Bolt odčinil kolaps z Tegu. Je opět mistrem světa na stovce

Usain Bolt si ve finále závodu na 100 metrů vynahradil předloňské zklamání a nejlepším výkonem sezony v Moskvě triumfoval.
Titul v závodu na 100 metrů získal Bolt po čtyřech letech. Předloni v Tegu totiž ve finále ulil start, byl diskvalifikován a z vítězství se radoval jeho krajan Yohan Blake.
Kvarteto běžců ve finále: zleva Kemar Bailey-Cole, Usain Bolt, Justin Gatlin a Nickel Ashmeade.
O zlato se se s Boltem do posledních metrů pral Justin Gatlin,...
... který v cíli ztratil osm setin vteřiny.
Foto: Reuters
Sport Sport
11. 8. 2013 19:55
Usain Bolt odčinil svůj kolaps z minulého MS v korejském Tegu, na němž byl ve finále závodu na 100 metrů diskvalifikován kvůli předčasnému startu, a v neděli večer si vzal v Moskvě ztracený titul zpět

Moskva - Král je zpět. Usain Bolt odčinil svůj kolaps z minulého MS v korejském Tegu, na němž byl ve finále závodu na 100 metrů diskvalifikován kvůli předčasnému startu, a v neděli večer si vzal v Moskvě ztracený titul zpět.

V lijáku na stadionu v Lužnikách dosáhl nejrychlejšího času sezony 9,77 s a získal svůj šestý titul mistra světa.

Bolt porazil o osm setin sekundy největšího vyzyvatele, Američana Justina Gatlina, třetí skončil v čase 9,95 s Boltův krajan Nesta Carter.

Ostatní aktuality ze druhého dne MS si přečtěte ZDE.

"Jsem šťastný, ale chtěl jsem běžel lépe," uvedl Bolt po závodu, který podle něj ovlivnila jeho únava po odpoledním semifinále.

"Nevím proč, ale věděl jsem, že na světový rekord to dneska nebylo. Tak jsem chtěl hlavně vyhrát. To je to, co ode mě všichni očekávají, abych dominoval," dodal Jamajčan, který před závodem i po něm vynechal svá tradiční šoumenské gesta.

Nutno dodat, že k tomu neměl téměř žádný důvod. Poprvé v historii vrcholných akcí totiž nebylo na Bolta vyprodáno, navíc na prestižní stovku.

Organizátoři pod vlivem malého zájmu snížili kapacitu z 75 tisíc diváků na polovinu, přesto v ochozech bylo plno volných míst.

Bolt odrazil Gatlinův nástup

Zatímco před dvěma lety v Tegu byl Bolt před finále přemotivovaný a titul mistra světa tak "bez boje" získal jeho krajan Yohan Blake.

Jenže Blake do Moskvy kvůli nemoci vůbec nepřijel a další dva tradiční Boltovi soupeři Američan Tyson Gay a Jamajčan Asafa Powell jsou vyšetřováni kvůli pozitivnímu dopingovému testu.

Hlavním soupeřem pro Bolta tak zůstal Gatlin, který Bolta jako jediný porazil letos v Římě porazil.

Olympijský vítěz z Atén sice s Jamajčanem dlouho držel krok, když však Bolt v závěrečných 40 metrech natáhl krok, Gatlin nestačil.

Finále se vůbec Jamajčanům povedlo, pod deset sekund totiž běžel čtvrtý Kemar Bailey-Cole a pátý Nickel Ashmeade. 

 

Výsledky:

1. Bolt (Jam.) 9,77, 2. Gatlin (USA) 9,85, 3. Carter 9,95, 4. Bailey-Cole 9,98, 5. Ashmeade (všichni Jam.) 9,98, 6. Rodgers (USA) 10,04, 7. Lemaitre (Fr.) 10,06, 8. Dasaolu (Brit.) 10,21.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy