Prskavec vyhrál před Přindišem a opět opanoval SP, Vojtová je extrémní mistryní světa

8. 9. 2019 13:30
Kajakář Jiří Prskavec suverénně vyhrál pražské finále Světového poháru ve vodním slalomu a s převahou obhájil prvenství v seriálu. Úřadující mistr Evropy Vít Přindiš, který ovládl pohárové pořadí v roce 2017, skončil v Troji druhý a v konečné klasifikaci sezony zůstal o čtyři body na třetím místě za Patrikem Kauzerem ze Slovinska. Čeští vodáci stejně jako před týdnem v Markkleebergu zkompletovali v závěrečném závodě SP medailovou sbírku, bronz tentokrát dodala kanoistka Tereza Fišerová. Veronika Vojtová se stala mistryní světa v extrémním slalomu na kajaku.
Jiří Prskavec
Jiří Prskavec | Foto: Milan Kammermayer

Šestadvacetiletý Prskavec zvítězil s více než dvousekundovým náskokem a vybojoval první triumf v sezoně. Byl druhý v Londýně a třetí v Tacenu a Markkleebergu, bez medaile skončil pouze v Bratislavě, kde obsadil čtvrté místo.

Kauzerovi stačilo k udržení druhé příčky v SP čtvrté místo, české reprezentanty doprovodil na stupně vítězů Francouz Boris Neveu. Nikdo jiný než medailisté ve finále nezajel čistou jízdu. Třetí český kajakář Vavřinec Hradilek inkasoval padesátisekundovou penalizaci za neprojetí branky a skončil devátý. Bez trestu by byl druhý.

Fišerová navázala na stříbrnou medaili z Markkleebergu a po dvojnásobně bodovaném finále se vyhoupla na konečné třetí místo v hodnocení seriálu. V Praze ji porazily jen Britka Kimberly Woodsová a vítězná Jessica Foxová.

Hvězdná univerzálka z Austrálie vybojovala v Praze double po sobotním triumfu na kajaku a obě disciplíny ovládla stejně jako vloni také celkově. Před Fišerovou udržela druhé místo v pořadí SP o pouhé tři body Ana Sátilaová z Brazílie.

Veronika Vojtová se stala mistryní světa v extrémním slalomu na kajaku. Do čtyřčlenného finále soutěže, jejíž vyřazovací jízdy se jely po skončení finálového závodu Světového poháru ve vodním slalomu, postoupil i Vavřinec Hradilek. Mistr světa z roku 2017 ale v boji o medaile neprojel hned úvodní branku a skončil čtvrtý.

Devětadvacetiletá Vojtová se po startu finále propadla na čtvrté místo, ale ve chvíli, kdy její tři konkurentky vlevo tvrdě bojovaly o co nejvýhodnější pozici, zvolila pravou stopu a předjela je. Vedoucí pozici pak před dotírající Ruskou Polinou Muchgalejevovou udržela až do cíle.

Před finále měla Vojtová úplně jiný plán. "Říkala jsem si, že se ve finálové jízdě musím dostat dopředu, protože jsem měla těžké soupeřky. A ony mě tam hned na startu zamkly. Čekala jsem na svůj čas, protože jsem opravdu musela vydržet s nervama, jestli to klapne, nebo ne. Holky se tam popraly a mně tam zbylo místečko, kudy jsem proklouzla, takže super," řekla.

Tři vyřazovací jízdy v rychlém sledu ji stály hodně sil, obzvlášť na plastovém kajaku určeném pro tuto disciplínu. "Ten plastový kajak kromě toho, že je hrozně těžký, tak vůbec nejede oproti té slalomce. Ale jako že vůbec. Už jenom pádlovat rovně dolů po tom kanále je obzvlášť pro nás, pro holky, které jsme lehčí, hodně náročné," líčila.

Při povinných eskymáckých obratech ukazovala spoře oděnou ženu, kterou měla namalovanou na dně lodi. "To není vůbec moje loď. To je loď Ondry Tunky (mistra světa z roku 2017), který už na slalomkách má dlouhodobě takové holčiny nakreslené. Vypůjčila jsem si od něj loď," vysvětlila.

Hradilkovi ve finále nevyšla úspěšná taktika z prvních tří kol, kdy v prvních metrech po startu silnými záběry ujel soupeřům. Tentokrát se dostal do tlačenice a nedokázal správně projet první branku. Okamžitě byl proto bez šance na další medaili z disciplíny na plastových kajacích.

Vít Přindiš vypadl v semifinále. Bronzová medailistka z předloňského MS Amálie Hilgertová ztroskotala hned v první jízdě, kterou bylo pro ženy čtvrtfinále.

Finálové závody SP ve vodním slalomu v Praze:

Muži:

K1: 1. Prskavec 90,67 (0 tr. sekund), 2. Přindiš (oba ČR) -2,53 (0), 3. Neveu (Fr.) -3,51 (0), …9. Hradilek (ČR) -52,33 (50).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Prskavec 319, 2. Kauzer (Slovin.) 266, 3. Přindiš 262, …8. Hradilek 188.

Ženy:

C1: 1. J. Foxová (Austr.) 113,95 (2), 2. Woodsová (Brit.) -0,04 (2), 3. Fišerová (ČR) -4,44 (2), ..v semifinále 11. Říhová (ČR).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. J. Foxová 312, 2. Sátilaová (Braz.) 225, 3. Fišerová 222, …14. Říhová 124, 22. Havlíčková 99, 52. Matulková (obě ČR) 30.

MS v extrémním slalomu - kajak kros:

Muži: 1. Hengst (Něm.), 2. Gubenko (Rus.), 3. Goncalves (Šp.), 4. Hradilek (ČR).

Ženy: 1. Vojtová (ČR), 2. Muchgalejevová (Rus.), 3. Trompeterová (Něm.), 4. Neeová (USA).