terénních nerovnostech v  kopcích, nebo na tvrdém maratonském asfaltu?
Každému asi vyhovuje něco jiného. Vrchy mám v srdci, mám na ně talent. Přijdou mi lehčí, nemusí se tam běžet tak rychle,  často se ale musí skákat z kamene na kámen. Kdybyste se zeptala maratonkyň, většinou by řekly, že by je na běh do vrchu nikdo nedostal.

Anně Pichrtové stačilo k návratu na stupně vítězů 7 měsíců.
Anně Pichrtové stačilo k návratu na stupně vítězů 7 měsíců. | Foto: Josef Čech/ Česká atletika

Jak stíháte trénovat na oba běhy? Může být trénink i společný?
Může, ale na marataton musím trénovat jiné tempo, nabíhat úseky, pilovat rychlost, a to i uprostřed vrchařské sezony. Na běh do vrchu trénuji většinou v Alpách. Prostě tam odjedu na závod dříve a natrénuji. Někdy je to náročné vše skloubit, ale jde to.

Obě disciplíny se asi liší také v přátelství mezi závodníky.
Ano, běhy do vrchu jsou s přátelstvím spojené. Kamarádství to má velkou váhu. V maratonu je to takové závodnější.

Na jaký závod vzpomínáte jako na nejtěžší?
Je to asi běh do vrchu na Borneu. Běží se až do výšky 4100 metrů.

Na takovou výšku musíte mít speciální trénink?
(Závodnice se pobaveně zasměje.) Ani ne, člověk v té výšce moc dlouho nepobude. Dorazí tam a žene zase zpátky.

Jak dlouho ještě chcete závodit?
Běhat chci celý život. Bez běhání bych nemohla být. Ale na jak vysoké úrovni to bude, záleží na zdraví. Nicméně závodění je pro mě jen třešnička na dortu. Důležitý je pro mě zážitek z běhání, zvláště pak v přírodě v kopcích.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 2 hodinami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

Další zprávy