První hrozba. Pojišťovna žaluje Armstronga o čtvrt miliardy

Sport Sport
7. 2. 2013 9:40
Bývalého cyklistu Lance Armstronga čeká po přiznání dopingu první soudní spor o vrácení odměn.
Lance Armstrong má o čem přemýšlet
Lance Armstrong má o čem přemýšlet | Foto: Reuters

Austin - Bývalého cyklistu Lance Armstronga čeká po přiznání dopingu první soudní spor o vrácení odměn. Pojišťovací společnost SCA oznámila, že bývalého cyklistu zažaluje o 12 milionů dolarů (240 milionů korun), které mu vyplatila jako bonusy za vítězství na Tour de France.

Armstrong dostal odklad od USADA

Američan mezitím získal další dva týdny na to, aby začal plně spolupracovat s národní antidopingovou agenturou USADA, což by mu mohlo vynést zmírnění doživotního zákazu startů.

Armstrong měl podle původního plánu odpovědět vyšetřovatelům na otázky o své dopingové minulosti pod přísahou nejpozději do 6. února, podle právního zástupce Timothyho Hermana se ale nepodařilo najít vhodný termín. USADA proto na jeho žádost prodloužila lhůtu do 20. února.

Pojišťováci ale tak shovívaní nejsou

Pojišťovací společnost už ovšem na dohodu s někdejším sedminásobným vítězem Tour de France čekat nehodlá a v nejbližší době podá žalobu u soudu v Dallasu.

U SCA uzavřel pojistku na vyplácení bonusů tehdejší majitel stáje US Postal Tailwind Sports pro případ, že by Američan dokázal na prestižním závodě vyhrát pošesté. SCA kvůli podezření z dopingu odmítla peníze vyplatit, Armstrong však na ní v roce 2006 vysoudil 7,5 milionu dolarů.

"Bereme nyní Armstronga za slovo"

Celkem firma za jeho triumfy vyplatila přibližně 12 milionů, nyní je chce zpět včetně úroků. "Pan Armstrong a jeho tým právníků opakovaně prohlašovali, že SCA může doufat ve vrácení peněz jen v případě, pokud Armstrong přijde o své tituly. Vzhledem k tomu, že ta situace nastala, chceme ho nyní vzít za slovo," uvedla společnost v prohlášení.

Armstrongův právník Herman počátkem týdne uvedl, že jezdec nic vracet nehodlá. Argumentoval tím, že SCA neplatila Armstrongovi, ale Tailwindu. K připravované žalobě se zatím nevyjádřil.

 

Právě se děje

Další zprávy