Bolt odčinil kolaps z Tegu. Je opět mistrem světa na stovce

Foto: Reuters
Sport Sport
11. 8. 2013 19:55
Usain Bolt odčinil svůj kolaps z minulého MS v korejském Tegu, na němž byl ve finále závodu na 100 metrů diskvalifikován kvůli předčasnému startu, a v neděli večer si vzal v Moskvě ztracený titul zpět

Moskva - Král je zpět. Usain Bolt odčinil svůj kolaps z minulého MS v korejském Tegu, na němž byl ve finále závodu na 100 metrů diskvalifikován kvůli předčasnému startu, a v neděli večer si vzal v Moskvě ztracený titul zpět.

V lijáku na stadionu v Lužnikách dosáhl nejrychlejšího času sezony 9,77 s a získal svůj šestý titul mistra světa.

Bolt porazil o osm setin sekundy největšího vyzyvatele, Američana Justina Gatlina, třetí skončil v čase 9,95 s Boltův krajan Nesta Carter.

Ostatní aktuality ze druhého dne MS si přečtěte ZDE.

"Jsem šťastný, ale chtěl jsem běžel lépe," uvedl Bolt po závodu, který podle něj ovlivnila jeho únava po odpoledním semifinále.

"Nevím proč, ale věděl jsem, že na světový rekord to dneska nebylo. Tak jsem chtěl hlavně vyhrát. To je to, co ode mě všichni očekávají, abych dominoval," dodal Jamajčan, který před závodem i po něm vynechal svá tradiční šoumenské gesta.

Nutno dodat, že k tomu neměl téměř žádný důvod. Poprvé v historii vrcholných akcí totiž nebylo na Bolta vyprodáno, navíc na prestižní stovku.

Organizátoři pod vlivem malého zájmu snížili kapacitu z 75 tisíc diváků na polovinu, přesto v ochozech bylo plno volných míst.

Bolt odrazil Gatlinův nástup

Zatímco před dvěma lety v Tegu byl Bolt před finále přemotivovaný a titul mistra světa tak "bez boje" získal jeho krajan Yohan Blake.

Jenže Blake do Moskvy kvůli nemoci vůbec nepřijel a další dva tradiční Boltovi soupeři Američan Tyson Gay a Jamajčan Asafa Powell jsou vyšetřováni kvůli pozitivnímu dopingovému testu.

Hlavním soupeřem pro Bolta tak zůstal Gatlin, který Bolta jako jediný porazil letos v Římě porazil.

Olympijský vítěz z Atén sice s Jamajčanem dlouho držel krok, když však Bolt v závěrečných 40 metrech natáhl krok, Gatlin nestačil.

Finále se vůbec Jamajčanům povedlo, pod deset sekund totiž běžel čtvrtý Kemar Bailey-Cole a pátý Nickel Ashmeade. 

 

Výsledky:

1. Bolt (Jam.) 9,77, 2. Gatlin (USA) 9,85, 3. Carter 9,95, 4. Bailey-Cole 9,98, 5. Ashmeade (všichni Jam.) 9,98, 6. Rodgers (USA) 10,04, 7. Lemaitre (Fr.) 10,06, 8. Dasaolu (Brit.) 10,21.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Havlíček se ujal funkce ministra dopravy, Kremlík zůstává náměstkem

Vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se ujal funkce ministra dopravy, dnes ráno krátce před osmou hodinou ho do úřadu uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Havlíček nahradil Vladimíra Kremlíka (za ANO), kterého Babiš v pondělí odvolal kvůli zakázce k elektronickým dálničním známkám. Havlíček povede resorty dopravy a průmyslu současně, podle Babiše až do konce volebního období.

Kremlík podle Babiše manažersky nezvládl situaci kolem zakázky k elektronickým dálničním známkám. Bývalý ministr dnes novinářům řekl, že by v souvislosti se zakázkou nyní možná postupoval jinak, protože dříve nevěděl o některých personálních skutečnostech okolo zakázky. Blíže je však nespecfikoval. Na ministerstvu by ovšem měl zůstat, premiér ve čtvrtek MF Dnes řekl, že se stane náměstkem ministra.

IT systém, který by zahrnoval mimo jiné e-shop či mobilní aplikaci, měla za 401 milionů korun zajistit společnost Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad IT odborníků, opozice i premiéra. Vadilo jim zejména to, že Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který má přípravu systému na starosti, vybíral dodavatele v utajovaném režimu, a ne v otevřené soutěži. Zakázka navíc podle nich byla předražená. Havlíček ve čtvrtek oznámil, že zakázka bude zrušena.

Aktualizováno před 53 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 26 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 876 případů

Kvůli nákaze novým koronavirem v Číně zemřelo 26 lidí, úřady mají celkem 876 potvrzených případů. Dnes o tom informuje agentura DPA. Prakticky uzavřených je jedenáct měst s přibližně 37 miliony obyvatel. Od čtvrtka se to týká 11milionového Wu-chanu, dnes úřady zastavily veřejnou dopravu například ve městě Ťing-čou, kde žije asi 5,6 milionu lidí. Přerušen byl i provoz vlaků do ostatních měst.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy