Vrabcová po životním závodě: Nádherný pocit, jsem šťastná!

ČTK Sport ČTK, Sport
8. 2. 2014 14:42
Eva Vrabcová-Nývltová cítila, že olympiáda v Soči skončí průšvihem. Nakonec zajela nejlepší závod v kariéře a cítí, že má nejvíc.
Eva Vrabcová-Nývltová chtěla po sezoně ukončit kariéru, po jedenáctém místě ve skiatlonu ale myslí i na další olympiádu.
Eva Vrabcová-Nývltová chtěla po sezoně ukončit kariéru, po jedenáctém místě ve skiatlonu ale myslí i na další olympiádu. | Foto: ČTK

Krasnaja Poljana - Před olympiádou napsala běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová do dotazníku - skončit do 15. místa. Po dnešním skiatlonu má splněno.

Na své třetí olympiádě si někdejší dvojnásobná medailistka z juniorského mistrovství světa dojela pro životní výsledek, jedenácté místo. Přitom ještě před pár dny si myslela, že její vystoupení v Soči skončí průšvihem.

S českým týmem totiž odjela před olympiádou na vysokohorskou přípravu do Lavaze, i když nechtěla. Prý se musela podvolit, třebaže její zkušenosti s tréninkem ve vyšší nadmořské výšce nejsou dobré. A ještě při tréninku v Krasné Poljaně si myslela, že je zle.

První trénink v Soči neudýchala

"Nejezdilo se mi dobře, neudýchala jsem rychlejší trénink. Ještě včera to nebylo úplně ono. Ale dneska to najednou bylo v pohodě," radovala se po úspěšném závodu.

Před osmi lety získala stříbro na klasické pětce a bronz ve skiatlonu na MSJ, ale přechod mezi seniorky nezvládla. Každé umístění ve třicítce považovala za úspěch, ale moc jich nebylo. Možná i proto, že tréninku nevěnovala všechno. Až loni, rok před svou třetí olympiádou, si uvědomila, že buď se zlepší, nebo ukončí kariéru. Angažovala kondičního trenéra Filipa Tomáše, upravila jídelníček a svůj sportovní život od základů změnila.

Trénuje ne proto, že musí, ale proto, že chce. "Když jdu třeba večer v osm hodin do posilovny, vůbec mi to nevadí," podotkla. Dřív tomu tak ale nebylo. "Nadávala bych, že jsem přijela pozdě domů nebo že na to nemám čas a sílu. Odtrénovala bych to, ale proto, že jsem musela. Teď mi to nevadí," doplnila.

Trenér jí začal věřit. Proč bys nemohla mít medaili?

Zlepšila se její kondice, má i větší psychickou podporu. Dostala totiž nabídku na práci, neboť bez výsledků s penězi z lyžování jen těžko vyžije. "To mě uvolnilo. Všichni se smířili s tím, že to může být opravdu moje poslední sezona. Uznali, že s těmi penězi, co mám... Nechci být pořád živena," uvedla žena Martina Vrabce, člena jejího servisního týmu.

A trenér Tomáš jí začal věřit, což v jejím sportovním životě znala jen od manžela. "Řekl mi: 'Proč bys musela jezdit třicátá? Proč bys nemohla být desátá? Proč bys nemohla mít medaili?' To zase trošku přeháněl. Ale hrozně jsem potřebovala, že mi někdo takhle věří," uvedla lyžařka.

Možná by žena, která ve čtvrtek oslavila 28. narozeniny, mohla jezdit ve špičce mnohem dřív, kdyby změnila přístup už dávno. "Určitě mě to mrzí, ale moc to nešlo," upozornila s tím, že za svůj sportovní život mnohokrát změnila trenéra. "Nebo když jsem začala vychytávat, jak bych měla trénovat nebo kam jezdit na soustředění, tak mi to nikdo nechtěl dovolit," řekla.

Ani dneska to nebylo super, na 30km to bude lepší

Ale hlavně se tehdy vnitřně smířila s tím, že bude dojíždět do cíle čtyřicátá nebo padesátá. To je teď jiné. Na konec kariéry už nemyslí. "Martin ani Filip mě skončit nenechají. Jestli to takhle půjde dál, určitě se bude řešit i další olympiáda," řekla dnes v euforii. "To zlepšení přišlo v pravý čas," uvedla.

V Soči ale ještě má před sebou další závody. A po týdnu na olympiádě, kdy se v tréninku trápila, se uvolní. Vždyť dnes jela první závod od úspěchu na Tour de Ski, kde byla osmá. "To může pomoct," řekla. Vzhlíží hlavně k třicítce volnou technikou. "Necítila jsem se dneska ještě úplně super, takže věřím, že by se to mohlo ještě zlepšit," prohlásila. "Každopádně už teď jsem šťastná, je to nádherný," usmívala se spokojeně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy