reklama
 
 

První zlato z paralympiády. Silnici ovládl Ježek

5. 9. 2012 17:41
Jiří Ježek je prvním zlatým medailistou z paralympiády v Londýně.

Londýn - Jiří Ježek je prvním českým zlatým medailistou z paralympiády v Londýně.

Fenomenální český cyklista získal svoji druhou medaili na těchto paralympijských hrách v silniční časovce třídy C4. Na druhém místě skončil Rumun Novak, který porazil Ježka na dráze. Třetí byl další Čech, Jiří Bouška.

Cenný kov získala také cyklistka Tereza Diepoldová, která dojela druhá v časovce.

Na silnici vítězně

To, co nevyšlo na dráze, se povedlo na silnici v Brands hatch. Jiří Ježek, jeden z největších českých favoritů na zisk zlaté medaile, se zapsal do historie jako nejoceňovanější cyklista paralympijských her, když získal v časovce na 24 km zlatou medaili v čase 32:59,92. Druhý byl jeho přemožitel z dráhové stíhačky, Carol-Eduard Novak. Na třetím místě k velké české radosti dojel v čase 33:42,92 Jiří Bouška. Tomu na dráze unikla medaile kvůli slučování kategorií, teď se dočkal.

„Jsem nadšený, vůbec jsem to nečekal. Je tady tak pět kluků, kteří mohli bojovat o ty nejvyšší pozice. Já jsem počítal, že do boje o zlato asi nezasáhnu, chtěl jsem bojovat hlavně o druhé místo," řekl v cíli závodu vítězný Ježek. Český reprezentant přitom před závodem nebyl úplně v pořádku. „Bylo mi trošku špatně od žaludku, ale to nejspíš bylo z nervů,“ přiznal zkušený cyklista.

V čele i na mezičasech

Oba čeští cyklisté se pohybovali na čele hned od začátku závodu a na obou měřených mezičasech, tedy na osmém a šestnáctém kilometru, drželi své výsledné pozice, první a třetí místo. Ty si celkem bez problémů pohlídali až do závěrečného finiše, což znamenalo zisk první zlaté medaile pro českou výpravu.

V šestnáctikilometrovém závodu třídy C2 přidali další výborná umístění Ivo Koblasa, který dojel na sedmém místě, a Michal Stark, který skončil ještě o jednu příčku výše. Koblasa byl na osmém kilometru na osmé pozici, tu ale dokázal ve druhé polovině ještě vylepšit a přidal tak ke čtvrtému místu z dráhového teamsprintu další kvalitní výsledek.

Diepoldová medaili nečekala

Velkým překvapením, ale o to radostnějším, byl pro Terezu Diepoldovou zisk stříbrné medaile z dnešní časovky. Mladá závodnice, která dříve závodně plavala, se tak dočkala prvního velkého úspěchu na paralympiádě.

Sama závodnice ani nemohla uvěřit, že její čas opravdu stačí na medaili. „Když jsem dojela, tak přišel Martin Kovář a říkal, že mám asi medaili. Tak jsem říkala blbost, ještě dojedou další lidi. No ale pak přiběhl přítel a řekl, že mám stříbrnou. Vůbec jsem tomu nemohla uvěřit,“ popisovala mladá cyklistka šok z vlastního úspěchu.

Vzápětí potvrdila slova Jiřího Boušky, který si na krk pověsil bronzovou medaili, o tom, že dnešní závod byl extrémně těžký. „Bylo to hodně náročný, těžší závod jsem asi nejela. Já jsem normálně ve druhém kole brečela, jak jsem nemohla. Já byla tak šťastná, že už jsem v cíli, že mi bylo jedno, kolikátá jsem, hlavně že už tam jsem,“ popisovala už s úsměvem a stříbrnou medailí v ruce Diepoldová, jaká muka na trati zažívala.

V čem tedy spočívá obtížnost okruhu na automobilovém závodišti v Brands Hatch? „Je to celkově náročné, kopce mi normálně nevadí, ale taková ta nakloněná rovina, kde se fakt musíte zmáčknout a jet co nejvíc na sílu, to nemám moc ráda,“ vysvětlovala.

Vzhledem k dosavadním výsledkům se medaile čekaly hlavně od mužské části cyklistického týmu. Možná i proto se závod Tereze Diepoldové tolik povedl. „Tlak na mě nikdy není, je to opravdu překvapení, ale i tak chcete jet co nejlepší výkon, chtěla jsem poprvé v životě něco dokázat.“ A to se jí povedlo výborně – ziskem stříbrné paralympijské medaile.

autor: Lukáš Kratochvíl | 5. 9. 2012 17:41

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama