První týden Tour: Sagan, Wiggins i pády píší historii

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
10. 7. 2012 13:00
Přestože si pořadatelé nejslavnějšího etapového cyklistického závodu světa nechávají to nejlepší na příští, stý ročník Tour de France, rozhodně ani ten letošní 99. nenudí.
Evans zatím trpí pod vládou britského dua Wiggins - Froome
Evans zatím trpí pod vládou britského dua Wiggins - Froome | Foto: Reuters

Praha – Přestože si pořadatelé nejslavnějšího etapového cyklistického závodu světa nechávají to nejlepší na příští, stý ročník Tour de France, rozhodně ani ten letošní 99. nenudí.

Co nejvíce zaujalo po devíti etapách „Staré dámy 2012“ před úterním prvním volným dnem?

Peter Sagan vládne spurtérům: Slovenský ďábel na kole ze Žiliny si podmanil prvních šest etap Tour. Vyhrál celkem třikrát a bylo mu celkem jedno, zda se dojíždělo do strmého kopce, kratšího stoupání či spurtovalo po rovině. Na ni se sice nejdříve sklonil před Cavendishem i Greipelem, jenže jen jako kdyby se učil, četl soupeře.

V šestém dějiství si už s Němcem i například Gossem poradil s lehkostí sobě vlastní. „Jsme rád, že dělám dobré jméno mé rodné krajině. Mám pocit, že to není ani možné,“ prohlásil šťastný dvaadvacetiletý závodník například po svém triumfu ve čtvrté etapě. Mimochodem, tři vavříny z premiéry na Tour neuloupil ani král spurtérů „Staré dámy“ Erik Zabel, italský „Lví král“ Mario Cipollini a jen jeden triumf mu chybí do vyrovnání bilance Marka Cavendishe z roku 2008.

Pády, pády a zase pády: V průběhu sedmé etapy odstoupil z letošního ročníku již 17. jezdec, do dne volna přibyli další čtyři včetně takových jmen jako Ryder Hesjedal (vítěz letošního Gira) či Samuel Sánchez (nejlepší vrchař ročníku 2011). Suma sumárum, něco podobného nepamatuje Tour patnáct let!

Jenže jestliže o loňském ročníku se říkalo, že je nervózní a nebezpečný, letos může za děsivou bilanci především páteční šestá etapa a obří kolize ze 182. kilometru, kdy se peloton de facto rozdělil ve dví. Důvod? „Jeden z kluků se pokusil sundat si návleky na boty. Nebyla to jeho chyba, ale když jedete sedmdesátkou a namačkaní jak sardinky..." vysvětlil nehodu šéf Garminu Jonathan Vaughters. Je třeba více slov?

Dravé mládí vpřed: O Saganovi jsme již psali, v nedělní kopcovité etapě se ale z vítězství radoval i další benjamínek pelotonu – Thibault Pinot z domácí stáje FDJ. Na letošní „Staré dámě“ tak již triumfovali dva nejmladší účastníci závodu. Ani to slavný závod nepamatuje.

„Tento den si budu pamatovat po celý život. Ještě ale nejsem úplně schopen vstřebat, co se to vlastně stalo,“ prohlásil benjamínek 99. ročníku Tour. Ostatně, že šlo o výjimečný počin dokumentují i obrovské emoce šéfa stáje Marca Madiota. Ten několikrát Pinota na trati pořádně emotivně hnal vpřed, na cílové rovince pak málem radostí vypadl z doprovodného vozu.

Dominance týmu Sky: Sobotní sedmá etapa z krátkým, ale o to strmějším dojezdem na La Planche des Belles Filles měla být první prověrkou pro lídry většiny stájí. Výsledek? Do cíle dojeli pohromadě čtyři jezdci, z toho dva z nich měli na sobě černé barvy britské formace Sky. Chris Froome a Bradley Wiggins soupeře dokonale zdeptali. Co na tom, že polovina hvězd pelotonu bojovala s následky po hromadné kolizi z předešlého dne.

Svou sílu totiž oba britští závodníci demonstrovali i během pondělní časovky. Jako jediní stlačili čas pod 52 minut, do jedné minuty se s nimi pak vešel jen fenomén této disciplíny Fabian Cancellara ze Švýcarska. Obhájce titul Cadel Evans tak najednou neví, co dříve.

Zda se dívat před sebe, nebo si hlídat záda. Dres stáje Sky kam se jen podívá. „Jsem lepší v prudkých kopcích a mám stáje obrovské sebevědomí do časovek,“ pronesl například Wiggins, který za čtyři roky, co přesedlal z dráhy na silnici zhubl postupně 13 kilo.

Froome domestikem... : A ještě jednou Sky. Sedmadvacetiletý rodák z keňské Nairobi po loňské Vueltě září i na letošní Tour. Ve Španělsku přišel o celkové vítězství nejen kvůli skvělému J.J. Cobovi, ale především proto, že až do poslední chvíle kryl záda a pomáhal lídru stáje Wigginsovi, přestože ten v horách zjevně na Španěla nestačil.

Na Tour ale opět funguje Froome coby hvězdný superdomestik. Je otázkou, jak by případně vedení britské stáje zareagovalo v okamžiku, pokud by Wiggins v Alpách či Pyrenejích na Evanse s Nibalim nestačil. Ostatně už i italský „Žralok“ prohlásil: „Sky se rozhodla nám udělat z Tour peklo. Ale z Wigginse strach nemám, ohromil mě spíše Froome.“

Byla to jen chytře míněná slova, kterými chtěl narušit pohodu v týmu soupeře nebo se potvrdí v dalším průběhu Tour?

 

Právě se děje

před 43 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy