Ptáčníková vyhrála Pražskou tyčku v rekordu mítinku 472 cm

ČTK ČTK
1. 7. 2015 18:38
Jiřina Ptáčníková vyhrála Pražskou tyčku v rekordu mítinku 472 centimetrů a zařadila se na páté místo letošních světových tabulek.
Jiřina Ptáčníková.
Jiřina Ptáčníková. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Jiřina Ptáčníková vyhrála Pražskou tyčku v rekordu mítinku 472 centimetrů a zařadila se na páté místo letošních světových tabulek. V Evropě je aktuálně třetí. Původně přitom v Praze ani skákat nechtěla, ale nakonec nelitovala. Závod poprvé ve čtyřiadvacetileté historii nebyl exhibiční a měl punc regulérní soutěže.

Ptáčníková už o víkendu na mistrovství republiky v Plzni ukázala, že její forma roste. I díky skoku přes 463 cm dostala pozvánku na sobotní mítink Diamantové ligy v Paříži, tudíž přehodnotila původní záměr odjet na dnešní závod do slovinského Velenje.

Tyčkařka změnila plány a vyplatilo se

"Bylo by to hodně cestování, vrátila bych se ve čtvrtek večer. Takže jsem to přehodnotila a rozhodla jsem se skákat na Pražské tyčce, i když se mi na ní nikdy moc nedařilo. Teď ale nelituji. Dneska se mi skákalo dobře, sice jsme se trochu prali s protivětrem," hodnotila Ptáčníková, která na Pražské tyčce dosud skočila nejvíc 446 cm. "Konečně jsem to prolomila," řekla.

Němka Martina Strutzová, bývalá vicemistryně světa i Evropy, měla dnes smůlu: při závodu dvakrát zlomila tyč, což je rarita. Přesto skončila druhá za 460 cm. Právě jí vzala Ptáčníková o centimetr rekord mítinku z roku 2011 a pak se na výšce 477 cm neúspěšně pokoušela překonat vlastní český rekord.

Ptáčníkové pomohl přesun mítinku

Na Palachově náměstí před Rudolfinem se Ptáčníkové skákalo lépe než na Václavském náměstí, kde se až na jednu výjimku konaly všechny ročníky závodu. "Není to z kopce, což je pro mě obrovská výhoda, z kopce to neumím," uvedla.

I když má Ptáčníková druhý výkon kariéry zapsaný v historických tabulkách, bere ho s rezervou, neboť rozběh je postavený na pružné konstrukci. "Výkony jsou tak trochu lepší. Ale jsem ráda, že jsem si vyzkoušela tvrdší tyče i vyšší výšky a uvidím, co to se mnou udělá na stadionu, který tolik nedovolí. Ale je to lepší pro sebevědomí, mám lepší pocit," uvedla.

Mítink před Rudolfinem nyní pokračuje soutěží mužů s Janem Kudličkou a českým rekordmanem Michalem Balnerem.

Pražská tyčka, mezinárodní závod ve skoku o tyči:

Muži: 1. Kudlička 575, 2. Balner (oba Dukla Praha) 565, 3. Arents (Lot.) 565.

Ženy: 1. Ptáčníková (USK Praha) 472, 2. Strutzová (Něm.) 460, 3. Penaová (Ir.) 440.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V centru Bratislavy zemřel po střetu s útočníkem cizinec. Podezřelý z místa neštěstí utekl

V centru Bratislavy v neděli po střetu s neznámým útočníkem zemřel cizinec. Informovala o tom slovenská média. Policie incident potvrdila, bližší údaje o oběti neuvedla, útočník z místa činu uprchl. Nejde o první podobný případ v centru slovenské metropole, například loni na jaře tam po napadení útočníkem zemřel Filipínec.

Policisté a záchranáři byli časně ráno přivoláni k osobě v bezvědomí, která se nacházela na bratislavském náměstí SNP u historického centra města. Podle televize Joj se obětí útoku stal patrně dvaadvacetiletý muž původem zřejmě z některé z balkánských zemí.

Podle policejní mluvčí Lucie Mihalíkové neznámý muž po předchozím konfliktu poškozeného fyzicky napadl a následně utekl. Televize Markíza uvedla, že útočník kopl svou oběť do hlavy. Policie vybídla svědky, aby se přihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy